dnes má meniny Sergej
zajtra Alojza
22.10. 2018
Švajčiari si odsúhlasili platenú maters. dovolenku
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Dieťa je na svete, emócie a hormóny sa uspokojili, nastal všedný deň. Matky so svojimi dietkami sú odkázané samy na seba. A to v pravom slova zmysle, pretože odchodom z pôrodnice sa starostlivosť spoločnosti o matky s deťmi končí. Ani na starých rodičov sa nemôžu spoliehať. Raz vyšli z domova, osamostatnili sa, tak musia zvládnuť aj starostlivosť o svoje dieťa.


Ak je matka zamestnaná, závisí len a len od zamestnávateľa, či môže so svojím dieťaťom zostať 14 týždňov na platenej materskej dovolenke – či mu jej zaplatí on, pretože štát a jeho zákony jej to doteraz neumožňujú.

Znie to takmer neuveriteľne, ale Švajčiarsko je jedinou krajinou v Európe, ktorá svojím ženám neposkytuje platenú materskú dovolenku.

V tejto bohatej krajine, kde občania a občianky (a propos, donedávna v kantóne Apenzell ženy ešte nemali volebné právo) <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
o všetkom rozhodujú cestou priamej demokracie – prejavom vlastnej vôle v referende - už raz mali možnosť zmeniť túto skutočnosť. Zákon o platenej materskej dovolenke však neprešiel. Väčšina Helvétov bola toho názoru, že privádzanie detí na svet je súkromnou záležitosťou a nie je úlohou štátu financovať štart nového občana na svet.

Počet materských škôlok, jaslí a vôbec zariadení, ktoré by sa starali o dieťa, kým je matka v práci, je vo Švajčiarsku mizivý. V minulosti to bolo opodstatnené tým, že keď Švajčiarka porodila dieťa, automaticky zostávala na dlhé roky doma (do 15. – 16. roku dieťaťa) a muž sám živil rodinu. Dnes to však už takmer nie je možné, počet zamestnaných žien vo Švajčiarsku stále stúpa. Nájsť vhodnú opateru je veľmi ťažké. Najlepšie je dieťa ešte pred narodením prihlásiť do niektorých z mála jaslí, ktoré sú mimochodom veľmi drahé. Nájsť škôlku je rovnakým finančným problémom. Poplatky vypočítavajú z príjmu rodičov a tvoria takmer polovicu zárobku jedného z nich. Problém s pobytom detí a nutnosťou, aby bola matka doma, alebo rodina mala svoju opatrovateľku je aj v čase školopovinnej dochádzky dieťaťa. Švajčiarske deti totiž nemajú vyučovanie súvislé, hodinu za hodinou, ale prerušované prestávkami. Vyučovacie hodiny sú po dvoch – troch počas celého dňa. 

Je smutným faktom, že mať deti vo Švajčiarsku je veľkým luxusom, ktorý si nie každý môže dovoliť. Detské prídavky, ktorých výška sa mení z kantónu do kantónu, sú smiešne nízke (od 140 do 444 švajčiarskych frankov mesačne), kým  starostlivosť o dieťa, čiže strava oblečenie, hygiena, vzdelávanie, primeraný byt, rozličné poistenia, voľný čas a tak ďalej vyjde na mesiac asi 1 000 švajčiarskych frankov  na dieťa. Jedna tretina rodín s deťmi je doslova odkázaná na to, aby aj matka privyrábala, ináč by to finančne nešlo.
 

26. septembra 2004 opäť boli na programe voľby o zavedení zákona, ktorý by každej žene zaručoval právo zostať  doma na 14-týždňovej platenej materskej dovolenke. Tentoraz zákon prijali, zvíťazila väčšina sociálne zmýšľajúcich Švajčiarov.  Možno, že bocian odteraz častejšie navštívi túto krásnu krajinu. Je to pre ňu veľmi potrebné.

Mgr. Katarína Korzycki, Švajčiarsko

foto: Ľudovít Mazan