dnes má meniny Aurélia
zajtra Denis Denisa
31.10. 2020
Na čo nezabudnúť pri výbere bývania
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Príchod detí do života so sebou pre väčšinu rodičov prináša aj potrebu presťahovať sa do svojho či do väčšieho. Nároky na rodinné bývanie sú pritom úplne iné, ako na byt pre bezdetný pár či jednotlivca. Aj vy sa chystáte žiť ako rodina? Prečítajte si, na čo by ste pri výbere nového bývania mali určite myslieť.

Výber prvého rodinného bývania je jedným z najdôležitejších životných krokov. Rozmýšľať nad veľkosťou bytu, lokalitou a ďalšími podmienkami je o to dôležitejšie, že v novom domove budete nielen žiť, ale aj vychovávať svoje deti.

“Hoci majú ľudia vo všeobecnosti podobné rebríčky priorít, ktoré zohrávajú rolu pri výbere bývania, ich poradie závisí od individuálnych preferencií a aj tie sú prehodnocované v čase,” hovorí o svojich skúsenostiach architektka Katarína Jägrová z ateliéru GFI, ktorý pripravuje rodinný projekt Ovocné Sady. “Mladé rodiny by pritom mali primárne prehodnotiť súlad svojho nového bývania so svojím režimom dňa a životným štýlom, aby sa bývanie stalo skutočným domovom,” dodáva.

Na čo by ste teda rozhodne nemali zabudnúť, aby vaše deti mali bezpečné a spokojné detstvo a tešili sa z bývania spolu s vami?

1. Bezpečná a pokojná štvrť

Zdravie a bezpečnosť detí by mali byť vždy na prvom mieste. Vyberať rodinné bývanie preto treba v tichých a bezpečných štvrtiach, kde sa nemusíte báť nechať deti hrať sa na dvore. Kľúčom k ich bezpečnosti je minimum frekventovaných ciest a áut , ktoré by ich mohli ohrozovať.

2. Blízkosť škôlky

Voziť deti každý deň do škôlky či školy vie dať poriadne zabrať – časovo aj finančne. Ak si chcete ušetriť hodiny času stráveného v aute s malými nezbedníkmi, ideálne je hľadať bývanie so škôlkou v pešej dostupnosti. Zatiaľ čo staršie deti už zvládnu cestu do školy sami, pri škôlke nemáte na výber a musíte ich odprevadiť. Blízkosť vám preto dokáže ušetriť množstvo času, peňazí aj nervov.

3. Detské ihriská a zeleň

Pohyb na čerstvom vzduchu je pre deti mimoriadne dôležitý. Žiadne rodinné bývanie by sa nemalo zaobísť bez veľkého detského ihriska, na ktorom sa vaše ratolesti do sýtosti vybláznia. V ideálnom prípade by malo vyhovovať deťom všetkých vekových kategórií a dať príležitosť pre široké spektrum aktivít od pieskoviska až po priestor pre loptové hry. Samozrejmosťou by mali byť aj zelené plochy poskytujúcej priestor pre prechádzky, naháňačky či susedské pikniky a grilovačky. Či už ide o prírodný park alebo vnútroblokovú zeleň, bývanie pre mladé rodiny dostatok priestoru pre rekreáciu jednoducho potrebuje.

4. Príležitosti pre voľný čas

Hoci sa deti radi zabavia aj v parku či na ihrisku, nemali by ste určite zabudnúť ani na možnosti oddychu a zábavy v okolí nového bývania. Od prírodných areálov v podobe lesíkov, jazier alebo športovísk, cez detské centrá a zábavné parky až po kiná - na to všetko by ste mali upriamiť svoju pozornosť, ak chcete svojej rodine ponúknuť pestrý program a zároveň netráviť hodiny cestovaním.

5. Vybavenosť obchodmi aj službami

“Mladé rodiny zväčša pri výbere bývania prehodnocujú lokalitu nového bytu  s ohľadom na dostupnosť za prácou, za vybavenosťou súvisiacou s deťmi aj za občianskou vybavenosťou,” hovorí architektka Jägrová. Blízkosť obchodov pritom nie je pre rodinu s deťmi iba pohodlným benefitom. Okrem zväčšujúceho sa objemu nákupov sa s ratolesťami rozšíri aj pestrosť nakupovaného tovaru, nehovoriac o tom, že deti sa často vedia postarať o nečakané prekvapenia, ktoré vás môžu vyhnať do obchodu po nejakú konkrétnu vec. Vyberajte teda bývanie, ktoré poskytuje dostatočne široký výber obchodov, ideálne s čo najdlhšími otváracími hodinami.

6. Susedská komunita

Pridanou hodnotou mladého rodinného bývania je prítomnosť tichého parku či vnútrobloku, ktorý umožní rodičom z okolia pohodlné prechádzky s kočíkom, posedenia v tieni stromov alebo stretnutia na spoločnej grilovačke. Výhodou je, ak sa rozhodnete pre bývanie vo štvrti, ktorá priláka iné mladé rodiny. To prispeje nielen k dobrej atmosfére, ale aj k zvýšenej bezpečnosti všetkých detí v susedstve. Nehovoriac o tom, že dobrí susedia si vedia neraz vzájomne s pomôcť.  

7. Vhodná veľkosť a dispozícia bytu

Pri plánovaní bývania s deťmi je potrebné myslieť niekoľko krokov dopredu: budú mať v novom byte dosť miesta, aj keď vyrastú? A naopak budú mať rodičia pri deťoch súkromie a pokoj na oddych po práci? Všetko to závisí od  dispozícií bytu, ktoré treba zvoliť tak, aby vyhovovali minimálne prvých pár rokov. Najčastejším štartovacím bytom pre mladých je dnes dvojizbový byt o veľkosti cca 50-70 m2, z ktorého sa potom rastúca rodina môže posunúť do väčšieho.

8. Prijateľná cena

“V neposlednom rade zohráva rolu ekonomický aspekt,” myslí si o výbere prvého bývania mladý tím architektov z GFI. Okrem samotnej ceny bytu si však treba dať pozor aj na na rezervovanie dostatočne veľkej sumy na nábytok a vybavenie. Výhodou je vždy funkčná, ale minimalistická architektúra projektu, ktorá byty nepredraží, ale zároveň zachová potrebnú kvalitu materiálov a spracovania.

Pri prvom bývaní je ideálne zamerať sa na projekty navrhnuté špeciálne pre mladé rodiny. Tie budú s vysokou pravdepodobnosťou ponúkať nielen byty v rozumnej cene, ale aj potrebnú rodinnú vybavenosť, ktorú určite oceníte. Jedným z takých projektov sú aj Ovocné Sady na bratislavskej Trnávke, ktoré spĺňajú všetkých 8 uvedených bodov.

Vzniknú ako bezpečná štvrť s minimálnou dopravou, ponúknu veľký park s grilom, detské ihrisko a dokonca škôlku priamo v areáli. Vyrastú navyše v lokalite bohatej na vybavenosť obchodmi, službami aj príležitosťami pre trávenie voľného času – či už v zábavnom centre KidsHouse alebo Jump Aréne, lezeckej stene K2 alebo na neďalekých Zlatých Pieskoch. V ponuke budú predovšetkým dvojizbové štartovacie byty pre mladé páry a rodiny v dostupnej cene. V prípade, že sa chcete dozvedieť viac o pripravovanej štvrti prihláste sa na odber noviniek na webe www.ovocnesady.sk.

PR