dnes má meniny Gizela
zajtra Viola
17.5. 2022

Nehladujte, jedzte vedome, odporúča dietológ

Môžeme sa vrhnúť do pôstu a následne sa vrátiť k normálnym stravovacím návykom? A čo napríklad návrat k mastným jedlám po pár dňoch hladovania? Existuje veľa druhov pôstov, ktoré sa líšia podľa regiónu a náboženstva. Dôkladne naplánovaná krátkodobá diéta obsahujúca všetky druhy živín však môže pomôcť uľaviť nášmu telu a tráviacemu traktu po ťažkých jedlách, ktoré sme konzumovali v zime. Aby však človek z pôstu skutočne ťažil, musí byť premyslený. Dietológ značky Rama vám s pôstom pomôže niekoľkými radami.

Chladné dni sa už striedajú s jarnými lúčmi slnka a je na čase prebudiť telo zo zimného spánku. Nie je nič lepšie ako dopriať unavenému organizmu kvalitný pitný režim, ktorý pomôže rozžiariť nielen pokožku, ale aj myseľ. Pravidelná hydratácia zvnútra zabezpečí správne fungovanie buniek a vyplaví z tela škodlivé látky nahromadené zlou stravou a hlavne častým stresom. Vodu si treba dopriať priebežne počas dňa a najlepšie s Mikrodrinkom, ktorý dodá každému poháru nielen lahodnú chuť, ale aj dôležité vitamíny.

 

Najdôležitejšie zmeny oproti predchádzajúcim pravidlám.
 

Čokoláda. Sladké pokušenie, ktoré si každý z nás z času na čas rád dopraje. Dajte šancu aj tej vegánskej. V čom je iná? Označenie „vegánska“ znamená, že neobsahuje žiadne živočíšne suroviny. Sladkosť, ktorá ulahodí nielen vegánom, milovníkom čokolády, ale aj ľuďom s intoleranciou na laktózu. Ponorte sa s Lidl do lahodnej chute kvalitnej čokolády Fin Carré.

COVID-19 má rôznorodé následky, piešťanské ADELI predstavilo postcovidovú liečbu - rehabilitáciu, ktorá lieči rôzne následky covidu.

Postcovidová rehabilitácia je špecializáciou OXYMEDU, hyperbarického centra, ktoré je súčasťou Adeli Medical Centra v Piešťanoch. Adeli sa venuje rehabilitačnej liečbe imobilných pacientov už 17 rokov s podporou unikátnej hyperbarickej komory. Hlavným pilierom najnovšieho, post-covidového programu je preto denný 75–minútový pobyt v komore, kde pacient dýcha čistý medicínsky kyslík pod tlakom. Centrum hyperbarickej oxygenoterapie sa tak stalo najpodstatnejším prvkom liečby následkov COVID-19, známych dnes pod názvom Dlhý covid alebo Post-covidový syndróm. 

Čo je to „epiketa“? Pomenovanie je slovnou hračkou - ide o súbor jednoduchých a praktických návodov, ako sa správať v čase šírenia vírusu SARS-CoV-2. Jednotlivé postupy vám pomôžu znižovať riziko infekcie v každodenných situáciách a uľahčia orientáciu v priestore medzi platnými opatreniami a ohľaduplnosťou voči ostatným.
 

Každý pacient je jedinečný: od genetiky, sociálnych pomerov až po prostredie, v ktorom žije. Preto ani ochorenia, ako je rakovina krvi, nemôžeme zovšeobecňovať, ale musíme hľadať spôsoby, ako umožniť špecifickú liečbu pacientom podľa ich jedinečnej potreby.  Počas 5. ročníka projektu Odhaľme rakovinu krvi na to upozornili pacienti aj odborníci. Svetové trendy personalizovaného prístupu k zdravotnej starostlivosti sa tak dostávajú aj na Slovensko. Prístup k takejto špecifickej liečbe, šitej na mieru jednotlivým pacientom podľa ich potrieb, si však vyžaduje investície a jednoznačnú prioritizáciu aj zo strany štátu.

Aj rok 2021 žiaľ pokračuje v znamení koronavírusu, svet sa však nezastavil a pozornosť je nutné venovať i ostatným oblastiam zdravotníctva. Onkologické ochorenie je jedným z tých, ktoré je v spoločnosti dlhodobo, intenzívne a nevyberá si prestávku. Preto Liga proti rakovine, ktorá pôsobí na Slovensku vyše 30 rokov, upriamuje pozornosť na fakt, že verejno – prospešná zbierka Deň narcisov nemôže mať pauzu. Napriek mnohým uvoľneniam opatrení proti šíreniu covidu sa 25. ročník musí zaobísť bez tradičných dobrovoľníkov v uliciach.

Účinné látky z Vincentky sa získavajú odparovaním

Zaujíma  vás, ako sa zo svetoznámej minerálnej vody Vincentka získavajú  účinné látky - soli v nej obsiahnuté, ktoré sa ďalej používajú do výrobkov rovnakej značky? Keďže Vincentka je pôvodom treťohorná morská voda, tak podobne ako sa získava morská soľ z morskej vody. Hlavnú úlohu tu hrá odparovanie. Kým však pri tradičnom odparovaní morskej vody zohráva dôležitú úlohu slnko, pri extrahovaní solí Vincentky si pomáha výrobca vákuovým odparovaním a ohrevom s pomocou elektriny. Koncentráty a kryštalické soli Vincentky sa ďalej zapracúvajú do konečných výrobkov. Praxou je overené, že pozitívne účinky pôvodnej minerálky sú zachované aj v produktoch.

Ponkame súhrn základných informácií o tom, ako si vybrať respirátor a ako sa oň starať tak, aby ste boli čo najlepšie chránení.