dnes má meniny Nataša
zajtra Bohdana
17.1. 2019
Význam Národného programu podpory zdravia
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Národný program podpory zdravia je celosvetovým programom, ktorý jednoznačne ukladá krajinám ozdravovať výživu občanov podľa svojich možností a potrieb. Zákonom ustanovený Národný program podpory zdravia u nás určuje:

znížiť denný príjem živočíšnych tukov, cholesterolu, živočíšnych bielkovín a sacharidov (cukrov)

zvýšiť príjem kvalitatívnych živín, ktoré sú obsiahnuté v potravinách v podobe vitamínov, vlákniny, rastlinných bielkovín, rastlinných tukov, minerálnych látok. Pre deti sú dôležité: železo, horčík, zinok, vápnik

Dodržať tieto ustanovenia, znamená začať obmedzovať bravčové a hovädzie mäso a výrobky z nich, vajcia, tučnú smotanu, tučné syry, soľ, korenie, koreninové zmesi, obmedziť kuchynskú prípravu vyprážaním na tuku, pečením na tuku a prípravu tradičných zápražiek na tuku.

Do jedálneho lístka treba v podstatne vyššej miere zaraďovať surové zeleninové šaláty, surové ovocie, zemiaky, zabudnuté obilniny, cestoviny, strukoviny (najmä sóju a výrobky z nej, sójové mlieko).

Ak chcú mamičky vedieť, ako a kedy začať ozdravovať výživu svojich najmilších, odporúčame začať hneď a od najmladšieho člena rodiny. Ak ide o dojča v prechodnom období, treba začať už od prvej dávky pokrmu. Ak ide o tehotnú budúcu matku odporúčame, aby si stravu upravila podľa uvedených požiadaviek a v zdravej výžive pokračovala aj počas dojčenia.

Zdravá výživa sa niekedy chápe ako výživa vegetariánska alebo vegánska. Nie je to tak! Zdravá výživa znamená zostavovanie jedálneho lístka, kde sú široko zastúpené rôzne pokrmy, jedlá a nápoje. Jedálny lístok musí byť pestrý, nemal by obsahovať spomínané nezdravé potraviny. Nevylučujú sa mladé mäsá – chudé, ľahko stráviteľné, najmä hydina, jahňacina, domáci králik, bažant, prepelice a pod. Taktiež sa nevylučujú potraviny, z ktorých sa pripravuje vegetariánska a vegánska výživa.

Ing. Dáša Ostertágová
zakladateľka Slovenskej spoločnosti racionálnej výživy

viac informácií nájdete v jej publikácii:
Receptár zdravej výživy pre dojčatá a deti, vyd. Motýľ

 

Komentáre:
Neprihlásený »
St, 01/18/2012 - 19:18

áno máš pravdu NPPZ nie je celosvetový. On vychádza z celosvetového programu „Zdravie pre všetkých“ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zakotvenej v politike „Zdravie 21“ - zdravie pre
Európsky región pre 21. storočie.

Neprihlásený »
Pi, 03/04/2011 - 14:18

Národný program podpory zdravia nie je celosvetový. Je vytvorený na mieru pre Slovenskú republiku tak, aby zároveň bol v súlade s celosvetovými programami na podporu zdravia, ale aby zároveň zohľadňoval naše individuálne podmienky v SR.