dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022

Alergie sú dnes najčastejším chronickým ochorením v Európe. Každoročne postihujú čoraz viac ľudí. Výnimkou nie je ani Slovensko. Podľa odhadov odborníkov by do roku 2050 mohol byť na niečo alergický až každý druhý človek. Pri príležitosti Svetového dňa alergií odborníci upozorňujú, že podceňovanie a neliečenie alergie môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Celú situáciu navyše skomplikovala aj pandémia COVID-19, počas ktorej klesla diagnostika alergických ochorení na Slovensku až o 40 %.

Máj je pre alergikov náročný, pomáha Vincentka 

Tohtoročná jar je pre alergikov náročná. Chladné počasie striedajú teplé dni a vietor roznáša peľové zrnká do veľkých vzdialeností. V ovzduší sa tak kumulujú naraz pele rôznych alergénnych rastlín a náporové obdobie s alergickými reakciami sa predlžuje. Alergici v týchto dňoch trpia zvýšenými výtokmi hlienov, upchatými nosnými  a prínosovými dutinami, zápalmi dutín, slzením očí, bolesťami hlavy, sťaženým dýchaním  a ďalšími nežiadúcimi prejavmi. Okrem protialegických liekov a prípravkov s obsahom kortikoidov pomáha osvedčený 100% prírodný produkt, ktorým je svetoznáma minerálna voda Vincentka.

Symbolmi jari sú rozkvitnuté bahniatka a kvietky. Na rozdiel od rosničiek a moderátoriek rôznych programov, ktoré sa rozplývajú nad ich krásou, peľoví alergici vedia svoje. Zas ich čaká obdobie smrkania, slzenia, pálenia a opuchov očí, chronických zápalov dutín, škriabania v hrdle...

Suché a veterné počasie roznáša alergény široko-ďaleko a znemožňuje aj športovanie vonku. Chvíľky oddychu od náporu alergénov prichádzajú až večer a hlavne po daždi.

Jedným z mála pomocníkov je v taký čas minerálna voda Vincentka. Sprej vo vrecku s Vincentkou je nevyhnutným sprievodcom pri každom dlhšom opustení domova. Stačí po jednom-dvoch strieknutiach do každej nosnej dierky, vyfúkať si nos a dýchanie je opäť voľné.

Alergická nádcha je najčastejším alergickým ochorením. Spôsobujú ju najmä roztoče, peľ, plesne, ale aj domáci miláčikovia. Postihuje 20 – 40 % populácie a jej výskyt je čoraz častejší. Eliminovať jej prejavy pomôžu, okrem správnej liečby predpísanej alergológom, aj premyslené úpravy domácnosti a dôkladná hygiena.

Peľová sezóna: Na čo pripraviť?

Peľová alergická  nádcha inak nazývaná aj senná nádcha alebo polinóza nepatrí síce medzi ochorenia ohrozujúce život, no predstavuje pre pacienta, ktorý ňou trpí vážny zdravotný problém. Výrazne zhoršuje kvalitu života, znižuje výkonnosť, bráni plnému spoločenskému a pracovnému uplatneniu a pokiaľ sa nelieči, môže až v 80 % prípadov prerásť do astmy. Peľová alergická nádcha začína trápiť pacientov s nástupom jari a kvitnutím rastlín, ktoré produkujú peľ až do jesene. Ktoré mesiace sú tie najnáročnejšie, kedy aké pele lietajú a ako sa brániť proti alergickej nádche je pre každého alergika jedna z tých najdôležitejších otázok.  

Ľudia, ktorí trpia alergiami, nie sú schopní primerane reagovať na stres a správajú sa neadekvátne k podnetom z vonkajšieho prostredia. Vyplýva to z prebiehajúceho unikátneho výskumu, ktorý realizujú psychológovia Univerzity Komenského v Bratislave.

Niektoré deti sú alergické na veľa vecí… takmer na všetko. Je to však veľmi vzácne. Často sa stáva, že sme presvedčení o alergii, a nie vždy to odpovedá realite. Pozitívny test na alergiu nie je ešte synonymom alergie, sú možné jeho rôzne interpretácie.

Viera v alergiu – rozšírený jav
Veľa ľudí si myslí, že má alergiu. Platí to predovšetkým o potravinových alergiách. Mnohí sú presvedčení, že majú alergiu na jednu alebo viac potravín – v Amerike každá štvrtá gazdinka mení svoje stravovacie zvyky, pretože je presvedčená, že aspoň jeden člen jej rodiny má potravinovú alergiu. V skutočnosti sa alergia vyskytuje oveľa vzácnejšie. Až 20 % jedincov verí, že má potravinovú alergiu, ale preukázaná je len u 1,4–3 % populácie.

Pozitívny test na alergiu neznamená nutne alergiu
U dieťaťa má pozitívna krvná skúška alebo kožný test na alergén viac možných vysvetlení.

Môže svedčiť:
- o naozajstnej alergii na daný alergén,
- o alergii, ktorej klinické prejavy sa objavia v budúcnosti,
- alebo len o atopickom teréne, keď sa alergia nepreukáže v súčasnosti ani v budúcnosti.

Táto posledná situácia je pri potravinových alergiách veľmi častá; malé dieťa má pozitívne testy napríklad na vajce, ale nemá žiadne ťažkosti pri ich konzumácii.