dnes má meniny Ela
zajtra Urban
24.5. 2022
  Mgr. Martina Medľová
  Právna poradňa

  Na túto poradňu sa môžete obrátiť v prípade, ak máte právny problém alebo sa zaujímate o právnu úpravu týkajúcu sa detí a rodičovstva. Vaše otázky zodpovie Mgr. Martina Medľová
   

  17
 • Milí čitatelia, odpovede, ktoré sú nižšie uverejnené, vychádzali z predpisov, ktoré už dnes neplatia v rovnakej podobe. Pripravujeme pre Vás poradňu podľa nových predpisov.

 • Som v 16. týždni tehotenstva. Pracovnú zmluvu mám podpísanú na dobu určitú do 31.12.2002, ale pravdepodobne už od septembra nastúpim na materskú dovolenku. Chcela by som sa opýtať, či môže zamestnávateľ so mnou ukončiť v takomto prípade bez problémov pracovný pomer ku kou 31.12.2002, keď budem na materskej dovolenke. Moja materská dovolenka by mala končiť vo februári, alebo ma musí zamestnávateľ zamestnať dovtedy kým mi nekončí materská dovolenka.

 • Čakám bábätko ako slobodná matka. S otcom dieťaťa sme sa rozišli. Podľa Zákona o rodine mám vraj právo ako slobodná matka na peňažný príspevok ešte pred narodením dieťaťa. Kde sa mám o tento príspevok uchádzať a aké doklady na to potrebujem (teda ak je to pravda)?

 • Som v 33. týždni tehotenstva, otec môjho dieťaťa je občan Ruskej federácie, ženatý, s jedným dieťaťom. Už som sa vo Vašej poradni dočítala, že nie som povinná uviesť ho ako otca do rodného listu dieťaťa, ale ešte by som sa chcela dozvedieť, či to môže nejakým spôsobom docieliť on sám. Ide mi o to, že sa bojím o bezpečnosť môjho bábätka a podľa možnosti by som chcela vylúčiť všetky prípadné hrozby, ktoré by nastali, ak by mal otec akékoľvek právo na dieťa. Ešte by som sa chcela dozvedieť aj to, aké sú práva otca dieťaťa, ak je uvedený v rodnom liste, napr. či si ho môže zapísať do pasu, keď je iný štátny občan ako dieťa.

 • Môže si aj slobodná žena adoptovať dieťa? Aké podmienky musí spĺňať? Ako staré deti sa adoptujú? atd... Čím by som mala začať? Kam sa môžem ísť najprv pozrieť na deti? Čo mám prvé spraviť?

 • Chcela by som sa spýtať či môže mamička na MD pracovať napr. na dohodu a koľko môže zarobiť.

 • Som nastávajúca stará mama. Moja dcéra je študentkou na vysokej škole v
  3.ročníku. Zoznámila sa s chlapcom, do ktorého sa aj zaľúbila a bude mať s
  nim dieťa. Tento chlapec nás však vykradol a ušiel. Teraz je políciou
  stíhaný pre trestný čin krádeže a podvodu. Potrebovali by sme vedieť, či je
  potrebné uviesť otcovstvo do rodného listu, lebo už vieme, že tento 21.ročný
  muž nikde nepracoval, pracovať ani nebude. Je príživník aj vlastných
  rodičov. Podviedol už mnohých ľudí, vrátane invalidov a okradol taktiež
  mnohých. To však vieme až teraz. Z toho vyplýva, že nejaký príjem na náklady
  dieťatka nemôžeme očakávať. To je vlastne moja otázka, čo máme robiť uviesť
  otca alebo nie a ťahať sa po súdoch?

 • Chcela by som vedieť či sú obmedzenia pri adoptovaní dieťaťa v štátnej príslušnosti? Známy sú cudzinci a na Slovensku majú dlhodobý pobyt. Podnikajú na Slovensku. Je možne aby si mohli adoptovať dieťa na Slovensku? Mať vlastné sa im dlhodobo nedarí.

 • Momentálne som v 16 týždni tehotenstva. Po 5 ročnom období strávenom doma s dieťaťom (3 roky na materskej dovolenke a 2 roky dobrovoľne) som bola po dohode so súkromnou firmou prijatá do pracovného pomeru s okamžitým nástupom na neplatené voľno. Čo potrebujem k vybavovaniu a ako a kedy vybavovať nástup na materskú dovolenku.

 • Som v 15. týždni tehotenstva a chcela by som sa spýtať na materskú dovolenku, konkrétne, ako dlho na materskej dovolenke môžem byť, ako dlho je zamestnávateľ povinný mi držať miesto, ako je to s výškou platu po nástupe na materskú dovolenku (či môže zamestnávateľ tento plat znížiť proti platu pred nástupom na materskú dovolenku) a zaradením na pôvodnú pracovnú pozíciu. V podstate ma zaujímajú akékoľvek veci ohľadom materskej dovolenky, ktoré sú podstatné.