dnes má meniny Dušan
zajtra Iveta
26.5. 2022

Slovník pojmov

  C

  C
  – cukor
  skratka v tehotenskej knižke

  Celiakia
  - ochorenie tenkého čreva, doživotná neznášanlivosť lepku
  Pri celiakii dôjde po príjme lepku k imunologickej zápalovej reakcii črevnej sliznice, ktorá vedie k jej ťažkému poškodeniu, atrofii klkov, strate resorpčných buniek a tráviacich enzýmov. Následkom je znížená schopnosť prijímať dostatočné množstvo potravy.
  Viac sa dozviete tu.

  Ceph
  – cefalická poloha – hlavičkou nadol
  skratka v tehotenskej knižke

  Cervikálny hlien
  – produkujú ho žliazky v hrdle maternice. Umožňuje prienik spermií do maternice a vajcovodov. Jeho množstvo a kvalita sa menia v čase ovulácie.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Cervix (čípok)
  – časť maternice, ktorá vyúsťuje do pošvy, cez ktorú odchádza menštruačná krv a ktorou spermie prechádzajú do dutiny maternice a ďalej do vajíčkovodov.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Cervix uteri
  - krčok maternice je úzka, pretiahnutá časť maternice, ktorá čiastočne zasahuje až do pošvy. Riziková, resp. citlivá sliznica krčku maternice si vyžaduje pravidelné cytologické kontroly, aby sa možné ochorenie diagnostikovalo včas, pretože včasná liečba je základným predpokladom jej úspechu. V tehotenstve je stav krčka maternice veľmi dôležitým parametrom. Jeho insuficiencia, čiže nedostatočné uzatvorenie môže spôsobiť predčasný pôrod. Naopak rozširovanie krčka maternice je súčasťou prvej pôrodnej doby.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Chemoterapia
  - liečba rôznych ochorení chemickými prostriedkami. V užšom slova zmysle brzdenie rastu nádorových buniek v organizme chemickými látkami. Názov chemoterapia sa používa špeciálne pre cytostatickú chemoterapiu, t.j. pri boji proti nádorovým bunkám vhodnými liekmi (cytostatiká).
  V spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky

  CHOCHP
  – chronická obštrukčná choroba pľúc je ochorenie charakterizované zhoršením prúdenia vzduchu dýchacími cestami, ktoré je spôsobené ich zúžením, čiže obštrukciou. Obštrukcia dýchacích ciest je často nevratná, progresívne sa zhoršuje a je spojená so zápalovou reakciou pľúc na škodlivé častice alebo plyny v okolitom vzduchu. Viac informácií získate tu.

  Cholesterol
  - tuk, ktorý je v prítomný v tele každého človeka. Je dôležitým stavebným prvkom buniek a hormónov. Asi 80 % cholesterolu produkuje pečeň, zvyšných 20 % skonzumujeme v strave.
  Viac informácií o metabolickom syndróme nájdete na stránke www.mets.sk.

  Chromozóm
  - forma uloženia genetickej informácie. Genetická informácia človeka je uložená v podobe deoxyribonukleovej kyseliny (DNA) v jadre každej bunky. Spôsob, akým je genetická informácia zapísaná v DNA sa označuje ako genetický kód. Molekula DNA so špecifickými proteínmi tvorí paličkovité útvary v jadre buniek, ktoré označujeme ako chromozómy.
  v spolupráci s OZ Bocian

  CNS
  - centrálny nervový systém

  Coitus interruptus
  - prerušovaná súlož ako možnosť plánovania rodičovstva

  Condyloma acuminata
  – genitálna bradavica (výrastok) spôsobená ľudskými papilomavírusmi (HPV).

  Corpus luteum
  - žlté teliesko, ktoré sa počas niekoľkých dní vytvára na vaječníku z prasknutého folikula po uvoľnení zrelého vajíčka počas ovulácie. Produkuje hormón progesterón, nevyhnutný pre vývin embrya. Ak otehotnenie nenastaen, žlté teliesko zaniká a začína sa nový cyklus.

  Cx
  – krčok maternice
  skratka v tehotenskej knižke

  Cysta
  - vačok, dutina s rôznym, najčastejšie s tekutým obsahom.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Cystická fibróza
  – mukoviscidóza, vrodená porucha recesívneho génu. Pri tomto ochorení sú postihnuté hlavne pľúca a tráviaca sústava. Charakterizujú ju chronické zmeny v pľúcach a vysoká koncentrácia elektrolytov v pote, z čoho vyplýva i ľudový názov slané deti. Zmenené pľúcne tkanivo ľahko postihne infekcia. Hlieny sú husté, blokujú vývody rôznych orgánov, najmä pankreasu a pečene. V 5-10% sa ochorenie prejaví už u novorodencov. Ak sa toto ochorenie v rodine vyskytlo aspoň raz, riziko ďalšieho výskytu je 25%. K dispozícii je prenatálna diagnostika. Ochorenie nevieme vyliečiť, liečba je zameraná na zmiernenie príznakov, pacienti zomierajú na ťažké infekčné komplikácie.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Cytologické vyšetrenie
  - pomáha odhaliť zmeny v bunkách, ktoré by mohli smerovať k ich malígnemu (zhubnému, rakovinovému) zvratu, alebo sleduje zmeny v bunkách v dôsledku pôsobenia hormónov. Podľa toho, čo sa sleduje sa cytologické vyšetrenie rozdeľuje na onkologické a funkčné. Pod pojmom cytológia sa bežne označuje PAP test. Viac sa dozviete tu a v Gynekologickej poradni.