dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
  odborníci Ligy proti rakovine
  Onkologická poradňa

  Vyskytla sa vo vašom okolí diagnóza, ktorej sa všetci obávame - rakovina? Ste bezradní, zmätení, nerozumiete lekárom, ktorí vám čo-to o chorobe prezradia? A stále, stále sa vám myšlienkami preháňa otázka: ako sa to mohlo stať? Je možná prevencia? Množstvo otázok, na ktoré hľadáte odpoveď.

  V našej Onkologickej poradni vám na otázky odpovie MUDr. Ján Siracký, DrSc., člen vedeckej rady Ligy proti rakovine SR a iní odborní lekári spolupracujúci s Ligou proti rakovine.

  Liga proti rakovine SR vznikla v roku 1990 a jej poslaním je boj proti zákernej chorobe, ktorá sužuje ľudstvo. Je jedinou organizáciou na Slovensku, ktorá sa aktívne zúčastňuje na programoch kontroly rakoviny, riadených Európskou asociáciou líg proti rakovine (ECL), Medzinárodnou úniou proti rakovine (UICC) a Európskou komisiou.

  Linka pomoci a poradenská služba Ligy proti rakovine SR sú Vám k dispozícii aj od pondelka do štvrtka, od 14.00 do 16.00 na tel. čísle 02/52 96 51 48.

  Opýtajte sa tu.


   

  147
 • Dobrý deň, chcela by som sa poradiť o ďalších možných krokoch, resp. ďalšej liečbe. V prsníkoch (oboch) mám hrčky. Môj gynekológ ma objednal na akútne vyšetrenie na sono a mamografiu. Keďže mám 39 rokov, odborník usúdil, že postačí sono prsníkov. Jeho dg vám opíšem z lekárskej správy. Obj.: prsníky symetrické, koža čistá, bradavky nevpáčené bez výtoku. Palpačne bilat. žľaza hrboľatá, axily bpn regionálne uzliny nehmatné. Sonografia: koža a podkožie bpn, asily bez pooruhodností, žľazové tkanivo fertilného fibroglandulárneho typu s početnými hyperechami do 3 cm bilaterálne. Predpokladám pseudotumory. Kontrola o rok. Chcela by som sa dozvedieť, nakoľko lekár predpokladá, že pseudotumory sú tukového charakteru. Niekoľko zákrokov v oblasti podpazušia som už absolvovala. Jestvuje nejaký liek, resp. homeopatiká, ktoré by mi pomohli pri zredukovaní tukových hrčiek. Či nemám ísť špecialistovi ešte na dodatočné vyšetrenie. Nakoľko som mladá, som matka, je moja obava z možnej rakovine o to väčšia. Prosím Vás o odbornú radu. Ďakujem za váš čas a ochotu pomôcť. Pekný deň.

 • Prosím vás o radu, lebo už neviem, čo mám robiť. Už asi 2 roky, začalo to asi 3 mesiace po pôrode - sekcia, mi tŕpne stehno na ľavej nohe. Keď viacej pochodím, tak ma začne páliť a pichať a už to začína aj na pravej nohe. Bola som u neurologičky, brala som lieky u ortopéda, tam som mala injekcie - osteoporóza I. stupňa. Asi pred mesiacom som bola na ozonoterapii pod ct dohľadom, lebo medzi 4/5 stavcom mám vysunutú platničku ku mieche, aspoň tak mi povedal lekár. Ku tomu sa mi pridalo ešte bolesť hrdla. Najskôr ma bolelo po bokoch od uší nadol, niekedy to bol taká tlak, až mi bolo zle. To teraz prešlo, ale zas som mala pocit cudzieho telesa v krku pri pregĺganí. Bola som na gastro vyšetrení, tak mám diagnózu refluxná choroba esofagu SM I, horná dysfagia funkčného charakteru. Všetky výsledky z krvi, čo mi brali, mám v poriadku. Krvný obraz - tam je znížený hemoglobín 113 a k tomu sa chcem ešte opýtať, niekedy mávam pod lopatkami takú tupú bolesť, zabolí a prestane. Bola som na rongéne hrudníka a bolo v poriadku. Všetko je v poriadku a ja sa cítim zle. Už neviem, kam sa mám obrátiť, čo ešte podstúpiť.

