dnes má meniny Vladimíra
zajtra Hedviga
16.10. 2019

Program BFHI (Baby Friendly Hospital Initiative) vychádza z poznatku, že dojčenie nie je inštinktívnym aktom, ale formou materského správania sa, ktorej sa treba učiť. Dobrá tvorba mlieka po pôrode pokračuje iba vtedy, ak je dieťa správne priložené k prsníku tak, aby sanie dieťaťka stimulovalo tvorbu potrebných hormónov.

Prinášame vám aktualizovaný zoznam slovenských pôrodníc s titulom Baby Friendly Hospital.

Program Baby Friendly spolupracuje so zdravotníckymi profesionálmi a zdravotníckymi zariadeniami, aby podporil dojčenie - prirodzenú výživu detí.

Pozostáva z:
Trojdňového kurzu organizácie dojčenia, zameraného na uplatnenie tých najlepších postupov, ktoré by si jednotlivé zdravotnícke zariadenia mali osvojiť.

Každé dieťatko prichádza na svet inak. V čakanú či nečakanú chvíľu. Bez komplikácií či s komplikáciami. Vždy je však potrebný odborný, ale aj príjemný ľudský, usmievavý prístup tých, ktorí dieťatku a mamičke pomáhajú. Sme veľmi radi, že môžeme uverejniť príbeh mamičky, ktorá takýto tím sestričiek a lekárov našla. Veľmi ďakujeme pani Lucii za jej list.

Vyberáme z vašich diskusií.Rodila som koncom roka 2003, chcela som ísť najprv do BA , ale som rada, že som šla predsa len do Trnavskej. Prijali ma v skorých ranných hodinách po odtečení plodovej vody, ktorá mi odtiekla doma. na príjme som chytila "nepríjemnú sestru", ktorá ma vyslovene "dirigovala", odprevadila ma do vzdychárne, kde boli veľmi príjemné sestričky. Naozaj sa o mňa starali. Klystír podali jemne s upokojujúcimi slovami, takže som ani neregistrovala "nepríjemný pocit " zavádzania klystíru. Naozaj sa o mňa starali, o 6h ráno sa menili a prišli opäť milé sestričky, aj lekár. Cítila som sa tam naozaj výborne.

Nemocnica Topoľčany, n.o. vám poskytne liečebno-preventívnu starostlivosť na vysokej úrovni – ak máte gynekologické ochorenia, ak ste tehotná, pred alebo po pôrode. Rovnako ako sa postarajú o vás, aj vaše dieťatko dostane patričnú zdravotnú starostlivosť. Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie sa nachádza v novej budove, ktorá poskytuje izby so zvýšeným štandardom, VIP izby s nadštandardným vybavením ako aj príjemne zariadené izby na šestonedelí. Ak túžite byť počas pobytu v nemocnici pekné a upravené môžete využiť služby salónu krásy. Za „ľudové“ ceny si tu môžete dať urobiť manikúru, pedikúru či ostrihať vlasy.

Milé budúce mamičky a oteckovia,

do redakcie nám prišiel e-mail od budúcej mamičky Lívie, ktorá informácie, ktoré sa jej podarilo pozbierať, ponúka aj Vám:
"Dobrý deň,
keďže onedlho ma čakajú materské povinnosti a nie je mi jedno, v akej pôrodnici privediem svoje dieťa na svet, urobila som si súkromný prieskum pôrodníc v Bratislave. V 2 z nich som bola osobne a informácie o tretej pôrodnici mi poskytla nemenovaná mamička z osobnej skúsenosti. Formulár obsahuje odpovede na 27 otázok. Dala som si na tom naozaj záležať – prieskum obsahuje len overené informácie."

(návšteva - december 2003)

PREDPÔRODNÁ PRÍPRAVA

tu organizovaná nie je.

Máme voľný prístup. Otec pri pôrode, matka pri pôrode, kamarátka pri pôrode,....nie je problém.Sú za prístup pri pôrode poplatky?

U nás nie. Musí byť splnené len to, že keď sú dve pacientky - vzhľadom na to, že nemáme boxy - tak musí pacientka súhlasiť s prítomnosťou príbuzných druhej pacientky. Ale väčšinou im postačí, keď ich oddelíme závesmi.

(na návšteve v decembri 2003)PREDPÔRODNÁ PRÍPRAVA

Keď sú budúce mamičky z bližšieho okolia, začína sa s predpôrodnou prípravou už od 30. týždňa (aj skôr, keď chcú). Keď sú z ďaleka, chodia do Štiavnice väčšinou od 36. týždňa. Je taký úzus: od 36. týždňa by mala žena chodiť tam na predpôrodnú starostlivosť, kde chce rodiť - do tej nemocnice či pôrodnice. Tu sa im robí príprava i poradňa. Je veľkým plusom, že takto spoznajú personál pred pôrodom. Nejdú do neznáma. Poznajú sestry, prostredie, vedia, kde porodia, kde sa budú môcť osprchovať, kde si môžu sadnúť,.... je to iné, ako keď príde rovno z domu kdesi do pôrodnice. Ženy sú, myslím si, spokojné.