dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
  Doc.MUDr.Jozef Války,CSc. a MUDr.Daniel Alexander
  Poradňa asistovanej reprodukcie

  Chcete mať dieťatko a nedarí sa Vám? Potrebujete sa liečiť? Potrebujete poradiť, kde a čo máte absolvovať? Zverte sa nám. S radosťou Vám pomôžeme na ceste k dieťatku spolu s Doc. MUDr. Jozefom Válkym, CSc., hlavným odborným garantom projektu - Iscare Centrum asistovanej reprodukcie, Bratislava a MUDr. Danielom Alexandrom , gynekológom Centra asistovanje reprudkcie Iscare. Doc. MUDr. Jozef Války, CSc. je jedným z popredných odborníkov v oblasti asistovanej reprodukcie a t.č. vykonáva i funkciu predsedu Sekcie asistovanej reprodukcie Slovenskej gynekologickej spoločnosti.
   

  27
 • Dobrý deň, mám 28 rokov, som 4 a pol roka vydatá a zatiaľ sme sa nedočkali vytúženého bábätka. Prešla som všetkými testami, až som sa dostala k HSG. Tam mi zistili, že mám obidva vajcovody nepriechodné. Podarilo sa však uvoľniť len pravý vajcovod. Už druhý mesiac som mala ovuláciu na pravej strane, ale, žiaľ, nič sa neudialo. Je možné, že tam bol ešte nejaký iný problém ako nepriechodnosť, alebo treba čakať dlhšie? Ja už mám čakania až až. Mohla by som ísť na asistovanú reprodukciu aj bez vyšetrenia laparoskopie? Ďakujem.

 • Dobrý deň, mohla by som sa vás opýtať, snažíme sa o bábätko 9 mesiacov, a nedarí sa nám to. Mám 27 rokov, o pár mesiacov budem mať 28, preto sa mi nechce čakať, kým to bude rok. Môj manžel mal pred dvoma rokmi malú cystu v ľavom semenníku a pritom mu zistili aj varikokelu na ľavom semenníku. Operovali ho, vybrali mu cystu i kŕč. žilu. Teraz sa objednal na spermiogram, ale už som počula, že nie je spermiogram ako spermiogram. Čiže zrejme nie každý lekár vyšetrí v spermiograme všetky parametre. Kam by teda mal ísť k urológovi? sexuológovi? či rovno do centra asist. reprodukcie? Ak by mal zlé výsledky, dá sa nejako zvýšiť počet spermií? A nerozumiem ešte jednej veci, prečo musí mať sexuálnu abstinenciu až 5 dní pred vyšetrením. Veď, keď sa snažíme o bábo, tak sa milujeme určíte častejšie ako raz za 5 dní, teda ten počet v ejakuláte je iný ako po piatich dňoch. Ďakujem vám za vašu odpoveď a ochotu. Je to veľmi prijemné, keď môže človek konzultovať svoje problémy z viacerých strán.

 • Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sa môže umelé oplodnenie zrealizovať aj bez vyšetrení, ako je napr. vyšetrenie priechodnosti vaječníkov (počula som, že je to bolestivé, a môžu sa pri tom poškodiť vaječníky alebo maternica). Mám 33 rokov, už 1 rok sa snažíme o dieťatko, plodné dni som si merala ovulačnými testami, ktoré mi odporučila gynekologička, testy vychádzali pozitívne, raz som bola aj na ultrazvuku, na ktorom to bolo tiež vraj vidieť. Moja gynekologička mi robila len lokálne vyšetrenia, a potom krvné testy na hormón Prolaktín. Mala som ho zvýšený, ale už teraz ide dole (dnes 2.8. som jej volala, chce mi dať na zníženie ešte nejaké lieky). Menštruáciu mávam pravidelnú 28-dňovú, nemala som žiadne zápaly, v mladšom veku som mala mykózy. Mám zníženú funkciu štítnej žľazy a už pol roka užívam Euthyrox. Manžel bol na spermiograme, je v poriadku. Prosím Vás, poraďte mi, ako mám pokračovať. Veľmi chceme dieťa, a ak to nepôjde prirodzene, sme rozhodnutí vyskúšať umelé oplodnenie.
  Vopred veľmi pekne ďakujem za Vašu radu.

