dnes má meniny Miloš
zajtra Timotej
23.1. 2019
Antikoncepcia dokáže nielen chrániť, ale aj liečiť
Printer-friendly versionSend by emailPDF versionPožiadavky žien na antikoncepciu sú jasné: zaručený antikoncepčný účinok a čosi navyše. Zníženie až odstránenie bolesti pri menštruácii, zníženie krvných strát, pravidelnosť menštruácie, krásna pokožka a zlepšenie celkového pocitu zdravia. V minulosti používané antikoncepčné tabletky “čosi navyše” neposkytovali. Ženy sa museli vyrovnávať s nárastom na hmotnosti, výkyvmi nálady a zvýšeným napätím v prsníkoch. Dnes je situácia iná. Boli vyvinuté nové kontraceptíva. Čo dokážu?Bezchybná pleť
Zdravá pleť bez jedinej chybičky je vysnenou métou mnohých žien. Nie všetky sa z nej však naozaj môžu tešiť. Najmä, ak má tá ich sklon k nadmernému masteniu.

Kožný maz sa vytvára v mazových žľazách. Tieto reagujú hlavne na hormonálne vplyvy (zjednodušene povedané - estrogény produkciu mazu tlmia, androgény – typicky mužské pohlavné hormóny, ktoré sa produkujú aj v ženskom tele ju zvyšujú), ale aj na podávanie niektorých liekov. Stále je otvorená otázka vplyvu diéty. Tvorbu kožného mazu ovplyvňujú aj klimatické vplyvy, poruchy trávenia, ložiskové infekcie v organizme, ako i niektoré závažné celkové ochorenia (Parkinsonova choroba).

Ohrozenie menom seborea
Samotná zvýšená alebo znížená produkcia kožného mazu ešte nemusí byť príčinou kožných ochorení. Sú však kožné ochorenia, keď stav zvýšenej produkcie kožného mazu, odborne nazývaný seborea, má vplyv na vznik a priebeh rôznych ochorení. Patrí medzi ne acne vulgaris (hnisavý zápal mazových žliaz kože), seboroická dermatitída, rosacea či periorálna dermatitída.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />Ženy väčšinou hľadajú pomoc v kozmetike a radách kamarátok. Kozmetický priemysel dnes naozaj dokáže malé zázraky, určite však nie je všeliekom. Preto je v týchto prípadoch lepšie zveriť sa do rúk odborníkom - dermatológom.

Aj keď je nadprodukcia kožného mazu lokalizovaná len na niektorých miestach tela, liečba väčšinou prebieha celkovo – pomocou výberu vhodnej hormonálnej antikoncepcie. Už aj na Slovensku je dostupná antikoncepcia s priaznivým vplyvom na mastnú pleť a mastné vlasy (prejavy seborey).  Je vhodná najmä pre začínajúce užívateľky, mladé ženy, ktoré seboreou trpia najčastejše (prieskumy udávajú takmer 70% výskyt).

Bez obáv
Niekedy sa stáva, že sa ženy, ktorým je antikoncepcia odporúčaná zo zdravotných dôvodov nesúvisiacich s ochranou proti počatiu, užívania obávajú. V súčasnosti už strach nie je namieste. Je zastaralé domnievať sa, že užívanie hormonálnej antikoncepcie priamo súvisí iba s aktívnym pohlavným životom. Okrem vynikajúcej antikoncepčnej spoľahlivosti tabletky poskytujú výbornú kontrolu cyklu, majú priaznivý vplyv na pokožku, nízky výskyt nežiadúcich účinkov a, čo je pre ženy dôležité, nemajú vplyv na hmotnosť. Vďaka cielenému výberu vhodnej antikoncepcie dokážeme dosiahnuť maximálnu požadovanú účinnosť v boji s ochorením seborea.

Otestujte vašu pleť
Je veľmi dôležité vedieť, aký typ pleti máte, pretože jednotlivé typy si vyžadujú rozdielnu starostlivosť. Ak si s určením typu neviete poradiť, v súčasnosti nájdete v gynekologických ambulanciách jednoduchý test – Lauritape. Je to kožný test, určený na rýchle stanovenie stupňa produkcie kožného mazu. Po vyhodnotení Lauritapu zistíte, čo vaša pleť naozaj potrebuje.

Zuzana Joneková