dnes má meniny Matúš
zajtra Móric
21.9. 2018
Pôrod cisárskym rezom na želanie. Ale za peniaze
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Tento spôsob je však podľa renomovaných gynekológov až šesťkrát rizikovejší ako spontánny pôrod.

„Mnohé ženy si myslia, že pôrod cisárskym rezom je ľahší a menej problémový. Moja skúsenosť je trocha iná. Ja som pri ňom takmer prišla o život,“ hovorí 39- ročná Magda, ktorá si chce zachovať anonymitu. Prvé dieťa porodila pred deviatimi rokmi cisárskym rezom. Pri druhom dieťati lekárov upozornila, že má takmer 40 rokov, je na rizikovom tehotenstve a prvé dieťa rodila cisárskym rezom. Keď jej manžel navštívil primára, ten mu povedal na rovinu: normálny pôrod ho vyjde na 10-tisíc Sk, cisársky na 15 000 Sk. A platí sa dopredu. „Manžel to odmietol,“ hovorí pani Magda. Nakoniec ju predsa len museli uspať a dieťa priviesť na svet cisárskym rezom. Keď sa prebrala z narkózy, zistila, že rana sa jej roztrhla. „Bez umŕtvenia mi ju hneď zašili. Ranu však nevyčistili a celé mi to sčernelo. Urgentne ma zobrali na operačnú sálu, takmer som prišla o život,“ dodala Magda. „Už nikdy by som nechcela takto rodiť“.

Naopak, mnohé ženy si za takýto spôsob pôrodu rady aj priplatia. „Niektorých prominentných pacientiek sa dokonca lekári opýtajú, aký pôrod si želajú. Cisársky rez je drahší minimálne o päťtisíc. Samozrejme, lekárovi do vrecka,“ tvrdí nemenovaná gynekologička. Naše zákony totiž nepripúšťajú, aby žena priviedla na svet dieťa cisárskym rezom len preto, že si to želá. Musí mať na to viacero indikácií. To však nie je prekážka. Lekár, ak chce, nejaké indikácie si nájde. „Cisár“ však nemusí vždy priaznivo pôsobiť na psychiku ženy. „Nevidíte dieťa hneď po pôrode. Najprv sa musíte prebrať a donesú vám ho až po štyroch-piatich hodinách,“ rozpráva Magda. Dôvodom, prečo niektoré ženy odmietajú prirodzený pôrod, je strach z bolesti, prípadne, ak nechcú mať neskôr problémy s únikom moču, alebo chcú mať stopercentnú istotu, že dieťa prežije pôrod bez ujmy.

Odporcovia cisárskeho rezu však tvrdia, že tento spôsob je až šesťkrát rizikovejší ako spontánny. Cisársky rez je totiž operácia, ktorá môže so sebou priniesť komplikácie, riziko infekcie, stratu krvi alebo embóliu.