 • Chcem sa spýtať, manžel má 36 rokov, bol na urologickom vyšetrení, lebo mňa trápia problémy s močovými cestami a pri vyšetrení mu nahmatal lekár cystu. V správe sa konkrétne píše: vpravo cysta caput epid. do 1 cm. Nerobil mu ani ultrazvuk. Ja sa chcem spýtať, či je lekár schopný určiť len hmatom, či ide o cystu, či nie je potrebné urobiť ultrazvuk, príp. iné vyšetrenia. Tiež sa chcem spýtať, on hneď rozprával o operácii, že by bolo lepšie ju vybrať, aby nespôsobila nejaké deformácie, alebo nezväčšovala sa, či je nutné cystu vybrať, aké môžu byť komplikácie a ak by sme cystu nedali vybrať, čo by mohla spôsobiť? Ako sa to, prosím, operuje, je potrebná celková anestéza, alebo sa to robí len v lokálnej? Ak by sme ju dali vybrať, nemôže sa na tom istom mieste znova vytvoriť nová? Nerobí sa také niečo ako punkcia? My sme sa snažili cystu nahmatať, ale nejde nám to, manžel nemá žiadne ťažkosti, ani bolesti, ani zmeny vo veľkosti či farbe. Prosím Vás, aká je pravdepodobnosť výskytu nádoru v nadsemenníku? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

 • Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, môj ocinko má 49 rokov. Asi pred dvoma mesiacmi sa u neho objavil kašeľ, bol prechladnutý, mal nádchu, ale horúčky pravdepodobne nemal. Kašeľ ako tak ustúpil a pred mesiacom sa mu začal zhoršovať hlas, začal chrípeť a miestami strácať hlas, stále si myslel, že mu to prejde. No už sme to nemohli vydržať a tak išiel k doktorov, urobili RTG a niečo sa im nezdalo, tak ho poslali na CT a na CT sa zistilo, že má nejaký nález, ktorý smeruje od stredu hrudníka až ku srdcu presne k srdcovej aorte. Všade v CT sa písalo o nejakých TU masách, čo vôbec nevieme, čo je, teraz mu spravili bronchoskopiu a vyštikli vzorku, z ktorej výsledky máme čakať 10 dní. No to čakanie je hrozné :( strašne sa bojíme... Ešte som zabudla spomenúť, že predtým bol u svojho doktora, ktorý sa zameriava na tráviaci trakt a ten povedal, že je všetko v poriadku, ale že videl nejaké malé biele fliačiky, ale že to nič nie je, nazval to mykózou. Už sme všetci z toho zúfalí a pomaly prichádzame o nervy. Prosím vás, môežte mi aspoň trochu priblížiť, o čo ide? Ocina nič nebolí, nemá žiadne ťažkosti, až nato, že ten chripľavý hlas ho trochu obmedzuje. Pracuje na kamióne. Od utorka do dneska bol v nemocnici, nič mu nerobili, len kašľal do nejakých ampuliek. Teraz je doma na víkend a v pondelok ráno má isť znova. Veľmi sa bojíme!!!

 • Prechodný typ prsnej žľazy vpravo na r-DQQ až k DMQ je ovalná hypoechogénna ložisková formácia dobre ohraničená veľ. 15x5mm-charakteru FIA. Lézia obdobného charakteru je na r LQQ vpravo veľ. 14 x 6mm - taktiež susp. FIA. Inak bilaterárne cistické lézie do 8mm. Axily - v pravej axile akcentovné LU ovalného tvaru s diferenc. hilom 17x7mm Záver: BIRDS 3 Koža, podkožie a mamila bpn. v teréne prechodného prsníka došlo k rozprojikovaniu atypickéjkonfigurácie v LQQ cca 7 cmm od manily. V MQQ staconárne benígne opacity do 6-7 mm. Bez patologických zhlukov MK, ojedinelé nesuspektné kalvifikáty. Záver: BI-RADS 0 Ďakujem veľmi pekne.

