dnes má meniny Viola
zajtra Gertrúda
18.5. 2022

Už ste čítali? Začítajte sa do knihy od tata všetkým tatom:

Gratulujem. Ak držíte v ruke túto knihu, pravdepodobne sa vám prihodilo niečo z týchto troch vecí: podarilo sa vám niekoho nabúchať. Niekomu sa podarilo nabúchať vás. Alebo tretia možnosť, dostali ste túto knižku do daru, hoci ste si želali nový televízor. Tak to máte smolu, televízor ste nedostali ani nedostanete, tak si pohodlne sadnite do kresla, vyložte si nohy na prázdny stolík pod televízor a začnite čítať.

Svante Lidén je reportérom najväčších švédskych novín Aftonbladet. Jeho aktívny reportérsky život by mu mohol každý závidieť. Pri práci precestoval polovicu sveta, jazdil na tankoch, letel v bojových stíhačkách. Stretol úžasných ľudí, svätcov i vrahov. Podal ruku Nelsonovi Mandelovi, poklonil sa Dalai Lamovi, očarila ho Benazir Bhútová. Jeden zážitok striedal ďalší vzrušujúci zážitok takmer 40 rokov.

Vyberáme z vašich vianočných snov:Prečo sa vlastne väčšina z nás na ne vždy teší? Kvôli skvelým koláčom? Vôni vareného vínka na vianočných trhoch v krásne vyzdobených mestách a dedinách, či kvôli slávnostne vyzdobeným domácnostiam s vôňou ihličia? Alebo pre narodenie malého Ježiška? Rodinnú pohodu a návštevy blízkych? Alebo sa tešíme len tak, na pracovné voľno a dobrú lyžovačku? Asi všetci na všetko alebo na väčšinu zo spomenutého a možno i nespomenutého. Ale...Priznajme si, že veľkým lákadlom Vianoc je očakávanie splnených snov. Či už snov o hmotných alebo nehmotných veciach. Možno aj – aj... A mnohokrát sú Vianoce o neočakávanom splnení snov, ktoré sme ešte ani nesnívali. Tak ako to bolo tieto Vianoce v našej rodine.

Som otecko dvojročnej Simonky a pravdu povediac, aj sa hanbím priznať, že osamote s dcérkou som zažil len jeden jediný deň (pravdupovediac, ani to nie celý, veď podvečer sme už mali doma maminku). A tento jeden deň zmenil celý môj pohľad na materskú či rodičovskú "dovolenku" a moje predstavy o tom, čo doma celé dni robí moja žena, sa raz dva zrútili. Zistil som, že moje okuliare boli až príliš ružové. (Alebo som si vybral nevhodnú dobu? Veď dieťa nemá celý život obdobie vzdoru!)