dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
  MUDr. Monika Klenková
  Poradňa pre kvalitný pohybový vývoj

  V zdravom pohybovom vývoji dieťatka nie sú také dôležité míľniky vývoja – teda kedy čo dieťa urobí, ale skôr ako to urobí. Napríklad otočí sa z chrbta na bruško asi v 5. mesiaci. Nie je dôležité, či tento pohyb urobí v 4., 5. alebo 6. mesiaci, ale akým spôsobom. Inými slovami, podstatná je kvalita pohybového vývoja, nie kvantita.

  Na Vaše otázky, týkajúce sa správneho = kvalitného pohybového vývoja Vášho dieťatka Vám rada odpovie MUDr. Monika Klenková, odborný garant Rehabilitačného centra MOON, Bratislava.
   

  Opýtajte sa tu.

   

  217
 • Dobrý deň, máme 12-mesačnú dcérku, s ktorou sme sa v 9. mesiaci života dostali do neurologickej ambulancie s prekrižovaním DK v členku. Dcérka si každý deň niekoľkokrát denne prekrižuje nožičky v členku, súčasne ich napína. Mám pocit, že je to častejšie, keď je v nepohode. V tomto veku dcérka síce vedela sedieť, ale nevedela sa sama posadiť, neštvornožkovala a ani sa nepriťahovala do stoja.
  Pani doktorka určila nasledujúci záver: CTP-hypertonický syndróm s poruchou vzpriamovania.
  Absolvovali sme rehabilitáciu - cvičili sme Vojtovu reflexnú, dcérka krásne napredovala a dnes vo veku 12 mesiacov sa vlastne vie posadiť, štvornožkuje, stavia sa a chodí za pomoci jednej ruky.
  Čo ma však znepokojuje je práve to prekrižovanie nožičiek, ktoré sa síce zlepšilo počas rehabilitácie, ale dnes mám pocit, že je to horšie, tie nožičky zatína akonáhle je na chvíľu sama. To znamená, že ju musím celý deň odpútavať a zabávať. Vedeli by ste mi vysvetliť, že o čo vlastne ide a či ste sa s niečím takýmto stretli. Ďakujem.

 • Dobrý deň, mám pol ročnú dcéru a praská jej v kolene. Mám strach, že je to niečo vážne. Ďakujem

 • Dobrý deň, mám 2 otázky:

  1/ keď mala dcéra 5 mesiacov, lekárka si všimla asymetrické ryhy (zárezy) na stehnách a len skonštatovala, že to treba sledovať a mám jej to pripomenúť, keď bude mať 1 rok, vraj je možné, že sa bedrový kĺb nevyvíja správne... nebolo by vhodné kontrolné sono vyšetrenie kĺbov? Je pravdepodobnosť, že sa to upraví? Alebo v 1 roku jej uviažu nohy do remeňov?

  2/teraz má dcéra 6,5 mesiaca, ale ešte stále sa nepretáča... hoci sama sedí... je to v poriadku a ešte na to príde alebo treba začať s rehabilitáciami?


  Ďakujem pekne

 • Dobrý deň, mám mes. synčeka, ktorý sa narodil v 36. tt. Loziť začal v 9. mes. a asi o týždeň sa začal stavať na nožičky pri nábytku. Teraz chce chodiť za rúčky, ale niekedy chodí po špičkách a pravú nožičku vytáča smerom von. Chcela som sa spýtať, či je to ešte v tomto veku možné alebo či mám navštíviť ortopéda. Za skorú odpoveď ďakujem.

 • Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Mám 4-mesačnú dcérku. Na Vianoce jej bude 6 mesiacov a chcela by som jej kúpiť chodítko. Myslíte si, že nie je skoro v 6 mesiacoch ju dať do chodítka? Alebo kedy a či vôbec? Ďakujem

 • Pani doktorka, dcérka má 5 týždňov. V pôrodnici nás upozornili na sklon jej chodidla – nôžku vytáča – bola tak v maternici. Nôžku masírujeme potrebným smerom, aby ju držala rovno. Drží ju momentálne aj dobre, aj si ju vytáča (je to prirodzený smer pre každého). Myslíte, že je to v norme? Treba ešte čosi viac, aby potom nemala problém pri chodení? Ďakujem

 • Dobrý deň, moja dcérka má 7 a pol mesiaca. Je v poriadku, že sa ešte neudrží pevne v sede? Myslím tým, že s aj s minimálnym pridržaním jednou rúčkou, či malou oporou sedí bez problémov a pevne, ale keď sa má udržať v sede sama, zvládne to len na chvíľku, akonáhle sa za niečím nahne, tak spadne. Inak je veľmi pohyblivá, plazí sa vpred aj do strán, v polohe na štyroch jej to už tiež celkom ide, prevracia sa bez problémov a obratne na všetky strany...
  Len s tým sedením má stále problém, skôr to vyzerá, že sa jej sedieť nechce, vždy sa radšej snaží dostať na štyri, alebo na bruško akoby jej to viac vyhovovalo - stále sa hýbať, či už plaziť alebo sa snažiť liezť po štyroch. Máme nejako cvičiť, alebo inak ju podporovať v sede? Neprichádza tak o niečo, keď sa nehrá posediačky? Kedy by mala začať sama sedieť?

 • Dobrý deň, rád by som sa spýtal na mierne držanie hlavičky nakrivo? Čo to mohlo spôsobiť? Ako tomu pomôcť? Či je to bežné? Ako je to nebezpečné? Ďakujem

 • Dnes som si všimla, že moja 15-mesačná dcérka kladie ľavú nožičku inak ako pravú. Avšak iba vtedy, keď chodí rýchlo, čo je skoro vždy. Trochu vytáča špičku doprava, čiže dovnútra, potom to pri tej rýchlej chôdzi vyzerá tak, že akoby trochu zakopávala. Je normálne vytáčanie špičky dovnútra u takých malých detí, alebo je potrebné vyhľadať ortopéda? Začala chodiť pár dní potom, ako mala rok. Ďakujem za odpoveď.

 • Dobrý deň, mám dvojčatá, ktoré majú 7,5 mesiaca. Narodili sa o 3 týždne skôr. Jedno sa vie pretočiť už dlhšie z chrbátika na bruško, druhé zasa z bruška na chrbátik. Ani jedno sa ale nevie pretočiť aj aj. Detská lekárka nás ubezpečila, že je to v poriadku, že aj svalový tonus majú dobrý a že na to, ako sa pretočiť ešte neprišli. Obaja sedia, v sede sa hrajú. Občas ich nájdem sedieť, aj keď som ich nechala ležať, takže sa sami posadili. Na brušku sa dvíhajú na kolienka, ručičkami na dlane, vedia sa na brušku hrať. Ešte nelozia, ale za hračkou sa na brušku otočia pomocou ručičiek a nožičiek. Na nožičky sa tiež zapierajú. Mám si robiť starosti, alebo je to normálny vývoj a možno sú oneskorení tým, že sa narodili skôr?
  Ďakujem za odpoveď.