dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022

Pre veľký záujem zákazníkov Tesca aj charitatívnych organizácií pomáhajúcich utečencom z Ukrajiny reťazec predlžuje trvanie mimoriadnej potravinovej zbierky až do 27. marca 2022. Záujemcovia o pomoc utečencom z Ukrajiny na Slovensku tak majú ešte ďalší týždeň naviac na kúpu trvanlivých potravín a hygienických potrieb v obchodoch Tesca alebo cez Tesco Online nákupy.

Iniciatíva Kto pomôže Slovensku vytvorila novú platformu s názvom Kto pomôže Ukrajine. Na ich stránkewww.KtoPomozeUkrajine.skmôže každý obyvateľ Slovenska ponúknuť pomoc podľa svojich možností, či už je to ubytovanie, prevoz, alebo iné služby. Platforma buduje silnú sieť jednotlivcov aj organizácií, pripravených pomôcť občanom Ukrajiny a prepojí ich priamo s potrebami ľudí v núdzi.

Keď si niekto zlomí nohu, môže si zavolať záchranku, ktorá ho odvezie k lekárovi. Čo ale urobí niekto, kto cíti, že sa mu láme duša? Na túto otázku sa opäť netradičným spôsobom rozhodla reagovať Slovenská psychiatrická spoločnosť, ktorá pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia 2021 zorganizovala už druhý ročník talkshow s názvom BEZHLAVO a BEZ ROZDIELOV. „Minulý rok sme sa prvýkrát rozhodli uchopiť Svetový deň duševného zdravia netradičným spôsobom. Vďaka veľmi  pozitívnej spätnej väzbe a tomu, že otvorenosťou a priblížením k verejnosti búrame mýty a predsudky o psychiatrii a duševných poruchách, sme sa v tom rozhodli pokračovať. Aktuálnosť a dôležitosť tejto témy navyše okrem jesene a blížiacich sa Dušičiek výrazne podčiarkla aj pandémia. Ukázala nám, že viac ako kedykoľvek predtým, je dôležité starať sa nielen o fyzické, ale aj to vnútorné – duševné zdravie,“ vysvetľuje doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti.

 

Prišli ste už niekedy o fotky a súbory uložené na pamäťovej karte alebo harddisku? Je to nepríjemná situácia. O čo horšie však je prísť o spomienky uložené v tej najdôležitejšej pamäti – v našej hlave. Na prevenciu demencie sa preto rozhodla už druhý rok upozorniť Nadácia SOCIA, ktorá počas najbližších dvoch týždňov bude spoločne s partnermi informovať verejnosť o viacerých preventívnych aktivitách, vrátane včasného vyšetrenia pamäti. Práve to môže ochorenie odhaliť  včas a zmierniť tak jeho priebeh neskôr v starobe. Všetky informácie o kampani sú dostupné na www.socia.sk.

Keď stratíme svojho blízkeho, prechádzame náročným procesom smútenia. Aby došlo k zdravému spracovaniu straty, je nevyhnutné si ním prejsť, hoci je to náročné a bolestivé. Potláčanie nepríjemných pocitov vedie k predlžovaniu smútku, príp. k tomu, že sa začne manifestovať inými problémami. Liga proti rakovine rozvíja svoj projekt na pomoc ľuďom, ktorí stratili svojho príbuzného v dôsledku onkologického ochorenia.

Pomoc vdovám a vdovcom je hlavným cieľom 46 umelcov, ktorí vytvorili pozoruhodné výtvarné diela. Hlavným prvkom, od ktorého sa mal ich umelecký zámer odraziť, je okrúhle drevené koliesko. To je symbolom občianskeho združenia Súčasť života a sociálneho podniku Drevenô koliesko, ktoré pomáhajú osamelým matkám, otcom a iným zraniteľným a znevýhodneným ľuďom v núdzi tak, že im dajú prácu. Z umeleckej predajnej výstavy s názvom BUDE AKO NEBOLO, ktorej internetová aukcia už prebieha, pripadne polovica výťažku aj občianskemu združeniu Kolobeh života, ktorého ambasádorkou je manželka tragicky zosnulého hokejistu Pavla Demitru Mária Demitrová.

Nadácia Orange a občianske združenie IPčko otvárajú unikátne kontaktné centrum s názvom Klub Machovisko, ktoré je útočiskom pre všetkých mladých ľudí, ktorí sa so svojimi starosťami potrebujú zveriť do rúk odborníkov. Kontaktné centrum v bratislavskom Starom meste ponúka anonymný bezpečný priestor na odbornú pomoc, ako aj trávenie voľnočasových a rozvojových aktivít.

Vo vydavateľstve Lindeni práve vychádza dôležitá publikácia (Ne)bezpečný internet. Jej autor, šéfredaktor portálu Hoax.sk Tomáš Šalmon pripravil sprievodcu svetom reálnych hrozieb, ktoré striehnu na slovenských používateľov internetu. Pomôže vám odhaliť podvodníkov, pedofilov, šmejdov a hackerov a lepšie pochopiť nástrahy, ktoré na vás číhajú.

Deň čo deň máme internet plný falošných súťaží, podvodov a útokov, ktorých cieľom je získať osobné údaje, prihlásenia, heslá, údaje o platobných kartách alebo fotografie.

Keď stratíme svojho blízkeho, prechádzame náročným procesom smútenia. Aby došlo k zdravému spracovaniu straty, je nevyhnutné si ním prejsť, hoci je to náročné a bolestivé. Potláčanie nepríjemných pocitov vedie k predlžovaniu smútku, príp. k tomu, že sa začne manifestovať inými problémami. Liga proti rakovine rozvíja svoj projekt na pomoc ľuďom, ktorí stratili svojho príbuzného v dôsledku onkologického ochorenia.

Každý deň počas trvania krízy prichádzajú nové a nové informácie, ktoré znamenajú zásahy do nášho bežného fungovania. Nariadenia, obmedzenia, zákazy, odporúčania ale aj postupné uvoľnenia a dobré správy. Akokoľvek sa bude situácia ďalej vyvíjať a život sa bude postupne vracať do normálu, určité aspekty nášho krízou prestaveného života môžu ostať ešte pomerne dlhú dobu aktuálne. Jedným z nich je dopad krízovej situácie na duševné zdravie obyvateľstva, ktoré sa bude zotavovať ešte dlho po skončení špeciálneho režimu. V kontexte aktuálnej situácie sa rozhodli strategicky a dlhodobo reagovať Nadácia Orange a Orange. Začínajú podporou Krízovej linky pomoci.