dnes má meniny Kristína
zajtra Nataša
16.1. 2018

Na konferencii XI. Lábadyho sexuologické dni, ktorá sa uskutočnila v Trnave, bol oznámený vznik špecializovaného Sexuologického pracoviska vo Fakultnej nemocnici Trnava. Bude slúžiť na riešenie celého súboru sexuologických problémov. Na uzavretom 12-lôžkovom oddelení budú v rámci súdom nariadenej ochrannej liečby umiestnení sexuálni devianti, ktorí budú podstupovať špecializovanú liečbu s cieľom zníženia recidívy a zvýšenia možnosti reintegrácie do spoločnosti. Pracovisko poskytne zázemie na pomoc obetiam sexuálneho násilia, na liečbu sexuálnych dysfunkcií, na poradenstvo pacientom s HIV/AIDS atď.

Milé respondentky, aj vďaka vám a vašej ochote podeliť sa o svoje intímne prežívanie napriek ťažkosti s otehotnením, sa nám podarilo zrealizovať v období od mája 2012 do marca 2013 obsiahlu klinickú výskumnú štúdiu . Týmto vám opätovne ďakujeme za spoluprácu a prinášame aktuálne naše zistenia. Veríme, že ich uplatnenie v praktickej oblasti pri poskytovaní starostlivosti a liečby infertilných párov bude prínosné a povedie napokon k želanému výsledku.

Akí sme za dverami našich spální? Čo tam robíme naozaj a o čom iba tajne snívame? Kopírujeme v správaní pornohercov alebo romantické telenovely? V čom sa líšia predstavy žien a silnejšieho pohlavia? Na tieto a ďalšie pikantné otázky hľadal odpovede veľký prieskum sexuálneho života, do ktorého sa zapojilo 8237, prevažne mladších respondentov (konkrétne 3314 žien a 4923 mužov, v priemernom veku okolo 30 rokov). Podľa výsledkov prieskumu je sexuálne správanie Slovákov do veľkej miery stále ovplyvňované konzervatívnou výchovou, a nad pudmi prevláda rozum, ale niektorí z nás sa už neboja popustiť uzdu sexuálnemu správaniu.

V roku 2010 sa uskutočnil prieskum SHOW (Sexual Health and Overall Wellness - Sexuálne zdravie a všeobecné blaho) v 9 krajinách strednej a východnej Európy, Turecka a Izraela. Cieľom prieskumu bolo zistiť úroveň spokojnosti so sexuálnym životom a poukázať na spojitosť medzi sexuálnym uspokojením, pevnosťou erekcie a celkovým vnímaním kvality života a zdravia.

Podľa európskeho prieskumu sa sexuálna spokojnosť spája s kvalitnejšími partnerskými vzťahmi a pocitom vyššej  kvality života.

Zvodná, veľmi zvodná reč tela
Slováci aj Slovenky sú pri sexe voči sebe ohľaduplní a sledujú, či si milovanie užíva aj ich partner.

Podľa štatistík majú Slováci prvý sexuálny zážitok v 18. roku života. U mladých ľudí je to však skôr. Podľa výskumu sexuálneho života obyvateľov Slovenska malo 6 percent opýtaných prvú sexuálnu skúsenosť už do 14. roku života. Podľa názoru psychológa PhDr. Roberta Máthého, PhD. v tomto veku mladí ľudia ešte nie sú na sexuálny život pripravení a nie sú dostatočne informovaní o jeho rizikách. Osveta v tejto oblasti nie je stále dostatočná. Popredný výrobca kondómov, značka Durex, sa preto v spolupráci so Slovenským Červeným Krížom rozhodol zorganizovať projekt Národný týždeň kondómov, ktorého cieľom je otvoriť širokej verejnosti tému zdravého a bezpečného sexu a upozorniť na riziká pohlavne prenosných chorôb. Národný týždeň kondomov bude prebiehať v dňoch 7.5. – 13.5.2007 a jeho súčasťou bude podujatie pre verejnosť, ktoré sa uskutoční 14.5. na Námestí SNP v Bratislave.

Nadmerne aktívny močový mechúr je veľmi nepríjemný zdravotný problém, ktorý sa prejavuje nečakanými sťahmi tohto orgánu. Tie vyvolajú naliehavú potrebu močenia, ktorá môže niekedy skončiť i neželaným pomočením; prejavy zahŕňajú taktiež nadpriemerne častú potrebu močenia cez deň a nutnosť často vstávať na toaletu v noci. Vedcov v brazílskom Porto Alegro zaujímalo, nakoľko majú problémy tohto typu vplyv na sexuálny život žien i mužov.

Ústava dáva otcom právo tráviť so svojím dieťaťom po rozvode manželstva akýkoľvek deň v týždni. Podľa predsedu Okresného súdu Bratislava 3 Borisa Tótha sú podobné požiadavky mužov absolútne legitímne...

Pohlavný styk počas gravidity by sa nemal považovať za amorálny či nemorálny, je totiž prirodzenou súčasťou intímneho partnerského života. Počas gravidity je však pre sex niekoľko limitujúcich faktorov, ktoré by mal partner rešpektovať. Za základný limitujúci faktor sexu sa považuje želanie partnerky. Ak neexistujú žiadne zdravotné dôvody na obmedzenie pohlavného života počas gravidity, teoreticky by mal nastať pre partnerov sexuálny život bez obmedzení. No opak je zväčša pravdou.