dnes má meniny Ľuboslav Ľuboslava
zajtra Matúš
20.9. 2018
Rady pre spotrebiteľa
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

O základných princípoch nákupu, na ktorom neprerobíte sme sa porozprávali s Ing.Zdeňkom Müllerom.

·       Často nakupujeme zbytočnosti, pričom existujú spotrebiče, o ktorých neuvažujeme, ale vedeli by nám poskytnúť veľkú službu. Poradíte ako na to? 
          Aj „malé“ zbytočnosti môžu urobiť a často aj urobia v rodine radosť. Niekedy je to želanie detí, inokedy jedného z rodičov. Mlsný jazýček alebo často aj trend súčasnosti proste urobí svoje. Človek by si mal urobiť radosť niečím novým, čo mu spríjemní  prostredie bytu. Napríklad rýchlovarná kanvica, sendvičovač, hriankovač vo farbe ladiacej s interiérom nám pomôžu pri každodennosti a zároveň skrášlia prostredie. Ak chceme pohodlie doma či na chate, je príjemné mať vysávač, ventilátor,  teplovzdušný konvektor či sušičku ovocia. Taktiež sú pre nás väčšinou dôležité maličkosti, ako napríklad fén, kulma alebo aj strojček na strihanie vlasov.

Je však pravdou, že by sme si mali vyberať spotrebiče z viacerých hľadísk. Zo strany funkčnosti – čo je najdôležitejšie, ale aj s dôrazom na design a našu radosť pri pohľade na „elektrického pomocníka“. Niektoré spotrebiče nás ale občas prekvapia. Za zdanlivou jednofunkčnosťou sa totiž často skrýva viac možností použitia.


·       A čo neskúsený spotrebiteľ? Aká je úloha a dôležitosť byť dostatočne informovaný o tom, čo ideme kúpiť? 
        Často získate najlepšie informácie u známych, alebo ľudí, ktorí majú s konkrétnym spotrebičom skúsenosti.  Avšak v žiadnej predajni sa nenechajte zahnať do kúta pocitom príliš mnohých otázok. Pýtajte sa, nechajte sa informovať a vyberajte precízne. Môže sa vám totiž stať, že namiesto radosti budete mať doma drahú zbytočnosť, ktorá bude navyše prekážať. Dôležitá je tiež informácia o zabezpečení dostupného servisu pre prípad, keby!


·       Ceny pri bežne používaných spotrebičoch majú celkovú tendenciu klesať. Oplatí sa napríklad pol roka čakať? Budú viditeľne nižšie ceny?
         Som presvedčený, že očakávanie ďalšieho poklesu cien je už utópia. Európske zákony povedú výrobcov a dovozcov k zaisteniu spätného odberu spotrebičov a k ich racionálnej likvidácii, podobne ako u odpadov papiera, obalov a pod. To budú náklady, ktoré sa budú musieť premietnuť do cien spotrebičov. Nehovoriac o dvojročnej záruke, ktorú musí každý bez výnimky dodržať. 


·       Viacfunkčnosť niektorých spotrebičov je niekedy veľmi nápaditá. Oplatí sa kupovať tieto príjemne vyzerajúce produkty? Nie je multifunkčnosť na úkor kvality?
        Áno, je to skutočne tak. Viacfunkčnosť v mnohých prípadoch je na úkor jednej z ponúkaných funkcií. Nie je to však pravidlom. Záleží na tom, v čom tá deklarovaná viacfunkčnosť tkvie. Nesmieme sa preto nechať ohúriť, ale ani zabudnúť na to, že dobre skombinovaných niekoľko funkcií zaručí spokojných spotrebiteľov. 


·       Skladovanie má u niektorých spotrebičov svoje výhody aj nevýhody. Máte pre nás tip dobre skladných spotrebičov? Ich výhody? 
          Napríklad sendvičovač. Dá sa  umiestniť vertikálne, pričom pracovná poloha je plošne trojnásobná. Taktiež malý ručný vysávač je veľmi šikovný do domácnosti, kde treba priestorom šetriť. 


·       V dnešnej dobe je tendencia zmenšovať spotrebiče. Je to dobré v zmysle funkčnosti? Nie je to na ich úkor?
        Pri kuchynských spotrebičoch sa to až natoľko nedeje, pretože to nie je z praktického hľadiska ani príliš možné. Hrianka alebo sendvič je taký veľký, aký je – kým sa nebudú zmenšovať naše krajce... Skôr sa to deje v elektronike, kde je to logické s neustálym objavovaním menších a čoraz výkonnejších čipov. Takže od vysávačov cez napríklad teplovzdušné ohrievače – tieto spotrebiče sa tiež „zmenšujú“, avšak väčšinou zostávajú rovnako, ak nie viac výkonné.


·       Sú sezónne spotrebiče - napríklad ventilátory či teplovzdušné konvektory. Oplatí sa ich kupovať v období, kedy sú najpotrebnejšie, alebo práve naopak?
          Pri takýchto spotrebičoch  počas sezóny občas stúpnu ceny a na konci sezóny sa ich predajne zbavujú formou zliav, pretože nastupuje iný sezónny tovar. Vo väčších predajniach si nemusíte robiť starosti – tam sú aj počas sezóny ceny ustálenejšie.


