dnes má meniny Albína
zajtra Kormélia
16.12. 2018
Svetlo dáva záhrade život
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Prichádzajú teplé slnečné dni a s nimi aj stále teplejšie noci. Ako sa pripraviť na večerné romantické posedenie v záhrade? Aké osvetlenie zvoliť pre praktické i príjemne estetické svetlo v záhrade či prístupových cestách k domu? Aj keď je svetlo hviezd to najromantickejšie, predsa len – primerané osvetlenie dáva záhrade život.

Pokiaľ staviame nový dom so záhradou, máme možnosť prispôsobiť osvetlenie svojim predstavám a požiadavkám. Avšak niekedy tieto predstavy konfrontujeme s finančnou otázkou, ktorá znie: Aké vhodné a finančne nenáročné osvetlenie záhrady zvoliť? Odpoveď Vám ponúkame v nasledujúcich riadkoch.

 Výkopy pre elektrické káble a betónové základy pre väčšie lampy nemôžu zničiť kvetinové záhony, okrasné rastliny, kry, či trávniky. Môžeme realizovať terénne úpravy, rozmiestnenie zelene, resp. navrhnúť futuristické tvary záhonov a trávnikov. Avšak aj tu by sme mali rozmýšľať a svoje predstavy realizovať s citom. Vždy platí, že z hľadiska celkovej spokojnosti návrhu záhrady by sme mali dbať na estetickosť, pútavosť a samozrejme nadôležitejším faktorom zostáva vhodné a prispôsobivé osvetlenie. 

Jednou z možností je použíť niekoľko rôznych prenosných svietidiel a ich pokusné umiestňovanie do rôznych polôh, uhlov a výšok v záhrade. V priebehu a po samotnom dokončení inštalácie stavbilného osvetlenia je nevyhnutné si vytvoriť starostlivý plán skutočného prevedenia výkopu vzhľadom k vlastnému pôdorysu domu. Návrh odporúčajú odborníci konzultovať so záhradným architektom, prípadne mu prenechať celkovú realizáciu projektu osvetlenia. V prípade použitia bežného elektrického prúdu s napätím 220 V je nevyhnutná účasť a konzultácia odborníka na elektroinštalačné práce a následnú revíziu celého systému.

Záhradné osvetlenie je vhodné vybrať podľa základných kritérií, ktoré odporúčajú aj odborníci. V prvom rade to znamená dôvod, prečo ho chceme inštalovať – teda pre príjemný výhľad do okolia. Podľa toho sa potom vyberá estetické alebo orientačné svetlo. Medzi estetické svetlo zaraďujeme osvetlenie určitej časti záhrady, prípadne oddychovej časti pod košatými stromami (napríklad fontány, bazény, kríky, kvetinové záhony a pod.). Pod orientačným svetlom rozumieme osvetlenie lavičky, stola, vstupnej brány a pod.). Celkové nižšie svetlo je podľa odborníkov vhodnejšie ako priame intenzívne svetlo, pretože nám umožňuje rozoznávať jednotlivé detaily i mimo osvetlenej časti.

