dnes má meniny Ela
zajtra Urban
24.5. 2022
  Mgr. Klára Rulíková
  Poradňa dvojčiat a viacejčiat

  Máte svoje strasti, problémy pri starostlivosti o svoje dvojčatá či dokonca viacejčatá? Rada Vám poradí mamička dvojčiat, zakladateľka siete Klubu dvojčat a vícečat Mgr. Klára Rulíková, autorka knihy „Dvojčata. Jejich vývoj a výchova“, Portál 2002. O aktivitách klubu sa bližšie dozviete na www.dvojcata.cz .
   

  Opýtajte sa tu.

   

  23
 • Dobrý deň, potrebovala by som od vás niekoľko drahocenných rád. Mám 30, som v 6. – 8. týždni tehotenstva, je to moje 3. Po ultrazvukovom vyšetrení mi lekár oznámil, že v mojej maternici boli na začiatku 2 zárodky. Teraz jeden zárodok odumiera (čo mi môže spôsobovať moje potiaže - slabý krvavý výtok z pošvy). Mám obrovské obavy o seba, o zatiaľ dobre vyvíjajúce sa druhé embrio. Môže odumieranie nejako ovplyvniť zdravie druhého, nemôžu "výlučky" narušiť jeho vývoj? A čo ja, ako som zdravotne ohrozená? Lekár pripúšťa potrat, je toto riziko zvýšené? Je nutná interrupcia? Neviem, ako sa mám rozhodnúť. Srdce káže inak ako rozum. Ďakujem vopred za profesionálnu a odbornú pomoc.

 • Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Čakám dvojčatá a mám ísť na dovolenku do Egypta v 20. tt. Môže to ohroziť bábätká, keď mi lekár povedal, že môžem cestovať? A ešte by som sa chcela opýtať, ako mám tomu rozumieť, že mám nehodnotiteľné výsledky tripple testu, a či je pravdepodobné, že môžu mať rázštepy. Ďakujem

 • Dobrý deň, mám dvojčatá a pre jedno z nich mlieko odstriekavam. V chladničke ho mám max. 24 hodín. V mrazničke mám mlieko, ktoré má už aj 2 mesiace. Lekárka mi povedala, že v mrazničke môžem mať mlieko max. mesiac, staršie už vraj nedávať. Ja som čítala, že v mrazničke vydrží materské mlieko až 3 mesiace. Ako to teda je? A ako sa zmrazené mlieko rozmrazuje - len tak pri izbovej teplote alebo sa to môže aj urýchliť vložením do teplej vody? Ďakujem pekne za odpoveď.

 • Ešte k odpovedi: Dievčatko sa odo mňa napiť nevie.
  Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď. Mala by som ešte otázku k tej diastáze. Píšete, že ak sa podarí rozostup svalov zmenšiť na šírku prsta, je to OK. Ale ako túto šírku zistím? Keď ležím voľne na chrbte, svaly nenahmatám a teda ani neviem ako ďaleko od seba sú. Ak pokrčím nohy a zodvihnem hlavu a plecia od zeme, už ich nahmatám a vtedy sú od seba na prst, ale akonáhle sa uvoľňujem, idú od seba viac a teda v úplne vodnom stave (v ľahu) musia byť od seba ešte viac. Teda ktorú vzdialenosť? mám sledovať? Vedeli by ste mi aspoň náznakom poradiť, ktoré cviky sú na to najúčinnejšie?
  K tej odsávačke - mám mechanickú AVENT odsávačku. Sú k nej aj fľaše a písali, že tie majú cumlíky formované tak, aby sa dieťa od prsníka neodnaučilo - teda to nie je pravda? Každopádne sa budem snažiť chlapčeka neprikrmovať z fľaše, ale ak mám prsia niektoré dni voľnejšie, je možné, že tam nie je vôbec mlieko? Aby mi náhodou nezačal chudnúť.
  No a tú striekačku na dievčatko vyskúšam...
  Ďakujem ešte raz.

 • Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je bezpečné cestovať lietadlom, cesta má trvať cca 2-3 hodiny. Som v 17.tt, čakáme dvojičky. Včera som bola u svojho gynekológa, ten potvrdil, že je všetko v poriadku, krčok maternice je pevný a zatvorený, ale aj tak mi povedal, že cestovať nemám v žiadnom prípade. On je hrozne opatrný, pretože aj v 8. tt mi neodporúčal cestovať, a to sme boli letecky v Karibiku a všetko dobre dopadlo. Teraz mi však povedal, že druhý trimester je rizikový, tak neviem, ako sa mám rozhodnúť. Ďakujem za odpoveď a ostávam s pozdravom.

