dnes má meniny Viliam
zajtra Vilma
28.5. 2022

Občianske združenia Ženské kruhy a Občan, demokracia a zodpovednosť už niekoľko rokov dokumentujú prípady porušovania ľudských práv žien pri pôrodoch v slovenských nemocniciach.

Pôrod je vnímaný  ako dôležitý a zásadný okamih v živote každej ženy i jej partnera. Mnoho budúcich mamičiek si však tento okamih spája so strachom z nepoznaného, čo býva najčastejšou chybou psychickej prípravy. Čo robiť, aby ženy našli svoju cestu k pokojnému priebehu pôrodu a svoje dieťatko privítali na tento svet dôstojne a láskyplne?

Niektoré ženy sa o práci pôrodnej asistentky dozvedia až na pôrodnej sále, iné sa pod ich dohľadom pripravujú na pôrod v dostatočnom predstihu. Čo všetko môže táto špecialistka urobiť pre rodičku a aké sú jej kompetencie tušíme asi len málo, a predsa úloha pôrodných asistentiek obnáša viac, ako len asistenciu lekárovi pri pôrode. O pôsobení a úlohách pôrodných asistentiek, o ich poslaní i úskaliach tohto povolania nám porozprávala viac Elena Drapáčová, vedúca sestra banskobystrickej pôrodnice a hlavná odborníčka pre pôrodnú asistenciu, ktorá má v tejto oblasti dlhoročnú prax a skúsenosti.

Výpočet termínu pôrodu je záležitosť, ktorá by mala byť vyriešená do 20. týždňa tehotnosti.
Termín môžete vypočítať nasledovne:

Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom www.rodinka.sk vyhodnotil najlepšie pôrodnice na Slovensku za uplynulý rok. Projekt Sprievodca pôrodnicami má tak za sebou už šiesty ročník.

Snahou Sprievodcu pôrodnicami je poskytnúť mamičkám komplexné informácie o slovenských pôrodniciach. Cieľom projektu je pozitívne motivovať a oceniť tých, ktorí sa snažia svoje služby vylepšovať a prispôsobovať ich potrebám žien a ich detí.

Zistenia prvého ľudskoprávneho monitoringu a výskumu na Slovensku

Združenie Občan, demokracia a zodpovednosť v spolupráci so združením Ženské kruhy a viacerými nezávislými expertkami včera prezentovalo publikáciu Ženy - Matky - Telá. Ľudské práva žien pri pôrodnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku. Prvá publikácia tohto druhu na Slovensku prináša výsledky výskumu a monitoringu o dodržiavaní ľudských práv žien pri pôrodoch v zdravotníckych zariadeniach v SR.

alebo otvorene o trendoch v dnešnom pôrodníctve

Deväť mesiacov plných očakávania, radosti a napätia. Aj tak by sa dalo definovať najkrajšie obdobie v živote ženy – tehotenstvo, ktorého prirodzeným ukončením je príchod novorodeniatka na svet. V dnešnom svete plnom informácií však ženy riešia mnohé otázky súvisiace s možnosťami, ktoré ponúka súčasné pôrodníctvo a ktoré ich staré či prastaré mamy vôbec nepoznali a neriešili. Vďaka pokroku v medicíne, dnes nie je pôrod pre matku, ani pre dieťa tak život ohrozujúcou udalosťou, ako to bolo kedysi. Napriek tomu však trendy naznačujú, že pôrod prirodzenou cestou už nie je takou samozrejmosťou ani pre mladú a zdravú ženu a počty cisárskych rezov každým rokom na Slovensku stúpajú.

Pôrod je najkrajším a najšťastnejším okamihom v živote každej ženy - matky. Môžeme jej pomôcť cielenou psychoprofylaktickou prípravou, ktorej cieľom je odbúrať strach z pôrodu, pripraviť sa naň.

Počas pôrodu je potrebné kontrolovať ozvy srdiečka Vášho dieťatka, aby sa predišlo prípadným problémom. Monitorovanie je možné uskutočniť buď stetoskopom alebo elektronickým zariadením.