     Osvetlenie v záhrade rozlišujeme na:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />1. funkčné osvetlenie – osvetlenie prístupových ciest, problematických zákutí a priestorov na večerné grilovanie /hlavnou úlohou je dosiahnutie maximálnej bezpečnosti/. Reflektory osvetľujúce príjazd ku garáži a domu môžeme umiestniť priamo na fasádu alebo strechu domu. Je nutné pripojiť k vnútorným elektrickým rozvodom, čím sa ich inštalácia pomerne uľahčí.2. dekoratívne osvetlenie - vďaka nemu môžeme zdôrazniť určité súčasti alebo partie záhrady, vytvoriť ilúziu väčšieho či menšieho priestoru. Malými svetielkami s tlmeným svetlom dokážeme osvietiť chodník so záhradou a vytvoriť tak líniu pre pohľad z odstupu.Ako tvrdí Ing. Andrej Árendáš, obchodný a marketingový riaditeľ spoločnosti:  „Svetlo by malo byť umiestnené pod vodnou hladinou, aby sa mohlo esteticky rozptyľovať a pôsobiť dojmom svietenia samotnej vodnej hladiny. Vodné plochy /t.j. jazierka, bazény.../ odporúčam nasvietiť reflektormi, umiestnenými tesne pod hladinou v horizontálnom smere, aby sa svetelné lúče mohli od vodnej hladiny odrážať ako od zrkadla späť pod vodou. Následne nebude dochádzať   k oslneniu pozorovateľov. Odporúčal by som použiť kvalitné reflektorové halogénové žiarovky Halopar. Tečúcu vodu vo fontánach, vodotryskoch a malých vodopádoch je vhodné nasvietiť podobnými reflektormi, inštalovanými tesne pod vodnou hladinou, ale umiestnenými vertikálne tak, aby svietili proti dopadajúcej vode. Odporúčam použiť rôznofarebné svetlá, ale výsledok môže pôsobiť skôr nevkusne, preto sa mnohí pridržiavajú len bieleho svetla. Pre exteriér sú určené rôzne halogénové reflektory, nástenné, stropné, stojané svietidlá a svietidlá s montážou priamo do zeme. Na cestu si posvieťte vstavanými, ale nenápadnými svietidlami v obrubách chodníkov, vyrobenými z tlakovo liateho hliníka. Iný spôsob osvetlenia predstavujú káble s priebežne umiestnenými žiarovkovými objímkami, napnutými medzi stĺpmi alebo stromami. Moderný dizajn predstavujú nerezové svietidlá v tvare lúča, vyrábané ako nástenné alebo stojanové svietidlá. Do nich je vhodné namontovať farebné alebo dekoračné BELLALUX alebo Superlux Krypton."

Z hľadiska napájania môžeme použiť štandardné napätie 220 V. V ponuke je viacero možností. V rámci káblových rozvodov pre osvetlenie môžeme na strategické miesta umiestniť zásuvky pre drobnú záhradnú mechanizáciu a širokú škálu použiteľných druhov svetelných zdrojov. Avšak hrozí vyššie riziko úrazu elektrickým prúdom a realizáciu je nutné konzultovať  s odboníkmi – elektrotechnikmi. Pamätajme, že záhradu nebudeme využívať len my sami, ale aj naše ratolesti, priatelia, známy a nakoniec i domáci miláčikovia.

Z hľadiska bezpečnosti je vhodnejšie použiť nízke napätie. Štandardne sa využíva 12 alebo 24 voltov. Jediné riziko Vám hrozí v tom prípade, keď napätie zo siete vedie pomocou transformátorov do celého nízkonapäťového okruhu. Odborníci pri inštalácii opäť odporúčajú prítomnosť odborníka. Káble nie je nutné zakopávať dostatočne hlboko. Jedinou nevýhodou je obmedzenosť použitia typu svietidiel. Odporúča sa zvoliť svetelné zdroje Halopar a Halospot.

Pre tých najnáročnejších je v ponuke osvetlenie záhrady prostredníctvom solárnej energie. Ako to funguje? Počas dňa je slnečný svit transformovaný na elektrickú energiu a ukladá sa do akumulátorov. Lampu zapína automatický senzor pri úbytku svetla. Solárny panel, betérie a lampa sú súčasťou jedného kompletu a nie sú potrebné káblové rozvody so zložitou inštaláciou. Nevýhodou je zatiaľ nedostatočný výkon. Uvidíme, čo v tejto oblasti prinesie budúcnosť?

Ak plánujete osvetlenie záhrady, nemali by ste zabudnúť na mnoho faktorov. Základné požiadavky správneho osvetlenia spočívajú v bezpečnosti, kvalite svetelných zdrojov a vzhľade. Musia odolávať často agresívnym poveternostným podmienkám /svietidlá, určené pre použitie pod vodou musia byť dostatočne vodotesné, svietidlá na príjazdové cesty zasa musia zniesť vysoké zaťaženie. Nezanedbateľnou vlastnosťou je taktiež tvar a povrchová úprava. Aby pre nás bola záhrada skutočnou oázou pokoja, oddychu a studňou energie, mali by sme si dôkladne zvážiť jej celkové osvetlenie. Len vtedy sa v záhrade budeme cítiť ako „šípkové ruženky“. 


Antónia Gajdošová v spolupráci so spoločnosťou OSRAM Slovakia, a.s.