   

 • Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na maminku, ktorá sa už lieči 2,5 roka na diagnózu C56 Ca ovaria I. sin p T3cpNxpMx/ 1-peur. výpotok/,G3.Stp. HE supravag + bilat. AE, excízii omenta - 2.10.2002 Stp opak.pleur, punkcii vľavo, drenáži a talkáži pleur. dut. bilat. pleur.dut. bilat. - 10/08 1. línia paliat. CHT 9xtaxol+CBDCA 26.11 08 - 8.8..09 2.línia CHT cDDP + Gemzarmod 11.1.10, alergia na karboplatinu.3.3.2001 alergia na TTC, PNC, CBDCA0 ONKOMARKERY ( 16.2.2011) CEA: 3,38, CA 72-4: 5,98, CA 15-3: 245,3 CA 125: 1225, CA 19-9:12,76, Krvný obraz:WBC 10,06, RBC: 3,43, HGB:97, HCT:0,32, PLZ: 531 BIOCH.: KRE: 171, , TBIL: 5,3, GMT: 0,4, ALT: 0,44, ALP:1,2, Na:133, K:4,8, CI:99 3. Línia CHT pre progresiu( vzostup onkomarkerov, ascites )1, cyklus CHT CAelyx - 23.2.2011 2, cyklus CHT CAelyx - 23.3. 2011 ONKOMAKRERY vo vyšetrovaní už čakáme tri týždne Krvný obraz: 23.03.2011 leuk: 11,87, Hgb 131, Tr 451, Ery 4,61, Htc 40,8Na: 133, K 5, Ca 2,23, CI 96, RTG Hrudníka 9.3.2011, srdce nezväčšené, bránice klenutá, cf uhly ostré, pľúca infiltrat. zmien Posledné labor. výsledky Sérum z 11/04/11: UREA:21,4 KRE:159, KMOC:628 , TP: 56,3, TBIL: 11 BILK. 3,6 GMT: 0,69,ALT:0,15, ALP:1,95, Minerály v sére z 11.04.20011 Na:13, K:4,1, Ca:2,14, CI:2,14 . CI:94.moč mikroskopicky z 12.04.2011 KMOC: početne, KRUR: prít, Hlen: prít, PH 5,5 SGHU: 1,02 BIELK: TRACE, GLKU: NEGATIVE, BIL. NEGATIVE, UROB: 3,2 Ďalšia liečba rehydratačná, analgetická, normocytná anémia gr. II- minimálna zmena po stečení 1 TU ery masy. To je základná správa a jedna s posledných po prepustení z nemocnice, teraz je maminka v domácej liečbe, málo príma potravu , málo pije tekutina, infúzne sa jej nedá už podať nič má slabé žily. Posledné onkomarkery nemáme už 6 týždňov , vraj nemocnica ich nemá ako urobiť, Ďalšia chemoterapia sa nemôže podať pre jej oslabený organizmus, robia sa jej na zadnej časti tela preležaniny tie sa od začiatku liečia a chodí na kontrolu ošetrovateľka. Nevieme ako jej máme pomôcť aby prijímala potravu a viac pila a či má nejakú nádej pri tejto diagnóze, keď ma tak oslabený organizmus. Poradte mi, prosím Vás. Ďakujem s pozdravom Jana C. Martin

