dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022

Slovník pojmov

  E

  E – Gestóza
  – edémy pri gestóze
  skratka v tehotenskej knižke

  Echokardiografia
  - ultrazvukové vyšetrenie srdca plodu

  Edém
  – opuch

  Edémy
  – opuchy nôh
  skratka v tehotenskej knižke

  Ejakulát
  – tekutina, vytekajúca z penisu muža pri orgazme. Obsahuje spermie.

  Ekg
  – elektrokardiografia, kontrola pravidelnej činnosti srdca
  skratka v tehotenskej knižke

  Eklampsia
  – potenciálne životunebezpečný stav pre matku aj pre dieťa, spojený s vysokým TK. Krvné cievy v maternici postihnú kŕčové záchvaty, takže je obmedzený prítok krvi k plodu s postupnou hypoxiou čiže nedostatkom kyslíka v tkanivách plodu. Prvými príznakmi sú ospalosť, bolesť hlavy, nejasné videnie.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Embryo
  - názov štádia ľudského vývoja. Oplodnené vajíčko sa od 1. do 8. týždňa nazýva embryo. Vývoj embrya teda trvá 2 mesiace.

  Embryotransfer
  – prenos embrya, resp. niekoľkých embryí tenkým katétrom do maternice.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Endocervikálna kyretáž
  – odstránenie tkaniva zvnútra krčka maternice (cervixu).

  Endogénny
  - vznikajúci vo vlastnom tele.

  Endometrióza
  - stav, ktorého príčinou je neplodnosť. Pri endometrióze sa tkanivá, ktoré by mali byť vo výstelke maternice, rozrastajú naokolo - vo vajíčkovodoch, vaječníkoch, až do vnútra brucha. Príčinou toho môžu byť zjazvenia a zrasty. Stav sa musí a dá liečiť.

  Endometrium
  sliznicová výstelka dutiny maternice, ktorej hrúbka závisí od fázy menštruačného cyklu. Počas tehotenstva z nej vzniká placenta a vyživuje plod. S každým cyklom sa odlučuje, ak nebolo do nej implantované oplodnené vajíčko. V tele maternice dosahuje obvykle 2-6 mm, je pokrytá jednovrstvovým riasinkovým epitelom, pod ním sú žliazky. Je pevne spojená so svalovinou maternice. Na krčku maternice prechádza tento epitel do jednej vrstvy cylindrických buniek s bohatými hlienotvornými žliazkami. Tento prechod rôznych typov buniek je práve rizikovou oblasťou pre zhubné zmeny. Pravidelné cytologické vyšetrenie je najlepšou prevenciou odhalenia zmien buniek.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Endoprotéza
  - umelá náhrada kĺbu alebo časti kosti, ktorá sa operatívnym zákrokom vsadí do tela.

  Endoskopia
  - vyšetrovacia metóda, pri ktorej možno ohybným alebo tuhým optickým prístrojom vyšetriť duté orgány tela (hrtan, pažerák, žalúdok, črevá, močový mechúr, dýchacie cesty, pľúca a iné).
  v spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky

  Enterálny
  - črevný.

  Epidémia
  – nahromadenie ochorení vyvolaných v pomerne krátkom čase na ohraničenom mieste tým istým pôvodcom nákazy. Pomerne krátky čas sú zvyčajne dva priemerné inkubačné časy.

  Epidurálna anestéza
  - najmodernejší a najúčinnejší spôsob odstránenia bolesti pri pôrode. Liek proti bolesti sa podá injekciou tesne ku chrbtici. (Pri epidurálnej anestéze sa injekcia nepichá do miešneho kanála). Mamička počas epidurálnej anestézy nepociťuje bolesti, pričom jej vedomie vôbec nie je ovplyvnené. Účinkuje ako blokáda nervu v chrbtici, odstraňuje všetky vnemy od pása ku kolenám.

  Epiziotómia
  - nástrih hrádze pri pôrode v potrebnej veľkosti, po znecitlivení. Je najčastejšou pôrodníckou operáciou. Ak si ju neželáte, treba dopredu lekára upozorniť. Naopak lekár je povinný upozorniť Vás na tento zákrok v prípade nutnosti, aby nedošlo k horšej situácii - veľkému roztrhnutiu hrádze.

  ER
  – erytrocyty (červené krvinky)
  skratka v tehotenskej knižke

  Estradiol
  - prirodzený estrogén, ženský pohlavný hormón, ktorý v malej miere produkuje žlté teliesko.

  Estrogén
  – hlavný ženský pohlavný hormón zo skupiny steroidov, je produkovaný hlavne vyvíjajúcimi sa bunkami folikulu v ováriách počas rastu vajíčka, jeho vylučovanie stúpa v prvej fáze cyklu od 5. do 14.dňa (tzv. proliferačnej fáze). Druhý vrchol, ale podstatne menší, dosahujú estrogény v tzv. sekrečnej fáze cyklu. Estrogény ovplyvňujú látkovú výmenu, podmieňujú vznik sekundárnych pohlavných znakov u dievčat (tvar tela, rast prsníkov).
  v spolupráci s OZ Bocian

  Etiológia
  - náuka o pôvode a príčinách chorôb

  Exogénny
  - vznikajúci mimo organizmu, vonkajší.

  Extrauterinná gravidita
  - mimomaternicové tehotenstvo. Oplodnené vajíčko sa namiesto v maternici, zahniezďuje (niduje), na inom mieste, najčastejšie vo vajíčkovode.