 • Dobrý deň. Mám na Vás takúto otázku: minulý týždeň som bola na tehotenskom teste presne 14 dní po inseminácii. Výsledok bol mierne pozitívny
  (okolo 6). Ja som si ale robila doma tehotenský test a bol negatívny. Dnes som bola na teste zasa. Chcem sa opýtať, aká je šanca, že som tehotná, keď môj test dopadol negatívne. Ďakujem

 • Mám 25 rokov a 3-ročného syna z predchádzajúceho vzťahu. So súčasným manželom sa snažíme už rok prísť k bábätku, ale nedarí sa nám to. Absolvovala som laparoskopiu, priechodnosť vaječníkov, všetko je v poriadku. Menštruáciu mám pravidelnú, zdravotné problémy nemám žiadne. S prvým otehotnením som nemala žiadny problém ani s priebehom tehotenstva a pôrodom. Manžel absolvoval vyšetrenie spermiogramu a podľa vyjadrenia lekára je tiež v poriadku. Chcela by som sa opýtať, v čom môže byť problém? Bolo nám naznačené, že by mohlo ísť o "bielkovinovú neznášanlivosť". Chcem sa opýtať, čo to vlastne je "bielkovinová neznášanlivosť"? Aké vyšetrenia môžeme absolvovať v mieste svojho bydliska (Levice)? Ďakujem

 • Dobrý deň, snažíme sa o bábätko, ale nejako sa nám nedarí. Mala som nepravidelný a dosť dlhý cyklus, tak mi doktorka nasadila Duphaston, ktorý by mi mal pomôcť aj ako podpora žltého telieska. Už som brala 2 cykly. Cyklus sa upravil, ale na sone mi zistili, že mám anovulačný cyklus, tak mi doktorka predpísala od 5. dňa cyklu 1x denne Clostilbegyt. V príbalovom letátu som sa dočítala, že pri užívaní týchto liekov musí byť pacientka pod stálou kontrolou gynekológa, aby sa sledovala reakcia ovárií. Mne však doktorka vôbec nekázala prísť a povedala, že mám prísť na sono až o 3 mesiace, ak dovtedy neotehotniem.
  Mám začať brať tie tabletky, aj keď nebudem sledovaná? Čo mi hrozí, keď nebudem sledovaná? Ako zistím, či lieky zabrali a dôjde/došlo k ovulácii? Ďakujem

 • Dobrý deň, mám 29 rokov a som veľmi rada, že existuje stránka, kde veľmi ochotne a radi poradíte ženám, ktoré sú viac či menej nerozhodné, alebo potrebujú vašu radu.
  Pred dvoma rokmi som absolvovala operáciu z dôvodu polycystických vaječníkov. Vzhľadom na to, že sme sa s manželom pokúšali o dieťatko, myslela som si, že toto bude jednou z možností. Nestalo sa.
  Na jeseň minulého roka sme sa dostali do Centra asistovanej reprodukcie. Dňa 22.1.2005 som bola na umelom oplodnení (IVF). Už mám po druhých krvných testoch a hodnota HCG stúpa. Onedlho mám ísť na ultrazvuk, takže sa zatiaľ zdá, že je všetko v poriadku, pričom pripomeniem, že sa to "podarilo" na prvý pokus.
  Moja otázka je nasledovná. Vzhľadom na to, že pracujem vo veľmi stresujúcom prostredí (som vedúcou pracovníčkou a mám na starosti 110 členný kolektív), je vhodné, aby som nastúpila do práce, alebo by ste skôr odporučili ostať doma. Chcela by som pre svoje dieťatko to najlepšie a nechcem ho ohroziť mojím stresom a samozrejme aj chorobami, ktoré pri mojej práci môžu prísť do úvahy (chrípkové epidémie a pod. ). Možno je to až prehnaná starostlivosť, alebo ustráchanosť, ale v žiadnom prípade nechcem niečo zanedbať.
  Momentálne som doma a cítim sa naozaj vynikajúco. Keď príde na mňa únava, ľahnem si a pospím, ak mám na niečo chuť, bez problémov si to dám, čo by pri mojej práci možné nebolo, pretože som sa mnohokrát nemala čas ani naobedovať.
  Za vašu reakciu a odpoveď vám úprimne ďakujem.

 • Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako sa postupuje v prípade, že je neplodný muž a žena je v poriadku. Máme problém s mojou plodnosťou. V 18-ke som sa liečil na hodkin chemo- a rádioterapiou. Partnerka je zdravá, ako je možné dopracovať sa k dieťaťu. Je možné nájsť niekde osobne poradňu, pretože gynekológ ma stále posiela len na vyšetrenie, ale to je úplne zbytočné. Našli mi 0 spermií po tej rádioterapii, je to asi v tom... sme z Prievidze a mám 32 rokov. Ďakujem

 • Dobrý deň, mám 21 rokov a mám nepravidelný menštruačný cyklus. Môj doktor mi povedal, že buď budem chodiť každý mesiac na injekciu alebo užívať antikoncepciu. Chcem sa Vás spýtať, čo je lepšie. Tabletky zatiaľ nemôžem brať, lebo mám nejaké zvýšené hodnoty, problémy s pečeňou. Môžem byť neplodná? Ďakujem

 • Dobrý deň. Mám takú netradičnú otázku. Dá sa umelým oplodnením vybrať 100%ne pohlavie bábätka? Ak áno, je možné spraviť umelé oplodnenie úplne zdravému páru a koľko takýto zákrok stojí? Máme totiž 3 dcérky a túžime po synovi.