dnes má meniny Vladimír
zajtra Jakub
24.7. 2019
Manželské krízy prichádzajú každých sedem rokov
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Väčšina dnešných mladých dievčat má rovnaký sen: vydať sa za sympatického, seriózneho, pracovitého, slušne zarábajúceho mladého muža, ktorý má zmysel pre humor. A s akou ženou chce uzavrieť manželstvo väčšina slovenských mužov? S peknou, sympatickou, milou, inteligentnou, pracovitou, ktorá má rada deti a vie variť.

Hodnoty dnešných mladých manželstiev sa v posledných rokoch až tak veľmi nezmenili. Ak do mladej rodiny má prísť dieťa, budúci rodičia sa v prvom rade usilujú zabezpečiť všetko potrebné pre malého človiečika. Rovnako dôležité je zabezpečiť byt, žiaľ, neraz sa to partnerom podarí až po narodení dieťaťa. Mnohí mladí manželia žijú u svojich rodičov či svokrovcov. Iní majú šťastie, že do prvého spoločného bytu sa môžu nasťahovať ešte pred plánovaním dieťaťa. Každý z partnerov vstupuje do manželstva s určitými pravidlami, zásadami a zvykmi, ktoré si do novej rodiny prináša od svojich rodičov a súrodencov. Mladomanželia by si vo svojej rodine mali vytvoriť nový kódex pravidiel a zásad, ktoré budú vštepovať svojim deťom. Nepísané pravidlo hovorí, že manželstvo je dobré vtedy, ak ten, kto zarába menej, sa venuje viac rodine a kompenzuje to prácou v domácnosti. Živiteľom rodiny bol oddávna muž. Dnes však nie je výnimkou manželstvo, v ktorom je živiteľkou rodiny žena a muž zostane dokonca na materskej dovolenke.

Kritické obdobia v živote rodiny
'Manželský život ovplyvňuje veľa udalostí, z ktorých neraz vznikajú medzi partnermi nezhody a hádky,“ hovorí PhDr. Julián Lučanský, vedúci Centra poradensko-psychologických služieb Bratislava II. 'Prvé kritickejšie obdobie pre manželov sa začína nástupom dieťaťa do jasiel a materskej školy. Vo väčšine rodín si manželia rozdelia úlohy - kto ráno ratolesť odvedie do predškolského zariadenia a popoludní ho privedie domov. Keď sa narodí druhé dieťa, to prvé zvykne na mladšieho bračeka či sestričku žiarliť, neskôr sa objavia aj prvé súrodenecké konflikty, čo zvyčajne vyostruje vzťahy medzi manželmi. Prvá manželská kríza prichádza po siedmich rokoch manželstva. Teda približne v čase, keď prvé dieťa nastupuje do školy a druhé do predškolského zariadenia.“ Ďalším významným obdobím v živote rodiny je nástup dieťaťa do školy. Rodičia si opäť zadelia úlohy - kto sa s ním bude učiť slovenčinu, kto matematiku, kto ho bude vodiť do školy a zo školy. Azda najkritickejším obdobím nielen pre dieťa, ale aj pre jeho rodičov je puberta, neľahké obdobie dospievania. Mladý človek prerastá do sveta dospelých a chce sa dospelým aj podobať. Súperí s rodičmi a snaží sa ukázať, že je dospelý - napríklad športuje, v určitom smere je lepší ako otec a pod. Svet dospelých vníma, žiaľ, často aj z tej horšej stránky - fajčí, pije alkohol, berie drogy.

Tichá domácnosť
Pre mnohé manželské páry býva smutným obdobím, keď ich ratolesť jedného dňa opustí rodinné hniezdo. Synček či dcérka sú zrazu dospelí. Už nechcú bývať s rodičmi, ale chcú sa osamostatniť. Keď z rodičovského domu odíde posledné dieťa, manželia zrazu zostávajú sami. Pokiaľ ich predtým spájalo iba rodičovstvo a venovali sa deťom, po odchode posledného dieťaťa z rodiny manželia zrazu zistia, že si nemajú čo povedať. Prestáva komunikácia, nastáva mlčanie, ktoré vzbudzuje úzkosť a napätie. Vari každý z nás pozná tichú domácnosť, v ktorej majú všetci vnútorný monológ, ale nikto nič nehovorí a všetci sú v napätí. Je to predposledné riziko vzniku manželskej krízy. Posledné prichádza vtedy, keď sú manželia v spoločnej domácnosti a potrebujú mať sociálnu a zdravotnú istotu.

Pozor na žiarlivosť
'Dvaja slobodní mladí ľudia by nemali spolu chodiť kratšie ako šesť mesiacov a dlhšie ako dva roky,“ vysvetľuje J. Lučanský. 'Ak spolu príliš dlho chodia, zvyčajne potom prichádzajú krízy. Keď sa stretávajú každý deň, znamená to, že jeden z nich je žiarlivý. Väčšinou muž, ktorý chce svoju partnerku strážiť. Vyčkáva ju pred zamestnaním, už z diaľky jej máva, chodí s ňou nakupovať. To vzbudzuje závisť ostatných kolegýň, ktorým sa ich partneri až natoľko nevenujú. Žiarlivosť partnera môže neskôr prerásť aj do takej podoby, že partner svoju partnerku vypočúva. Ideálne je, keď sa mladí stretávajú tri- až štyrikrát do týždňa.“