dnes má meniny Viola
zajtra Gertrúda
18.5. 2022

Lepšia imunita, motorika pohybov, pevnejšie svalstvo a fyzická kondícia – plávanie je užitočné nie len pre dospelých, ale aj pre bábätká.  Zdravotná poisťovňa Union v rámci svojich aktivít v oblasti prevencie, bude svojim najmenším poistencom prispievať na plávanie sumou 30 eur. „Ak sa vaše dieťatko vody nebojí a už z bežného kúpania sa teší, je veľký predpoklad, že kurz bude pre neho vhodný. Pri výbere toho správneho sa pýtajte na teplotu vody v bazéne, jej hygienu, na certifikáty vedúceho kurzu, ale aj na počet detí v skupinke“, radí Miroslava Jurčáková z Odboru programov zdravia v ZP Union. 

S príchodom nového školského roka stoja mnohí rodičia pred otázkou, na aký šport majú prihlásiť svoje dieťa. Okrem zdravotných aspektov zvažujú aj tie finančné. Nie každý si totiž môže dovoliť splniť svojmu potomkovi sen o kariére v NHL či o víťazstve Wimbledonu. Plávanie je skvelou alternatívou pre tých, čo majú finančný limit a chcú športovú aktivitu, ktorá maximálne vyhovuje stavbe detského tela.

– do 28 dní po narodení
Novorodenec pôrodom získava aj nový poznatok, že veci okolo neho nemusia byť takpovediac štandardné, ako počas tehotenstva. Narušil sa mu pocit takmer absolútneho bezpečia v mamičkinom brušku. Tento moment u dieťaťa výrazne znásobuje schopnosť vnímať ohrozenie a stáva sa na pocit ohrozenia vysoko vnímavé. Preto je riziko nesprávneho prístupu v tomto období pre zdravý a sebavedomí vývoj dieťatka viac významné, ako kedykoľvek neskôr. A tu platí obzvlášť, že menej je niekedy viac.

O svoje skúsenosti s plávaním dvojčatiek sa s nami podelila mamička z Klubu dvojčat v Přerově.

Po skúsenostiach s plávaním nášho syna (10 rokov) sme začínali s plávaním našich dievčatiek – dvojčat v 6. týždni veku (niekto začína už v 3. týždni) doma každý večer vo vani, napustenej do 1/3 vodou asi 36 – 37°C teplou.


Pobyt vo vode začíname tým, že dieťa uchopíme jednou rukou pod hlavičkou tak, aby celá hlavička ležala na otvorenej dlani a roztiahnuté prsty smerovali k zátylku – nutné pre stabilitu, prípadne k zabráneniu pretočenia dieťaťa na bruško. Druhú ruku dáme pod zadoček dieťaťa. Potom dieťatko opatrne položíme do vody.

Plávanie je výraz, pod ktorým si takmer všetci vybavujeme udržanie sa na hladine so schopnosťou sa po nej presúvať. Presne takto sa dá definovať aj pohyb dreveného polena, a taktiež ho označujeme ako plávanie. Dokonca ste sa už možno stretli aj s výrazom "pláva ako poleno", čím je dokonca polenu daný väčší význam z pohľadu schopnosti plávať, ako ľuďom. Verím, že na základe takejto stručnej definície plávania budete so mnou súhlasiť, že hovoriť o plávaní môže byť často veľmi zavádzajúce. Preto si dovolím vo všetkých prípadoch, ktoré považujem za zavádzajúce, uvádzať plávanie v úvodzovkách.