·       Pri všetkých spotrebičoch je dôležitý ich výkon. Pri niektorých však viac ako pri iných. Ako je to pri rýchlovarnej kanvici?
          Výkon rýchlovarnej kanvice, samozrejme súvisí s rýchlosťou varu. Najčastejší výkon sa pohybuje okolo 2000W. Cestovné kanvice a kanvice s malým objemom , tj. 0,5  l—0,75 l majú výkon okolo 1100W. Dĺžka varu sa tak predlžuje  na dvojnásobok.


·       A akú má dôležitosť výkon pri iných spotrebičoch. Napríklad výkon ventilátora, sendvičovača, hriankovača, mixéra..?
         Ventilátor má výkon adekvátny priemeru vrtule. Sendvičovače a hriankovače príliš výkon neovplyvňuje. Mixér by však mal mať výkon nad 200 W. Tu však záleží na technickom riešení prevodov, pretože je to točivý spotrebič na rozdiel od menovaných, ktoré pracujú na báze vyhrievania platní a pod.


·       Súvisí výkon so spotrebou, respektíve, sú typy spotrebičov, u ktorých je vysoký výkon s malou spotrebou elektrického prúdu? 
          Výkon so spotrebou samozrejme súvisí, no v dnešnej dobe sa snažia výrobcovia zefektívniť chod svojich produktov, teda znižovať spotrebu a zvyšovať výkonnosť. Na tieto otázky sa kladie dôraz hlavne pri spotrebičoch ako napríklad sporáky, práčky, umývačky či chladničky – ktoré pracujú dlhodobo. U malých spotrebičov je to zanedbateľnejšie.


·       Je celosvetový trend vyrábať takéto spotrebiče alebo sa objavujú len príležitostne?
        Je to trend na celom svete, pretože aj výrobcovia si uvedomujú, že cena energií stále stúpa. A deje sa to aj kvôli životnému prostrediu.


·       Design je jednou z vecí, ktoré nás na spotrebičoch lákajú. Často sme ním pri výbere ovplyvnení. Treba sa vo všeobecnosti tejto tendencii brániť? Aký je váš názor?
          Je to predovšetkým vec vkusu spotrebiteľa. Každopádne nie je dôvod nenechať sa ovplyvniť tovarom, ak nie je na úkor svojej funkčnosti. Designovo pekný spotrebič nám môže priniesť dvojitú radosť. Musíme však počítať aj s tým, že cena tým môže  a väčšinou aj stúpne.


·       Aj domáce spotrebiče môžu byť imidžové. Ktoré za také považujete? 
     
  Napríklad na tvorbe vášho image sa môžu podieľať výrobky ako krepovacie kliešte na vlasy. Už ste niekedy skúsili na rovné vlasy použiť na pár pramienkoch tento vynález? Dokáže to neuveriteľne obohatiť účes a dodať príjemnú sebaistotu.


·       V domácnosti s deťmi je často dôležitou otázkou aj bezpečnosť dieťaťa. Prihliadajú výrobcovia na takéto okolnosti? 
          Samozrejme, máloktorý spotrebič sa nedá zaistiť proti prítomnosti nezbedných a zvedavých detí. Avšak sú spotrebiče, ktoré sú chránené napríklad voči vonkajšiemu prehriatiu alebo bezpečnostnými uzávermi proti náhlemu otvoreniu počas prevádzky. Takisto mnohé výrobky ako rýchlovarná kanvica či hriankovač sú chránené bezpečnostnými poistkami, čo je výhodou aj v tom, že sa nemusíte báť, keď odchádzate z domu.


·       Pri spotrebičoch ako je napríklad elektrická zubná kefka, nás nemôže  ohroziť elektrický prúd? Ako je to ochránené?
        K žiadnemu ublíženiu dôjsť rozhodne nemôže. Spotrebiče tohto typu sú vodotesne istené.


·       Celková nálada spotrebiteľov sa zlepšuje aj vďaka ochrane záručnou dobou. Ako to vnímate vy?
          Samozrejme je to aj preto, že spotrebiteľ je oveľa lepšie chránený. Je však veľmi dôležité nakupovať značkové spotrebiče, ktoré majú zaistený dobrý a rýchly servis.


·       Čo by správnej gazdinke nemalo chýbať v domácnosti? Keď ju náhodou prekvapí návšteva? Dá sa táto situácia pomocou správne vybraných spotrebičov ľahšie zvládnuť?
        Oplatí sa mať doma napríklad sendvičovač alebo hriankovač na rýchle občerstvenie. A ešte  malý pohotový ručný mixér na sladkú maškrtu. 


·       Aký je najdôležitejší spotrebič vo vašej domácnosti?
            Rýchlovarná kanvica, vďaka ktorej neplatíme také veľké sumy za plyn, pretože káva a čaj sú u nás obľúbené nápoje. Ráno som si zvykol na teplé sendviče, občas aj večer, keď ma len tak prepadne hlad. A pri víkendovom upratovaní už netrpím, keď vidím vysávač. Je vlastne veľa spotrebičov v našej domácnosti, bez ktorých si ju už neviem predstaviť.


vedúcemu obchodnej divízie Isolit BRAVO, Ing.Zdeňkovi Müllerovi
                                                     za rozhovor ďakuje Anna Struhárová