dnes má meniny Sláva Slávka
zajtra Judita
18.12. 2018
Pochúťky pre dojčatá od 6 mesiacov do 1 roka
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Ponúkame Vám ďalšiu nádielku receptov na pochúťky pre tých najmenších:


Nápoj

KARAMELOVÉ MLIEKO

4dl mlieka, 20g kryštálového mlieka, 4 až 5 kvapiek vody

Cukor dáme do nádoby, pokvapkáme vodou a pri miernej teplote za stáleho miešania upražíme karamel. Potom karamel odstavíme, zalejeme mliekom a za stáleho miešania necháme karamel rozpustiť.

podávame deťom od 11 mesiacov

Kaše
Normované na dve porcie.

RYŽOVÁ KAŠA S HROZIENKAMI
60 g ryže, 320g hrozienok, 120g mlieka, ovocná šťava
Ryžu preberieme, umyjeme pod tečúcou vodou a pridáme mlieko s umytými hrozienkami. Všetko dobre premiešame a dáme do teplej rúry dusiť. Udusené vyberieme, pomiešame vidličkou a na tanieri polejeme odšťaveným ovocím.
podávame deťom od 7 mesiacov

DUSENÁ JABLKOVÁ ŠŤAVA
180 g jabĺk, 2 polievkové lyžice vody, škorica
Jablká umyjeme, očistíme, zbavíme jadrovníka, pokrájame na kocky a dáme spolu s vodou dusiť do rozvarenia. Potom pridáme štipku škorice.
podávame deťom od 7 mesiacov

Nátierky
Normované na dve porcie.

DROŽĎOVÁ NÁTIERKA
15 g čerstvého droždia, 100 g rastlinného tuku, zelená vňať, 10g mrkvy na ozdobu
Droždie rozpustíme v kastróliku, odstavíme, pridáme tuk a pomiešame. Potom vložíme do šľahača a vyšľaháme na jemnú penu. Do nej pomaly vmiešame umytú a nadrobno posekanú zelenú vňať a natierame na chlebík alebo pečivo. Ozdobíme najemno postrúhanou mrkvou.
podávame deťom od 10 mesiacov

NÁTIERKA Z RYBIEHO FILÉ
50 g rybieho filé, 30 g rastlinného tuku , 10 g paradajkového pretlaku, rasca, majorán, pre deti, ktoré netrpia alergiou aj 2 plátky citrónu, 2 polievkové lyžice vody
Rybie filé umyjeme, posypeme rascou a majoránkou, podlejeme vodou a na plechu dáme piecť do mäkka. Potom filé vyberieme, zbavíme kostí a spolu s paradajkovým pretlakom a tukom vyšľaháme na jemnú penu. Penu natierame na chlieb alebo pečivo. Ozdobíme pokrájaným citrónom pre deti, ktoré nie sú alergické.
podávame deťom od 10 mesiacov

Polievky
Normované na dve porcie.

MRKVOVÁ POLIEVKA S RYŽOU
120 g mrkvy, 1 čajová lyžica ryže, 4 dl vody, zelená vňať, 2 kvapky oleja
Mrkvu očistíme, umyjeme a pokrájame na drobné kúsky. Varíme do polomäkka. Potom pridáme prebratú a umytú ryžu a dovaríme. Uvarenú polievku dochutíme olejom a umytou posekanou zelenou vňaťou. Pri podávaní roztlačíme vidličkou.
podávame deťom od 6 mesiacov

JABLKOVÁ POLIEVKA
80 g jabĺk, 4 dl vody, 3 polievkové lyžice vody na zátrepku, 120 g maizeny
Jablká očistíme, umyjeme, zbavíme jadrovníka, postrúhame a s trochou vody dusíme do mäkka. Potom pridáme zátrepku z vody a maizeny, pomiešame, dolejeme vodou a necháme variť asi 10 minút.
podávame deťom od 6 mesiacov, deťom od 8 mesiacov môžeme pridať ako vložku piškóty

Pokrmy z mäsa
Normované na dve porcie.

KURČA NA ZELENINE
80 g kurčaťa, 30 g mrkvy, 30 g mladého kalerábu, 20 g hrášku (sterilizovaného bez nálevu), 10 g maizeny, rasca, zelená vňať, voda na podlievanie, 4 plátky jablka na ozdobu
Kuracie mäso umyjeme a pokrájame na jemné rezance. Zeleninu očistíme a najemno postrúhame. Hrášok precedíme. Všetko spolu opražíme na suchej panvici, podlejeme vodou a dusíme do mäkka. Počas dusenia miešame a podľa potreby podlievame horúcou vodou. Pred dokončením pridáme zátrepku z vody a maizeny a prevaríme. Do hotového pridáme umytú posekanú zelenú vňať a môžeme ozdobiť plátkom jablka.
podávame deťom od konca 6. mesiaca

GULÁŠ Z MORKY
100 g mäsa z morky, 40 g zemiakov, 20 g zeleného hrášku (sterilizovaného bez nálevu), 20 g mrkvy, bazalka, zelená vňať, 10 g rastlinného tuku, voda na podlievanie
Mäso z morky umyjeme, nadrobno pokrájame, nasucho opražíme, podlejeme horúcou vodou a za občasného miešania dusíme do polomäkka. Potom pridáme očistené, umyté a na kocky pokrájané zemiaky, umytú na drobné kúsky pokrájanú mrkvu, hrášok a dodusíme do mäkka. Nakoniec dochutíme tukom, umytou a posekanou bazalkou a umytou posekanou zelenou vňaťou. Podľa potreby vidličkou roztlačíme.
podávame deťom od 8 mesiacov

Ing. Dáša Ostertágová
zakladateľka
Slovenskej spoločnosti racionálnej výživy

čerpané z publikácie: D. Ostertágová: Receptár zdravej výživy pre dojčatá a deti, vydavateľstvo Motýľ, Bratislava 2000 s povolením autorky a vydavateľstva
spracovala red. mamatata.sk