dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022

Slovník pojmov

  T

  TAD
  – priečny priemer bruška plodu
  skratka v tehotenskej knižke

  Termolabilný
  - neznášajúci vyššiu teplotu.

  Termostabilný
  - znášajúci aj vyššiu teplotu.

  TESE
  – mikrochirurgický odber spermií zo semenníka muža, ktorý nemá žiadne spermie v ejakuláte, za účelom oplodnenia vajíčka pri IVF
  v spolupráci s OZ Bocian

  Testis
  – semenník, mužská pohlavná žľaza

  Testosterón
  - mužský pohlavný hormón, ktorý sa vytvára v semenníkoch. U ženy sa v menších množstvách tvorí vo vaječníkoch a v nadobličkách.
  v spolupráci s OZ Bocian

  TK
  – krvný tlak
  skratka v tehotenskej knižke

  Toxická látka
  - jedovatá látka, ktorá môže byť rôznej povahy. Pre organizmus sú toxickými napr. ťažké kovy (olovo, ortuť), ale toxíny tvoria aj baktérie (napr. smrteľný botulotoxín, ktorý tvorí Clostridium botulinum) alebo huby (muchotrávka zelená) a plesne (v plesnivých potravinách tzv. alfatoxíny, ktoré sú karcinogénne, teda rakovinotvorné).
  v spolupráci s OZ Bocian

  Toxický / toxicita
  - jedovatý, jedovatosť.
  V spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky

  TOXO
  – vyšetrenie na toxopazmózu
  skratka v tehotenskej knižke

  Toxoplazmóza
  – je choroba zapríčinená cudzopasníkom Toxoplazma gondii. Rozmnožuje sa delením vnútri bunkových jadier, ale tvorí aj toxín, ktorý poškodzuje okolité tkanivá. U dospelých vyvoláva stav podobný ľahkej viróze. U plodu však môže vážne poškodiť mozog a zrak, zároveň vedie k celkovej retardácii rastu plodu. Býva príčinou oslepnutia. Infikovaní novorodenci majú aj zväčšenú pečeň a slezinu, neprospievajú a pretrváva u nich novorodenecká žĺtačka. Najnebezpečnejšia je vo včasných štádiách tehotenstva. Šíri sa výkalmi infikovaných zvierat (najmä mačiek). Nákaza hrozí aj konzumáciou surového, ale aj nedovareného mäsa, hlavne hydiny (pozor na tatársky biftek a krvavé steaky!).
  v spolupráci s OZ Bocian

  TP
  – termín pôrodu
  skratka v tehotenskej knižke

  Triglyceridy
  - tukové častice, ktoré sú jedným z najdôležitejších zdrojov energie pre prácu svalov. Ich zvýšená hladina v krvi je dôležitým rizikovým faktorom vzniku srdcovo-cievnych ochorení, pretože vo vysokej koncentrácii vedú k nárastu počtu tzv. malých denzných (hustých) LDL častíc, ktoré sú veľmi rizikové pre vznik aterosklerózy (sú aterogénne) – uľahčujú ukladanie cholesterolu do cievnej steny. Vyššie hodnoty triglyceridov v porovnaní s normou sú varujúcim signálom, že pacient je v riziku kardiovaskulárnych ochorení.
  Viac informácií o metabolickom syndróme nájdete na stránke www.mets.sk.

  Trim
  – trimester
  skratka v tehotenskej knižke

  TRIM (ester)
  – 1. tretina tehotnosti
  skratka v tehotenskej knižke

  Trombofília
  - stav, kedy sa vytvárajú drobné zrazeniny, ktoré upchávajú cievy v placente, až nakoniec plod odumrie a je potratený. Ak sa trombofilný stav zistí a pacientke sa počas gravidity podáva látka, ktorá zabráni tvorbe zrazením, je schopná dieťa donosiť. Najčastejšou trombofíliou býva Leidenská mutácia 5. faktora zrážanlivosti, menej časté sú iné druhy trombofílie.