dnes má meniny Albína
zajtra Kormélia
16.12. 2018
Koniec škaredých umakartových kúpeľní
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Rekonštrukcia bytového jadra
Takmer všetko sa dá v paneláku upraviť tak, že byt pôsobí rovnako útulne ako v inom type stavby. Tvrdým orieškom však zostáva takzvané bytové jadro. Jeho vzhľad možno vylepšiť umývateľnou tapetou alebo nalepovacími obkladovými panelmi, keďže však väčšinou celkovo nevyhovuje našim požiadavkám a potrebám, často je lepšie umakartový skelet rovno vybúrať a nahradiť ho murovanou stenou. Obe riešenia majú svoje výhody aj úskalia.

Tapeta versus búranie

Tapeta je síce lacná, možno ju nalepiť rýchlo a okamžite zakryje pôvodné škaredé steny, ale nikdy nevyvolá taký pocit, aký mávame v kúpeľni s keramickou dlažbou a obkladačkami. Posun predstavujú obkladové panely, ktoré na pohľad a dokonca aj na dotyk pôsobia ako keramické obkladačky. Dá sa však namietať, že interiérové prekrytie umakartu tapetou či panelom netlmí dostatočne zvuk, a teda nie je takým skvalitnením bývania, aký poskytuje úplné vybúranie jadra a murovaná stena.

A
ký je postup? Pri kompletnej rekonštrukcii bytového jadra sa staré, najčastejšie umakartové jadro  vybúra (odpad treba samozrejme odviezť na smetisko!) a steny sa nanovo vystavajú z tehál, tvárnic alebo sádrokartónu. Súčasne sa namontujú nové rozvody vody a elektrickej energie, a taktiež sa obložia steny. Vybúrať drevotrieskové jadro, nanovo ho vymurovať, položiť keramické dlaždice a obkladačky je síce nákladnejšie, ale trvácnejšie. Nevýhodou, na ktorú sa treba vopred pripraviť, je zásah do chodu domácnosti ako aj do súkromia – približne týždeň treba prežiť v improvizovaných „bojových“ podmienkach a používať kúpeľňu a toaletu u susedov.

Rekonštrukcia si vyžaduje stavebné  povolenie
Akékoľvek zmeny bytového jadra je treba nahlásiť na stavebný úrad. Niekedy postačí len ohlásenie stavby, inokedy je nutné zadovážiť si stavebné povolenie. Treba pripomenúť, že statika panelových domov niekedy nedovoľuje vykonať náročnú prestavbu jadra na každom poschodí paneláku. Obchádzať stavebný úrad sa nevypláca, pretože pri snahe prerábať kúpeľňu načierno hrozia veľké nepríjemnosti. Ak totiž stavebný úrad zistí, že na rekonštrukciu neexistuje príslušné povolenie, môže udeliť pomerne vysokú pokutu a celá prestavba jadra sa poriadne predraží. Pri vybavovaní všetkých úradných náležitostí ohľadom prípravy a realizácie úprav bytového jadra v paneláku treba používať výraz <„stavebná úprava“,

pretože stavebný zákon nepozná iné označenie pre vylepšenie kúpeľne a WC.      

Monika Michnová<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />