dnes má meniny Sláva Slávka
zajtra Judita
18.12. 2018
Karnevalový Valentín
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Príbeh Petra

Karnevalový Valentín
(prišlo: 13. február 2004, 16:05)

Volám sa Peter a aj keď som muž, rád si prečítam aj internetové stránky, ktoré patria hlavne maminkám. Cez bazár sa nám už podarilo zohnať niekoľko vecí a rôzne články, ktoré uverejňujete sú naozaj zaujímavé, poučné.

Tak tu je teda môj "KARNEVALOVÝ VALENTÍN":
14. február - na tento deň pripadá jeden z mála sviatkov, ktorý poznáme viacerí. Keby ste sa opýtali, na ktorý deň pripadá deň hasičov či boja proti fajčeniu, to by už vedel málokto z nás. Ak patríte medzi tých zaľúbencov, alebo jednoducho medzi ľudí, ktorí majú niekoho radi určite potešíte osobu svojmu srdcu blízku nejakou maličkosťou napríklad sladkým perníkovým srdiečkom. Tušíte však, prečo je tento sviatok takto pomenovaný a prečo je venovaný práve svätému Valentínovi? Nikdy Vás nenapadlo prečo nie svätý Peter, Pavol, Jozef či Ján??? Verte či neverte legiend je nespočetné množstvo. Každá o sebe tvrdí, že je tá pravá. Kam však až siaha história tohoto príbehu. Museli by ste sa vrátiť o pár storočí späť presnejšie do roku 270 nášho letopočtu, keď rímsky imperátor Claudius II. sa pokúsil "zakázať lásku". Aby ste tomu rozumeli, zdalo sa mu, že láska a predovšetkým manželský život škodí bojovým schopnostiam jeho armádnych vojakov. No láska je láska, a zákaz to bol naozaj smiešny, to akoby ste hladnému zakázali jesť a má pred sebou tú najvoňavejšiu kapustničku. Tento zákaz sa teda minul účinku. No verejne vtedy proti tomuto zákazu ako prvý vystúpil istý biskup meno Valentín. Claudius II. ho dal ukameňovať práve 14. februára. Tento príbeh sa stal v Taliansku a určite viete, že Taliani sú hrdí na všetko čo je ich pizza, makaróny, ... a možno aj preto snáď najkrajšie oslavy prebiehajú asi v Benátkach.

Dnes sú už Benátky dostupné aj pre našinca a navštíviť vo februári Karneval masiek v tomto meste na vode je jedinečný zážitok. Pre Benátky je 14. február obrovskou šancou vyplniť medzeru medzi turistickými sezónami. Mesto potrebuje nutne finančný zdroj na sústavnú obnovu vzácnych pamätihodností, na udržiavanie stredovekej kanalizácie a hlavne na zlepšenie životného prostredia. Rodení Benátčania, ktorí sa v hojnom počte presťahovali do pohodlnejších častí mesta, ležiacich na pevnine a prenajímajú svoje byty a domy cestovným kanceláriám sa v tento deň schádzajú vo vlastnom prestrojení. Dokonca s ním súťažia o najkrajšiu masku karnevalu priamo v srdci Benátok na námestí sv. Marka. Vidieť tu však aj pokusy bohatých nemeckých turistov, ktorí si neodpustia žiadnu väčšiu slávnosť v Európe a v húfoch sa promenádujú okolo Veľkého kanála, slávneho mostu benátskych obchodníkov alebo Dóžovho paláca. Prichádzajú v zapožičaných oblečeniach karnevalových masiek. Irónia je, keď ich nejaký taliansky turista poprosí o spoločnú fotografiu a oni svojou hrdou rodnou nemčinou odpovedajú, že nerozumejú.

Osobne som navštívil tento karneval pred niekoľkými rokmi. Bolo asi 15 stupňov pod nulou. Napriek tejto  krutej zime tu bolo nespočetné množstvo turistov, ale predovšetkým masiek. Dozvedel som sa, že niektoré  z nich majú hodnotu až 50 tis. korún. Kde na to však vziať, veď za to by som si mohol do môjho skromného bytu kúpiť parádnu aparatúru. Nie každý má však financie na takúto srandu a predovšetkým mladí ľudia prichádzajú na tento karneval v civile a karnevalovú masku získajú až vďaka majstrovstvu niektorého z pouličných maskérov. Umenie maskérov je naozaj veľké. Na Vašej tvári vykúzlia v priebehu  niekoľkých minút prekrásnu masku. Odfotil som sa s niektorými z nich. Do môjho albumu pribudla moja maličkosť v spoločnosti sochy slobody, čarodejníka či amerického prezidenta. Až mi bolo ľúto, že som si nevzal aspoň 2 filmy do foťáku. Z prospektov som sa dozvedel, že každý karneval  sa koná pod určitým  mottom. A neobišli ho ani také osobnosti ako Marcel Marceau, komik Terry Jones, herečka Brigitte Nilsenová,  či slávny režisér Federic Fellini. Turisti sem prichádzajú takmer z celej Európy.  Napriek tuhej zime majú stále dobrú náladu.

Tradícia je tradícia a láska je láska, prekvitá v každom veku a za niekedy nečakaných okolností. A preto možno taký protiklad ako studené Benátky a srdcia horkokrvných Talianov sem každoročne na Valentína láka také množstvo zvedavých turistov.

Peter