dnes má meniny Ela
zajtra Urban
24.5. 2022
Detské chodúľky sú životu nebezpečné
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Mnohí rodičia v dobrej snahe naučiť svoje batoľa čo najskôr chodiť, používajú pomôcku, ktorá je akousi ohrádkou na kolieskach a má ľudový názov chodúlik. Dlho sa tradovala jeho užitočnosť, až kým prieskumy nedokázali opak: chodítko nie je prospešné, ale je dokonca nebezpečné. Americká akadémia pediatrov už roku 1999 vyzvala, aby ich zakázali.

Podľa detských lekárov je toto zariadenie príčinou mnohých úrazov. Nie je výnimkou, že sa s ním deti zrútia zo schodov alebo prejdú dverami.

Učenie chôdze chodúľ nijako neurýchľuje, ba naopak: dieťa v ňom zväčša "špičkuje" a pestuje si tak zlé kladenie nôh pri chôdzi, často až vybočovanie do strán. Prieskumy dokázali, že bráni aj iným pohybovým aktivitám malých detí. Nepotvrdilo sa, žeby deti z rodín využívajúcich túto pomôcku chodili skôr ako ostatné. Potvrdilo sa však, že sa neskôr naučia sedieť a liezť.

Vedci tvrdia, že ak rodičia budú mať naďalej tak veľký záujem o chodúlik, mali by výrobcovia zabezpečiť väčšiu bezpečnosť. Pomôcka by mala mať buď brzdiaci mechanizmus, ktorý jej zabráni zísť po schodoch, alebo by mala byť širšia ako obyčajné dvere (91 cm). Trvajú však na tom, že pre deti sú oveľa bezpečnejšie stojany bez koliesok.

Doktor Gary Smith, ktorý sa zaoberá výskumom úrazov, neodporúča používať chodúľky, ani keď sú deti pod dozorom. Viac ako tri štvrtiny úrazov sa stali v čase, keď niekto na deti dozeral, z toho v 69 percentách prípadov to boli dospelé osoby! Upozornil, že rozbehnutý chodúlik sa môže pohybovať rýchlosťou vyššou ako meter za sekundu!

V dôsledku kritiky pediatrov sa podarilo v USA znížiť počet úrazov spôsobených touto pomôckou z 20.100 v roku 1995 na 8.800 v roku 1999. Smith povedal, že pediatri nechcú v boji proti chodúľkom prestať bojovať, pretože napriek najbezpečnejším modelom existuje ešte mnoho nebezpečných situácií. Napr. keď dieťa v rozbehnutom zariadení narazí do stola a stiahne na seba niečo horúce...

S ohľadom na správnu výučbu chôdze by rodičia mali zvážiť aj používanie tzv. odrážadiel deťmi, ktoré ešte nevedia chodiť.