dnes má meniny Alfonz
zajtra Gašpar
28.1. 2021
Pre pokojné sny a uspávanie
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

ZASPÁVANIE
Kolísky vymenili postieľky a plachty na chrbát kočiare. Odjakživa deti najlepšie zaspávali pri hojdaní, natriasaní, ...
Aj dnes sa snažíme, keď už nie v kolíske, tak na rukách hojdáme a až uspané bábo dávame do postieľky. Aj nám sa stáva, že dieťatko oveľa rýchlejšie a lepšie zaspinká v kočiari - pri natriasaní na ceste. Rovnako ako kedysi pri natriasaní v rytme chôdze maminy - v plachte.

Je dobré, keď ho uspávame hojdaním?
Počas prvých mesiacoch pre našu spoločnú radosť - áno. Veď je to osvedčená a veľmi príjemná "metóda" uspávania. Ale treba si pamätať, že dieťa sa musí naučiť zaspávať aj samo, bez pomoci. A takýto zvyk je najlepšie pestovať od samého začiatku.

Ktoré iné "metódy" uspávania sú osvedčené?
Bábätkám sa veľmi páči aj hladkanie. A to hladkanie hlavne na brušku! Rytmické šúchanie bruška ho upokojí a postupne uspí. Ale ak zmeníme rytmus - vyruší ho to a preberie sa. Prestaňme teda hladiť, až keď tuho zaspinká.

Ak sa nám prebudí zo spánku, ďalším pokusom môže byť ponosiť ho v látkovom nosiči - opreté o naše brucho. Pohyb a dotyk tela ho opäť upokoja.

Ak už nič nepomáha - pomôže jazda autom. Položme ho do autosedačky a chvíľu povozme.

Ďalšou osvedčenou "metódou" už našich starých mám je uspávanka! Žiadne strachy, že to môže byť falošné - dieťatko nie je kritik. Potrebuje tiché zvuky, aby sa upokojilo. (také, aké počúvalo v maminom brušku) Keď už sme minuli repertoár uspávaniek, môžeme vyskúšať aj reprodukovanú hudbu - ale nežnú, jemnú, tichú.

Cmúľanie cumlíku, takmer celej pästičky, alebo aspoň palca... Nie, to nie je problém. Bábätku to pomáha a je to prirodzené. Ale - potrebujú to len prvé tri mesiace. Potom im už cumlík nechýba. A ak predsa áno, treba ich postupne o tom "presvedčiť" - odnaučiť.

Všetky tieto "metódy" (a ďalšie - svojské) treba "používať" s mierou. Len keď je dieťa naozaj nepokojné a nie a nie samo zaspať. Nie je dobré, aby si na ne zvyklo.

V AKEJ POLOHE DIEŤA ULOŽIŤ
Najbezpečnejšou polohou je tzv. poloha "nohami k nohám". Dieťatko uložíme nohami k dolnej peľasti postieľky. Prikrývku pre istotu ešte zasunieme aj pod matrac. Dieťatku by nemala siahať vyššie ako po plecia a zasunutím ju upevníme - aby si ju nemohol potiahnuť a zakryť sa vyššie. Dieťa by sa mohlo prehriať a vzniká tak riziko náhleho úmrtia v spánku!

Novorodencom dávame čiapočku len vtedy, keď je izbová teplota veľmi nízka! Práve cez hlavičku si dieťatko reguluje telesnú teplotu. Ak ju má vo veľkom teple - môže sa prehriať!

Najbezpečnejšou polohou je poloha na chrbátiku. (Netreba mať strach - nepotvrdila sa obava, že sa dieťa pogrcká a môže sa tak v tejto polohe zadusiť!) Poloha na brušku nie je vhodná, lebo sa bábo môže pretočiť a prevaliť na bruško. Spánok na brušku je nebezpečný! Hrozí syndróm náhleho úmrtia! Samozrejme, keď je dieťa pod dohľadom je prospešné dávať ho na chvíľu na bruško. Dieťatko si tak rozvíja svoje pohybové schopnosti.

SPRÁVNA TEPLOTA V DETSKEJ IZBE
Nie je správne udržovať v detskej izbe veľmi veľkú teplotu. V izbe by malo byť približne 18 stupňov Celzia. Dieťatku nesmie byť ani teplo, ani zima. Ak je dieťatko príliš naobliekané, poprikrývané a ak má prípadne pri prechorení aj zvýšenú teplotu, zvyšuje sa riziko náhleho úmrtia v spánku.

Pri teplote 18 stupňov Celzia v izbe dieťa v ľahkej pyžamke a tielku treba prikryť trojvrstvovou bavlnenou dekou v obliečke.

Ak je dieťatko chorľavé a má zvýšenú teplotu, netreba mu pridávať ďalšiu prikrývku.

K postieľke nikdy nekladieme ohrievač!

Mgr. Natália Mazanová
pošlite článok na pošli na vybrali.sme.sk
 

FOTO © Ľudovít Mazan