dnes má meniny Albína
zajtra Kormélia
16.12. 2018
Teplá podlaha - pohoda pre celú rodinu
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Istotne sa zhodneme na tom, že podlaha s dlažbou je veľmi praktická. Najmä deti neustále pobehujú po celom byte. Práve pre nich je zavedenie podlahového vykurovania nadovšetko užitočné a potrebné. Podlaha je ľahko udržiavaná, je veľmi elegantná a vhodná do ktorejkoľvek miestnosti v byte, či dome a okrem toho má dlhú životnosť. Účelná a exkluzívna podlaha si zaslúži finálny dotyk luxusu. Je ním podlahový vykurovací systém, ktorý by múdri Rimania vo vtedajšej dobe istotne ocenili zlatom. Väčšina z nás sa po akejkoľvek podlahe prechádza naboso – doma uprednostňujeme maximálne pohodlie. Deti obľubujú chôdzu naboso najmä v najčastejšie obývaných miestnostiach.

Dieťa si začína formovať vzťah k okoliu a vytvárať správne návyky ako pracovať, ukladať či triediť prredmety už vo veku 3 rokov – to je súčasne i odpoveď na otázku, kedy najneskôr vytvoriť deťom optimálne obytné prostredie v samostatnej izbe. K bezpečnosti detskej izby istotne patrí i rovná podlaha s ideálnou teplotou. Len tak zamedzíme častým prechladnutiam svojich miláčikov.

O výhodách teplej dlažby hovorí Ing. Dušan Lašák, vedúci predaja spoločnosti DEVI: „Zákazníci oceňujú výhody teplej dlažby najmä v kúpelniach, pretože k inštalácii teplej dlažby je potrebná extrémne tenká vrstva /len 1,5 cm/. V kúpelniach a tepelne neodizolovaných podlahách odporúčame inštalovať vykurovacie rohože s výkonom 150 W/m˛. Systém tejto dlažby môžete použiť ako hlavný spôsob vykurovania pre každý priestor od malej kúpeľne až po rozľahlú obývaciu izbu alebo ako doplnkové vykurovanie na zaistenie komfortu z teplej podlahy. Samolepiaca vykurovacia rohož, ktorá patrí medzi tromfy našej spoločnosti, je len 2,5 mm tenká a môže byť položená priamo na pôvodnú podlahu do tenkej vrstvy pružného lepidla/tmelu, na ktorý sa uloží nová dlažba. Nový povrch podlahy sa teda zvýši len o 12 – 15 mm a obvykle je nanajvýš potrebné skrátiť dvere. Súčasťou je aj inteligentný mysliaci termostat, ktorý optimálne, úsporne a bezpečne riadi tenkú vykurovaciu rohož. Som presvedčený, že jednoduchý návrh a rýchlu montáž čistého ekologického systému, ktorý ponúkame, zvládne každý domáci kutil. Ďalším nemenej významným faktorom pri rozhodovaní sa zákazníkov predstavujú nulové náklady na údržbu. Životnosť je porovnateľná s vašou novou renovovanou podlahou. Presné riadenie teplotných režimov vám zaistia prví predstavitelia nových inteligentných termostatov s možnosťou ovládania počítačom – mysliaci termostat. Je vybavený voľbou teplotných snímačov /podlahového alebo priestorového/, časovačom a špeciálnym programom. Samolepiace vykurovacie rohože možno ľahko inštalovať tak pod novobudované podlahy, ako aj do rekonštruovaných podláh na pôvodný betónový povrch alebo pôvodnú dlažbu. Potrebujete na to len 1,5 cm vrátane hrúbky nových dlaždíc. Keramická podlaha dobre vyzerá, neopotrebúva sa, ľahko sa udržiava v čistote. Jej prednosti môže zatieniť jedna nevýhoda - chlad, ktorý z nej stúpa. Vykurovacia rohož inštalovaná pod dlažbu vytvorí teplú, suchú a bezpečnú podlahu, na ktorej sa budete spoločne so svojimi deťmi cítiť dobre. Túto dlažbu odporúčam všetkým, ktorí chcú zvoliť úsporný systém s rovnakou životnosťou, ako má vaša nová podlaha.“ 

Teplota povrchu podlahy nesmie prekročiť maximálne hodnoty odporúčané hygienikmi. V priestoroch s dlhodobým pobytom osôb /napr. obývacia izba, kancelária, obchod a pod./ je maximálna teplota povrchu podlahy 28 °C. V priestoroch s krátkodobým pobytom osôb môže byť teplota povrchu podlahy až 33 °C. Sú to najmä kúpeľne, v ktorých je požadovaná vyššia teplota a kde je naviac dotyk bosej nohy s teplou podlahou mimoriadne príjemný. Presné riadenie teploty podlahy je možné len pomocou elektronických termostatov s podlahovým teplotným snímačom. Interiérové podlahové vykurovanie nikdy neinštalujte s výkonom menším ako 80 Wm-2

Betón alebo iná zalievacia zmes okolo termokábla nesmie obsahovať žiadne ostré kamene a mal by mať takú konzistenciu, aby dôkladne obalil termokábel bez vzduchových vakov. Keďže pri priamovýhrevnom vykurovacom systéme nie je potrebná akumulácia tepla, hrúbka betónovej vrstvy musí vyhovovať len statickým požiadavkám. Na vysušenie betónu je potrebných minimálne 28 dní. Až potom sa môže vykurovací systém zapnúť, a to postupným zvyšovaním teploty. V prípade skoršieho zapnutia kúrenia na plný výkon sa začne vplyvom tepla v bezprostrednom okolí termokábla intenzívnejšie odparovať voda z betónu a hrozí možnosť vytvorenia vzduchovej medzery medzi betónom a termokáblom, čo by mohlo znížiť účinnosť prechodu tepla. Teplotu podlahy nastavte na cca 15 °C a denne ju zvyšujte o jeden až dva stupne, kým povrch by mal schnúť asi jeden týždeň. Ihneď po zaliatí termokábla premerajte jeho ohmický a izolačný odpor, aby ste sa uistili, že nedošlo k jeho poškodeniu. Na dlážky, v ktorých sú uložené termokáble, sa môžu položiť rôzne druhy podlahových krytín. 

Antónia Gajdošová