dnes má meniny Vladimíra
zajtra Hedviga
16.10. 2019
Problémy s trávením?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Úľava z prírodnej lekárne

Trávenie často považujeme za samozrejmosť, hoci od neho závisí naše zdravie. Bez dostatočného rozloženia stravy sa k ľudským bunkám nedostávajú všetky potrebné živiny. Zle strávené jedlo je toxické, pretože ak ostáva v tele pridlho, toxíny jedla môžu byť vstrebané a rozvádzané do tela, čo dráždi pečeň, oslabuje imunitný systém a nezriedka spôsobuje bolesti. Navyše, ak telo spotrebuje priveľa energie na trávenie jedla, mrhá tak drahocennou životnou silou, nevyhnutnou pre činnosť celého organizmu.

Ten, kto kvôli rýchlemu tempu v práci zanedbáva svoj organizmus, stravuje sa nevyvážene a v priebehu dňa často podlieha stresovým situáciám, sa vystavuje riziku zažívacích problémov. Prejavujú sa bolesťami a kŕčami v bruchu, nafukovaním, plynatosťou, zápchou, stratou váhy, bledosťou, neraz aj svalovou slabosťou, a dokážu poriadne znepríjemniť život.

Terapia porúch trávenia vyžaduje vždy zmenu návykov v jedení a pití, a to nielen prehodnotenie nezdravého a nesprávneho výberu potravín, ale aj zmenu nesprávneho postoja k jedlu. Optimálna strava obsahuje štyri základné chute: sladkú, kyslú, slanú, a horkú, ktoré by mali byť v rovnováhe. Ak sa zamyslíme nad tým, z čoho sa skladá naša strava, zistíme, že sa pravidelne stetávame iba s troma chuťami. To, čo je horké, takmer úplne chýba. Horké potraviny tvorili neoddeliteľnú súčasť jedálnička našich predkov. Pri židovskom veľkonočnom sviatku passah sa tradične až dodnes jedia horké byliny. Indiáni zase jedli veľa extrémne horkých korienkov. Ich chuť bola taká prenikavá, že by sme ich dnes už ani nemohli stráviť. V súčastnosti stravu, ktorá chutí horko, takmer úplne vynechávame a nahrádzame sladkou. A práve príjem rafinovaného cukru preukázateľne zvyšuje pravdepodobnosť problémov s trávením. Trvalá neprítomnosť horkých chuťových podnetov vyvoláva v našom metabolizme nerovnováhu.Ak si pri poruchách trávenia nechceme zaťažovať telo chémiou, môžeme siahnuť po ponuke z prírodnej lekárne. Na dobré fungovanie pečene a ostatných tráviacich orgánov, od ktorých v podstate závisí náš život, pozitívne vplývajú horké byliny, bohaté na horčiny. Zo zmesi dvadsiatich piatich bylín v presne vyváženom pomere sa vyrába liečivý roztok, známy tiež ako švédske kvapky. História švédskach kvapiek siaha až do Rímskej ríše. Ich receptúry sa vynárajú a opäť strácajú až po súčasnosť. V minulom sotročí pôvodnú receptúru, overenú storočiami, nanovo objavil Dr. Theiss a na základe moderných šetrných postupov rozšíril výrobu švédskych kvapiek takmer pre celý svet.Kedysi boli švédske kvapky opradené legendami a ľudia na celom svete ich považovali za zázračný elixír. Dnes však mýtus o zázračnosti nahradili medicínske výskumy, ktoré potvrdzujú blahodárne účinky toho horkého podporného lieku:
čistí organizmus
posilňuje pečeň
pomáha celému zažívaciemu ústrojenstvuAko každý liek, aj švédske kvapky treba vedieť správne užívať. Pretože obsahujú alkohol, ich vnútorné použitie sa odporúča výlučne dospelým. Vôbec sa neodporúča počas tehotenstva a dojčenia. Užívať ich však môžu aj ľudia, ktorí majú alkohol zakázaný, pretože byliny prebijú silu alkoholu. Je lepšie začať s užívaním pomaly a postupne zvyšovať dávky. Kvapky sa nikdy nepijú priamo! Riedia sa s vlažným bylinkovým čajom, ktorý by sa mal piť pomaly v priebehu celého dňa. Možno ich tiež užívať preventívne na dezinfekciu tráviaceho traktu, a to aj bez konzultácie s lekárom. Avšak nikdy nie dlhšie ako päť dní. 

Švédske kvapky si môžete pripraviť aj doma, ak zmiešate tie správne komponenty s patričným množstvom pálenky a necháte ich vylúhovať niekoľko týždňov. Jednoduchším riešením je, samozrejme, kúpiť si priamo v lekárni zmes švédskych bylín a podľa návodu si pripraviť vlastný výluh.Pevné zdravie veľmi úzko súvisí s dobrým trávením. Ak sa ohlásia nepríjemné problémy, úľavu vám poskytne zopár kvapiek horkého roztoku z byliniek. Z dlhodobého hľadiska je však riešenie rôznych porúch trávania otázkou premyslenej zmeny životného štýlu. 
Monika Michnová
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Komentáre:
Neprihlásený »
Pi, 06/20/2014 - 18:36

Dobrý deň, máte niekto skúsenosti s Biopron forte od Valosunu? Čítala som si na to veľmi dobré reakcie a rada by som sa informovala, či niekto máte aj osobnú skúsenosť. Ďakujem za reakciu :)