dnes má meniny Vladimíra
zajtra Hedviga
16.10. 2019
Paradentóza – strašiak každého z nás!
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Krvácanie ďasien. Mnohí z nás ho mylne vnímajú ako jav, ktorý sa môže objaviť najmä s pribúdajúcimi rokmi. Celý problém však spočíva v nedostatočnom umývaní zubov. Zubný povlak je totiž nielen príčinou kazu, ale aj príčinou parodontitídy, či ľudovo zvanej paradentózy. Je to veľmi nepríjemné ochorenie, doteraz trvalo neliečiteľné.

Ako a prečo vzniká?
Ochorenie závesného aparátu zubov - parodont - je charakteristický úbytkom alveolárnej kosti, postupnou kývavosťou až stratou zubov. Ochorenie pokračuje len v miestach, kde sú zuby. Po ich strate sa už kosť ďalej nevstrebáva a ochorenie aj bez liečby vymizne samo. Ak sa jeho príčina, čiže zubný povlak, neodstráni včas, stvrdne a stane sa z neho zubný kameň. Ten vyvolá zápal ďasna, ktorý pokračuje až ďalej na kosť. Odhalenie zubných krčkov je veľmi nepríjemný jav a vie poriadne skomplikovať život. Málokto však vie, že prvotnou príčinou je nesprávne čistenie zubov a neskoré liečenie kazov.

Nevyhnutnosť: pravidelná ústna hygiena
Paradentóze môžeme predísť jedine správnou a pravidelnou ústnou hygienou. V žiadnom prípade nezanedbávajme zápal ďasien a neváhajme navštíviť zubného lekára s každou začínajúcou bolesťou zuba. Ak tak neurobíme, môže dôjsť k deštrukcii skloviny a zuboviny, čo umožní baktériám prístup až k zubnej dreni. Odtiaľ sa môžu voľne šíriť ku koreňu zuba a spôsobiť abscesy alebo cysty. Pri zapálení ďasna sa zase medzi ním a zubom vytvoria kapsičky, ktoré vyplní zubný plak (povlak vytvorený z čiastočiek potravy a baktérií) a zubný kameň (mineralizovaný povlak). Baktérie v nich obsiahnuté ďalej napádajú a narúšajú paradont a môžu napadnúť aj kosť v blízkosti zuba. V začiatočnom štádiu vzniká deformácia kosti a väziva, neskôr sa zuby začnú uvoľňovať a začnú vypadávať. Pri chronickej parodontitíde sú ďasná červenkasté, mäkké, lesklé, veľmi citlivé a často krvácajú. Sprievodným znakom je nepríjemná chuť v ústach a zapáchajúci dych. Postupné odhaľovanie koreňov zubov vyvoláva ich citlivosť na horúce, i studené, ale aj sladké potraviny. V začiatočnom štádiu ochorenia je liečba možná a pomáha najmä dôkladné vyčistenie zubných koreňov a výplň zubov.

Pomoc zo švajčiarskych laboratórií
Vo výskume procesu, ktorý by zabránil tvorbe a rozširovaniu plaku a zubného kameňa pokročili najďalej odborníci švajčiarskej spoločnosti Gaba International. Vsadili na vysoko účinnú kombináciu aminofluoridu a fluoridu cínatého. Táto má na ďasná antibakteriálne a protizápalové účinky, pôsobí proti paradentóze a zneškodňuje zvyšky bakteriálneho povlaku, ktorý sa tvorí predovšetkým na okraji ďasien pri zubnom krčku. Priľnutie kombinácie účinných látok na zubnom povrchu vďaka ich jedinečnému pôsobeniu s postupným uvoľňovaním zároveň dlhodobo tlmí vznik bakteriálneho povlaku. Zmes spomínaných látok je obsiahnutá v zubnej paste Meridol. Jej pravidelné používanie inaktivuje baktérie vyvolávajúce zápal sliznice ďasien a zároveň podporuje regeneráciu ďasien.

Tam, kde sa so zubnou kefkou nemôžeme dostať, začína svoju prácu ústna voda Meridol, ktorá taktiež regeneruje podráždené ďasná a chráni zuby pred vznikom zubného kazu. Jej vlastnosti oceníme nielen v prípade parodontitídy, ale aj pri používaní zubných strojčekov, mostíkov a čiastočných protéz.


Vladimíra Kuvíčková

Komentáre:
Neprihlásený »
Ut, 09/20/2011 - 13:16

dobry den, mala som krvacanie dasien, opuchnute dasna a ziadny komercny pripravok mi nepomohol. Moj stomatolog mi odporucil prirodnu alternativu OraMD. Krvacanie dasien skoncilo, a taktiez zmizol aj opuch dasien.