dnes má meniny Gizela
zajtra Viola
17.5. 2022

Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar je najstaršou a najväčšou mimovládnou organizáciou pôsobiacou v oblasti náhradnej starostlivosti a pomoci ohrozeným rodinám na Slovensku. Bez partnerov, ktorí denne participujú na pomoci rodinám v ťažkých životných situáciách, by to však nešlo. Keď sa pomôže rodine, pomôže sa aj deťom.

Význam slova rodina prechádza v posledných desaťročiach významnou zmenou. Čoraz viac rodičov vychováva deti samo, alebo s novým partnerom. Takéto súžitie nemusí byť vôbec jednoduché. Prináša so sebou nielen mnoho úskalí, ale aj pochybností o svojich rodičovských schopnostiach.
Ako teda zvládnuť rodinu na druhý pokus a vyhnúť sa označeniu „zlá macocha“?

Združenie Úsmev ako dar už vyše 30 rokov vyzdvihuje potrebu pomoci deťom z detských domovov. Aktivity združenia sú však oveľa pestrejšie a sústreďujú sa aj na ochranu rodín v núdzi. Práve ohrozeným rodinám a strachu rodičov, že kvôli zložitej životnej situácii prídu o dieťa, sa neziskovka venuje v novom znepokojivom televíznom spote, pod ktorý sa podpísala reklamná agentúra Respect APP a produkčná spoločnosť Hitchhiker films.

Ako riešiť spory v rodine a naučiť sa odpúšťať? Inšpirácie priniesla odborná konferencia a podujatie venované práve riešeniu rodinných sporov s názvom Večer odpustenia a zmierenia v rodine, ktoré organizuje Úsmev ako dar spoločne s Konferenciou biskupov Slovenska a Asociáciou rodinných sudcov.

Stráviť Vianoce v kruhu rodiny je snom mnohých detí z detských domovov, ale nie všetkým sa tento sen naplní. Hviezdy slovenského šoubiznisu sa aj tento rok spojili s organizáciou Úsmev ako dar, aby ich potešili Vianočným benefičným koncertom. Na Štedrý deň všetkým zaspievajú Celeste Buckingham, Majk Spirit, Adam Ďurica, Kristína Farkašová, skupina Hex, Lina Mayer a mnohí ďalší.

Pre každé dieťa sú bezpečný domov, láska mamy a otca základným predpokladom, aby mohlo šťastne vyrastať a rozvíjať sa. Mnohé rodiny sa však ocitnú v sociálnej núdzi a vzniká riziko, že deti o svoje zázemie prídu. Úsmev ako dar preto organizuje už 15. ročník zbierky Deň úsmevu, ktorá potrvá od 2. – 14. mája 2017 a výťažok z nej bude použitý najmä na podporu rodín, ktoré sa ocitli v kríze.

Podpora ohrozených rodín, detí či mladých dospelých, ktorí opúšťajú detské domovy bez potrebného rodinného a často krát aj sociálneho zázemiapatrí medzi priority neziskovej organizácie Úsmev ako dar a Nadace táta a máma v Čechách. Napĺňať ich je možné aj vďaka silným komerčných partnerom. Spolupráca rozdielnych spoločností má pritom jeden cieľ – pomôcť deťom vyrastať v prostredí, ktoré je predpokladom šťastného a spokojného detstva.

„Zajtrajšok jej vráť,“ spievala Marika Gombitová na Vianočnom benefičnom koncerte Spoločnosti Úsmev ako dar. A práve nádej a perspektíva je to, čo tento koncert prináša opusteným deťom už 32 rokov. 

Vianoce sú časom blízkosti. A tiež časom, kedy máme príležitosť naplno si uvedomiť hĺbku straty, ktorú opustené deti zažili. Alebo skôr zažívajú,  pretože neprítomnosť rodičov bolestne pociťujú každý deň.

Deti z Detského domova v Dobšinej vyhrali v tohtoročnej súťaži Nadácie Volkswagen Slovakia s názvom „Moje vysnívané auto“ automobil Volkswagen up! na rok.
Druhé miesto získali deti z Trenčína a tretie z Martina.
 

Vo štvrtok 12.12. 2013 sa v bratislavskej Incheba Expo Aréne konal už 31. ročník Vianočného benefičného koncertu Úsmev ako dar. Viac ako 1000 detí z detských domovov, náhradných a ohrozených rodín si na ňom „rozbalilo“ svoj prvý vianočný darček – pocit porozumenia a spolupatričnosti.