dnes má meniny Júlia Júliana
zajtra Želmíra
22.5. 2019
Anatómia ženských pohlavných orgánov
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Ženské pohlavné orgány delíme na:
1.Vonkajšie pohlavné orgány
2.Vnútorné pohlavné orgány

VONKAJŠIE POHLAVNÉ ORGÁNY
označujeme súborne ako vulva, a patria k nim:
Vrch ohanbia (mons pubis) - ide o podkožne uložený tukový vankúš, ktorý je uložený nad symfýzou. Koža nad vrchom ohanbia je ochlpená a jej horizontálne ohraničenie na podbruší patrí k typickým sekundárnym pohlavným znakom ženy.

Veľké pysky ohanbia (labia majora pudendi) - sú kožné duplikatúry, ktoré oblúkovité obopínajú vchod do pošvy. Takisto sú pokryté kožou a sú ochlpené. Ich vyklenutie spôsobujú dutinkaté telieska ležiace pod kožou. Obsahujú početné nervové zakončenia, mazové a potné žľazy.

Malé pysky ohanbia (labia minora pudendi) - sú uložené na vnútornej strane veľkých pyskov, majú tvar obráteného písmena V, neobsahujú potné žľazy a vo veľkej miere sa tu vyskytujú početné senzitívne telieska, ktoré sú veľmi dráždivé (ich dráždením sa vyvoláva pohlavné vzrušenie). Koža tu má charakter sliznice a v podkoží sa nachádzajú žilové pletence, a preto sú malé pysky ľahko erektilné.

Klitoris (clitoris) - sa nachádza v prednej časti vulvy, tam kde sa spájajú malé pysky ohanbia. Jeho podkladom sú toporivé telieska a nervové zakončenia, ich dráždením vzniká pohlavné vzrušenie a erekcia klitorisu. Analógiou klitorisu u muža je penis. Mechanizmus erekcie klitorisu u ženy je ten istý ako u muža, ale menej výrazný.

Predsieň pošvy (vestibulum vaginae) - je to úzka štrbina vzadu, za malými pyskami ohanbia, do ktorej vyúsťuje močová rúra ako aj vývodné kanáliky Bartholiniho žľazy a Skeneho žľazy.

Malé a veľké predsieňové žľazy (Glandulae vestibulares minores et maiores):
Malé predsieňové žľazy
sú početné žliazky, nachádzajúce sa v sliznici pošvového vchodu. Ich sekrécia je nepretržitá a jej úlohou je udržiavať sliznicu pošvového vchodu neustále vlhkú.

Veľké predsieňové žľazy (BARTHOLINIHO žľazy) - sú uložené v zadnej časti veľkých pyskov ohanbia. Ich sekrét je produkovaný pri pohlavnom vzrušení a napomáha zavedeniu penisu do pošvy pri pohlavnom styku.

VNÚTORNÉ POHLAVNÉ ORGÁNY 
Pošva (vagína) - je dutý orgán, ktorý tvorí spojenie medzi vonkajšími a vnútornými pohlavnými orgánmi. U ženy, ktorá ešte pohlavný styk nemala je oddelená od pošvového vchodu tenkou blanou (hymen - panenská blana). Pri prvom pohlavnom styku nastáva natrhnutie panenskej blany (deflorácia ). Pošva je vystlaná veľmi odolným epitelom (dlaždicový nerohovatejúci epitel), ktorý umožňuje jej mechanické namáhanie. Pošva má samočistiaci mechanizmus, ktorý zabraňuje rozvoju a vzostupu infekcie do vyšších častí vnútorných pohlavných orgánov. Túto biologickú funkciu zabezpečujú Doderleinove baktérie. Tieto baktérie vplyvom ženských pohlavných hormónov (estrogénov) štiepia glykogén v epitelových bunkách na nižšie cukry (maltóza - dextróza), čím následne vzniká kyselina mliečna. Týmto sa permanentne udržiava kyslé prostredie (pH 4.0), ktoré má baktério-statický účinok. Pri zmene kyslosti smerom k zásaditejšiemu prostrediu, dochádza k premnoženiu baktérií v pošve, ktoré sú za normálnych okolností potlačené a môžu vznikať najrozličnejšie zápaly v pošve.

Maternica (uterus) - je pohlavný orgán umožňujúci priatie oplodneného vajíčka, jeho rast - ochranu a výživu do doby pôrodu. Na konci tehotenstva je zrelý plod z maternice vypudený pri pôrode. Maternica je dutý svalnatý orgán skladajúci sa z početných svalových vrstiev ktoré sa navzájom krížia. Svalové bunky majú tvar vretena a sú schopné zabezpečiť rast maternice do objemu počas tehotenstva. Anatomicky ju rozdeľujeme na tri časti: TELO, ÚŽINA a KRČOK maternice. U ženy, ktorá nerodila je maternica menšia. Vrstva sliznice sa volá endometrium a je zložená z dvoch podvrstieva to: bazálna vrstva (lamina basalis), funkčná vrstva (lamina functionalis). Sliznica maternice počas menštruačného cyklu podstupuje početné premeny - anatomické a funkčné zmeny, ktoré majú za úlohu prijatie oplodneného vajíčka a jeho následný vývoj.

Vajíčkovody (tubae uterinae) - párové svalové orgány, vychádzajúce z rohov maternice a vedúce k vaječníkom. Majú trubičkovitý tvar, sú dlhé cca.10-12 cm, vystlané sliznicou a ich hlavnou úlohou (okrem iných), je transport oplodneného vajíčka do maternice. Pri ich ochoreniach, a nepriechodnosti žena nemôže otehotnieť.

Vaječníky (ovaria) - sú párové orgány a majú mandľovitý tvar. Sú približne 4 cm dlhé, 2 cm široké a ich hmotnosť dosahuje 7,14 g. Ich uloženie spôsobuje, že v brušnej dutine sú relatívne pohyblivé. Vlastný vaječník sa člení na kôru a dreň. V oblasti kôry sa nachádzajú početné folikuly vo všetkých štádiách vývoja - z ktorých sa nakoniec pri ovulácií vyplaví vajíčko. V bunkách drene sa produkujú pohlavné hormóny, dôležité pre ženu. Vaječníky sú pokryté belavou väzivovou vrstvou (tunica albuginea). Na jej povrchu sú viditeľné presvitajúce konečné folikuly (v ktorých sa nachádza vyzreté vajíčko) a žlté telieska, čo sú vlastne pozostatky prasknutých folikulov a ktoré dočasne produkujú hormóny.

MUDr. Peter Trajanov