dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022

V uplynulých dňoch zažilo Slovensko významný posun v informovanosti o následkoch konzumácie alkoholu počas tehotenstva. Našu krajinu navštívili uznávané odborníčky na diagnózu fetálny alkoholový syndróm (FAS) z USA. Julia Marie Johnston z Univerzity vo Washingtone a Diane V. Malbin z neziskovej organizácie FASCETS, ktorá sa venuje rozvoju rodinnej, komunitne orientovanej starostlivosti o ľudí s diagnózou FAS, mohli svoje prednášky na pôde Katolíckej univerzity v Ružomberku a Paneurópskej vysokej školy v Bratislave uskutočniť vďakaCentru diagnostiky, terapie a prevencie FAS Ružomberok a podpore spoločnosti Pivovary Topvar, ktorá sa dlhodobo tejto problematike venuje.

Podľa prieskumu spokojnosti novozavedeného vyšetrenia TRISOMY test je s rozhodnutím jeho absolvovania spokojných až 97 % žien. Pre test sa rozhodnú, aby sa uistili, že ich bábätko nebude mať niektorú z vyšetrovaných chromozómových porúch. TRISOMY test by odporučilo ďalej svojim známym 9 z 10 žien, ktoré na prieskum odpovedali.

Každé dieťatko je zázračným dielom prírody. Každé je iné, svojské a predsa máme pocit, že sa novorodeniatka, označené ružovými a modrými šnúrkami na novorodeneckom oddelení podobajú.

Akou cestou „prešli“? Ako sa dieťatko v brušku vyvinulo? Ponúkame Vám základné vývojové fázy.

V 3. týždni vývoja sa už nemôže embryo ďalej dostatočne vyživovať jednoduchou difúziou (prestupom) výživných látok, preto vzniká vlastný embryonálny cievny systém. Cievny systém sa tvorí jednak mimo embrya, ale aj v samotnom embryu. Pri vývoji dochádza spočiatku k zmnoženiu buniek (vytvárajú sa tzv. krvné ostrovčeky) a k ich oplošteniu, čím vzniká budúca cievna výstelka, a tým aj samotné primitívne cievy.

Trojrozmerný ultrazvuk alebo 3D ultrazvuk – aký je? Kde všade je možný? Kedy je možný?

To sú otázky, ktorých nám posielate viac a viac. Pripravili sme preto pre Vás ukážky.
 

Vývoj človeka vo vnútri maternice trvá obvykle 40 týždňov (280 dní alebo 10 lunárnych mesiacov) čo približne zodpovedá 9 kalendárnym mesiacom. Obdobie pred narodením dieťaťa nazývame prenatálne obdobie.

V 3. týždni vývoja sa už nemôže embryo ďalej dostatočne vyživovať jednoduchou difúziou (prestupom látok v smere gradientu). V embryu preto vzniká vlastný embryonálny cievny systém.

Nielen detskí lekári by mali poznať význam, ktorý má dostatočný prívod kyseliny listovej pre vývoj embrya a plodu. Nové poznatky potvrdzujú, že saturácia organizmu ženy týmto vitamínom v období počatia dieťaťa a v kritických dňoch vývoja orgánov plodu rozhoduje o vzniku väčšiny vývojových chýb – defektov neurálnej rúry /predovšetkým spina bifida a anencefalia/, srdcových vád, obštrukčných anomálií v močovom trakte, malformácií končatín, rázštepových vád pery a podnebia i vrodenej pylorostenózy. Nedostatočná saturácia kyselinou listovou tiež môže spôsobiť predčasný pôrod, retardáciu vnútromaternicového vývoja plodu, odtrhnutie alebo tvorbu infarktov placenty (s týmito stavmi je spojená aj zvýšená hladina hocysteinu).

Skupinu novorodencov matiek s diabetes mellitus tvoria novorodenci diabetických matiek a matiek s gestačným diabetom (diabetes manifestujúci sa počas gravidity).

Diabetes mellitus gravidnej ženy významne ovplyvňuje vyvíjajúci sa plod a stav novorodenca.

Trojrozmerný ultrazvuk alebo 3D ultrazvuk – aký je? Kde všade je možný? Kedy je možný? To sú otázky, ktorých nám posielate viac a viac. Pripravili sme preto pre Vás ukážky.Výnimočnosti ultrazvukového zobrazenia:

plastické zobrazenie tváre plodu

možnosť pozorovať anatómiu jednotlivých orgánov v reálnom čase

možnosť detailného štúdia pohybov končatín plodu

viditeľnosť mimiky tváre