 • Dobrý deň, mám 10-týždňové dvojčatá. Chlapček je kojený (začal sa chytať asi okolo 4. týždňa), dievčatko sa doteraz odo mňa napiť nevie. Niekedy sa prisaje a dá si pár hltov, ale to je všetko. Mám pocit, že proste nevládze. Mám preto pár otázok. Prvá sa týka odsávania mlieka pre malú. Odsávam každé tri hodiny tých 125-200ml, aj v noci. No niekedy - hlavne koncom dňa to trvá dlho. Mliečko ide, potom aj 5 minút nič, než sa zasa rozbehne. Chcem sa preto opýtať, či postup (odsávať každé 3 hodiny) je správny alebo mám interval predĺžiť a tak sa dotvorí mlieka viac a snáď to pôjde rýchlejšie - tu som si nie ale istá, či tak mlieka nezačne ubúdať. No a druhá otázka, môžem ešte dúfať, že začne piť odo mňa aj dievčatko? Ďalej sa chcem opýtať, čo sa deje, keď sa malý pri pití (z prsníka) začne krútiť a plakať a často už nie je schopný piť ďalej, tak ho radšej dokŕmim z fľaše, aby nebol hladný. Zdá sa mi, že to robí vtedy, keď tlačí (stolica, vetry), ale pri fľaši to potom už nerobí. Keď si potom ale mlieko odsávam, tak ide - síce s už spomínanými intervalmi, ale ide. Kde je teda problém? A ešte by som sa Vás opýtala, či ste náhodou nemala po tehotenstve aj Vy problém so svalovou diastázou. Ďakujem.

 • Ahoj, mám 20-mesačné dvojvaječné dvojčatá - chlapcov, ktorí sú veľmi "aktívni". Veľmi na seba žiarlia, hoci sa snažíme ich viesť k tomu, že sa musia podeliť, oboch ich ľúbime rovnako atď. Ale ako to vysvetliť takému malému človiečiku? Problémy začali až nedávno, keďže od narodenia som s nimi sama, kým nepríde manžel z práce (už som si zvykla) a oni nepatria k deťom, ktoré vydržia dlho pri jednej hračke a už vôbec nie sedieť. I pri jedle sa musí kresliť, aby vôbec sedeli, ale ak ich to nebaví a chcem, aby sa najedli musím behať za nimi. Už mi dochádzajú inšpirácie, ako ich zaujať oboch, keďže každý má iné záujmy. Nechcem ich nútiť robiť to isté, ale keď sa venujem iba jednému, druhý si plačom vynucuje moju pozornosť a na moju psychiku to nevplýva príliš priaznivo. Všetky "výchovné metódy", ktoré sme vyskúšali pri dvojčatách neplatia. Aspoň nie pri našich. Nepočúvajú žiadne upozornenia, že niečo nesmú, lebo si ublížia. Celý byt (3-izbový) je prispôsobený ich potrebám, aby mali čo najviac priestoru, ale i tak si zo všetkého robia preliezky, nepoučia sa ani keď 3-krát za sebou spadnú z konferenčného stolíka a udrú sa. Podporujú sa v samých zbojstvách a ja už som začala uvažovať o liekoch na upokojenie, pretože mám pocit, že mi prerástli cez hlavu. Kým sa dá ísť von, tak sa to celkom dá, ale ak nie ... Začala som s nimi chodiť aj do materského centra, aby boli aj medzi inými deťmi, ale akonáhle sa rozpozerajú a zoznámia s prostredím, už sú ako doma. Samé zbojstvá. A tiež ma veľmi trápia ich bitky. Kúsanie a škriabanie, niekedy až do krvi, nezastaví ani krik, musím ich od seba len odtrhnúť. Prosím, poraďte mi, ako na nich? Manžel sa mi snaží vo všetkom pomáhať, ale tiež začína byť už bezradný.

 • Chcel by som sa len opýtať, kde sa dá objednať, alebo priamo kúpiť vaša knižka. Ďakujem. S pozdravom otec dvoch krásnych desaťmesačných chlapcov.

 • Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať na rozdiel medzi potratom na začiatku tehotenstva a v pokročilom štádiu, napr. po 18. - 20.tt. a čo všetko ženu čaká po potrate. A ešte by ma zaujímalo, ak žena čaká dvojčatá a jedno nie je v poriadku z rôznych príčin, akú šancu na prežitie má to druhé? Ďakujem.

 • Pani Rulíková, mám dvojvaječné dvojčatá, chlapcov, ktorí majú 28 mesiacov. Jeden z nich by spal možno aj celú noc, ale ten druhý sa budí aj 5X v noci. Najprv mu dám trocha čaju a okolo 2-3 hod v noci dostane fľašu mlieka. Ráno o 5 hod. vypije ďalšiu fľašu (cca 180ml). Večerajú o 19 hod. a to krupičnú kašu vo fľaši a s tou aj zaspia. Skúšala som nahradiť krupicu tuhou stravou, aby vydržali celú noc, ale nepomohlo to.
  Neviem si s týmto problémom rady. Za chvíľu by som chcela ísť do práce a pri pomyslení, že budem 5x v noci stávať, to asi nezvládnem. Môžete mi poradiť?
  Ďakujem