 • Dobrý deň prajem,potrebovala by som radu . Maminke minulý rok na mamografii zistili TU mammae 1.dx. /Birads 5/ Toho roku mala 70 rokov. Má veľa vážnych chorôb ako problémy so srdcom, sarkoidózu pľúc - na to bola liečená s Prednisonom následkom čoho mala zlomené 3 stavce - osteoporóza, pľúcna embólia. Esenciálna arteriálna hypertenzia III.št., veľmi vysoké riziko ESH-ESC, ISCH St.po paroxyzmálnej FP (ante annos). Rok 2010 mamografia Denznejší typ mliečnych žliaz bilat škvrnito modulárnej štruktúry, retroareoolárne vľavo s nodulami do 10x7mm cca 3 cm od mamily, vpravo v MLO proj.prevažne v DQ do 10x8mm. Vpravo na RHQ cca 3cm od mamily hviezdicovitá štruktúra s radiálnymi výbežkami do 27 mm z centra s jadovým tieňom. Nehomogénnej štruktúry s neostrým ohraničením voči okoliu na ploche 20x20 mm, ktoré narúša architektoniku ml.žlazy, bilat prítomné AS cievne zmeny. Koža nie je zhrubnutá. V subaxilárnom priestore bilat.tiene zväčšených LU neprítomné. USG r.2010– Vpravo na RHQ narušená architektonika štruktúry s hypoechogénnym areálom na ploche 6x4 mm s mohutným akustickým tieňom v okolí , kožná vrstva nad ložiskom v dlžke 26 mm dosahuje hrúbku 2,8 mm.Popisované noduly odpovedajú zahusteniam ml.žlazy. Vľavo periareonálne sú pseudocysticky rozšírené mliekovody do 6x10 mm. USG teraz, presne o rok : zmena oproti predchádzajúcemu roku – hypoechogénny areál na ploche 8x6 mm s mohutným akustickým tieňom v okolí s ventrálnymi cípatými výbežkami v dĺžke 27 mm. Teraz jej robili core cut biopsiu- výsledok nasledovný: V kompletne vyšetrenom materiáli ide o invazívny karcinóm mammy, vzhľadom na rozsiahlejší crasch efekt sa k histologickému typu nevieme jednoznačne vyjadriť, ale veľmi pravdepodobne ide o invazívny lobulárny kacinóm, Absencia EIC, endolymfatická nádorová permeácia neprítoná, endovaskulárna nádorová prerm. Nezachytená, perineurálna nádorová perm. Neprítomná, nádorová infiltrácia tukového tkaniva prítomná, strední stupeň nádorovej desmoplázie, mierny stupeň rektívnejúzápalovej celuliziácie strómy novotvaru, hyperelastóza prítomná, mikrokalcifikácie neprítomné, regresívne zmeny /fokálne krvácanie/ Imunihistemická analýza : Estrogen Receptor 1D5 DAKO HS 320, Progesterone Receptor PgR 636 DAKO HS 280, c-erbB-2 SP3 NeoMarkers bez expresie Hercep test (for the Autostainer), DAKO bez expresie Teraz jej chcú odstrániť pravý prsník. Je to nutné- zvládne to pri takýchto chorobách? Ak je to nutné, budú jej musieť robiť aj uzliny v podpazuší a bude musieť absolvovať aj ožiare, či chemo ? Veľmi pekne ´dakujem za odpoveď.

 • Dobrý deň, mám 24 rokov, som bezdetná, takmer dva roky beriem antikoncepciu, bez ťažkostí. Na preventívnom USG prsníkov mi bolo zistené: centrálne sa areolou ložisko izoechogénne s okolit. žľazou, benígneho vzhľadu, 25x13 mm so záverom bi-rads 3, kontrola o 6 mesiacov. Chcem sa spýtať, či sa môže z benígneho tumoru vykľuť zhubný (resp. či sa mohlo stať, že by ho teraz pri USG nesprávne identifikovali). Viete, tých 6 mesiacov mi pripadá dlho, nikdy som takýto problém nemala, tak ma trošku prepadli obavy a kým som nešla po roku na USG, ani som o tom netušila. Tiež ma zaujíma, kedy je nutné takýto útvar vyoperovať. Ďakujem.

 • Dobrý deň, prosím poradiť. Mám 43 rokov pred 6 rokmi som podstúpila konizáciu. Môj gynekológ mi neodporúča užívať žiadnu antikoncepciu. Používame iba prezervatív, ale náš pohlavný život stratil na intenzite. Aký dôvod je neužívať antikoncepciu? A čo zavedenie telieska? Aj to mi môže škodiť? Ďakujem za porozumenie.

 • Dobrý deň, mám jeden dotaz. Mohli by ste mi, prosím, niečo objasniť? Nedávno, cca pred mesiacom, som bola na pravidelnom cytologickom vyšetrení, keď som volala k lekárke ohľadom výsledkov, dostala som odpoveď: Neboli zistené rakovinové či predrakovinové zmeny na krčku maternice, ale test nebol úplne negatívny, nejaké vraj maličké zmeny na ňom nastali. Vraj by to mohlo byt spôsobené aj nejakým prekonaným zápalom a pod. Priznám sa, že ma táto informácia znepokojila, zvyčajne som po takomto vyšetrení mala VŽDY negatívne výsledky. Pripomínam, že som bola pravidelne sledovaná prostredníctvom tohto vyšetrenia, lebo raz som mala Papiloma vírus, teda tie drobné bradavičky na vonkajších intímnych orgánoch. Ešte som nerodila. Aké iné, aj keď len malé zmeny by mohli nastať na krčku maternice? Mám navštíviť nezávisle ešte iného gynekológa na overenie? Ďakujem za promptnú odpoveď.