dnes má meniny Oľga
zajtra Vladimír
23.7. 2019
Prednosť neformálnemu zväzku pred manželstvom
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Na Slovensku podstatne vzrástol počet domácností, v ktorých žijú ľudia v neformálnych zväzkoch. Okrem toho sa zvýšil podiel bytov, v ktorých spoločne bývajú dve a viac domácností. Je to dôsledok nie príliš lichotivej sociálnej situácie? Odborníci tvrdia, určite áno.

„Sú to dva problémy, ktoré však majú spoločného menovateľa. A to, že byt je v súčasnosti nedostupným pre veľkú časť populácie,“ povedal nám sociológ Pavel Haulík. V prípade viacerých domácností v jednom byte je to podľa P. Haulíka jednoznačne návrat k modelu, ktorý bol u nás už dávno prekonaný. Zdá sa však, že model viacgeneračného spolužitia pod jednou strechou sa k nám vracia. Svedčia o tom aj čísla Štatistického úradu zo sčítania obyvateľstva. Z 11,8 percenta v roku 1991 sa zvýšili na takmer 19 percent. „Problémom však je, že súčasné byty nie sú na takéto spolunažívanie prispôsobené,“ dodal Haulík.

Ľudia, predovšetkým tí mladší, dávajú prednosť neformálnemu zväzku oproti manželstvu. Dôvody sú prozaické. „Nemôžeme sa zobrať, pretože by sme ako manželia dostali oveľa menší úver z banky ako takto, keď sme slobodní,“ tvrdí nám 28-ročná Zuzana z Bratislavy. Presvedčila ju o tom skúsenosť v jednej banke, kde žiadala o spotrebný úver. Ručiť jej mala kamarátka. „V banke mi povedali, že s jej platom mi môže ručiť aj do výšky 150 000 Sk. Keď som im však povedala, že je vydatá, jej rating klesol tak nízko, že maximálne mi mohla ručiť sumu 30 000 Sk,“ rozpráva ďalej. Bankový úradník jej doslova povedal, že má hendikep - teda manžela.

Slobodní to teda majú v našej spoločnosti zrejme ľahšie. Neexistujú už ani mladomanželské pôžičky, ktoré by mohli mladých manželov inšpirovať. Naopak, v súčasnosti ste v bankách sobášnym listom hendikepovaní. Niet sa preto čo diviť, že za desať rokov sa zvýšil počet takto žijúcich partnerov o 46 percent. Kým v roku 1991 ich bolo 20,9 tisíca, v súčasnosti ich je 30,5 tisíca. Nehovoriac o tom, že toto sú oficiálne čísla, neoficiálne ich je omnoho viac.

Za desať rokov vzrástol aj počet neúplných rodín, dokonca o viac ako 55- tisíc.