dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022

Doporučenie pre jednotlivé vekové kategórie berie do úvahy rysy hračiek a informácie o vývoji dieťaťa, o jeho záujmoch a schopnostiach. Napríklad, hračky pre batoľatá vo veku okolo troch mesiacov vychádzajú z poznania, že deti už vedia uchopiť predmety, držia ich a dávajú do pusinky, takže hryzátka a hrkálky sú najvhodnejšie.

V osemdesiatych rokoch sa dvaja kanadskí výskumníci, Urs Hunziker a Ronald Barr, rozhodli inšpirovať tradičnými kultúrami z africkej Botswany a preskúmať, či môže jednoduchá zmena správania rodičov znížiť množstvo preplakaných minút bábätiek počas dňa. V pôrodnici oslovili približne stovku prvorodičiek a náhodne ich rozdelili do dvoch skupín.

Štyri veci, ktoré by ste nikdy nemali povedať dospievajúcemu chlapcovi

Aj keď to na prvý pohľad nemusí byť zjavné, tak sebavedomie malých chlapcov je rovnako citlivé ako  dievčat. Stačí maličkosť, zle myslená veta a chlapec utŕži jazvy na duši. Pri zlej výchove môže z veselého a energetického chlapca vyrásť uzavretý muž bez emócií. Prinášame vám niekoľko tipov, čomu by ste sa mali zaručene vyvarovať.

Nie je žiadnym tajomstvom, že ženy sú samy sebe najväčším kritikom. Svoj vzhľad hodnotia na základe prísnych kritérií, ktoré im často znemožňujú uvedomiť si vlastnú krásu.  Vedeli si ste však, že vlastné telo je často „nepriateľom“ už desať ročného dievčatka? Poznať samú seba vo svete, ktorý je plný nerealistických obrazov je pre dospievajúce dievča veľmi náročné. Výsledky celosvetového výskumu vás nemilo prekvapia!

Zatiaľ čo život dieťaťa sa v prvých mesiacoch odvíja od striedania fáz spánku a bdenia, najneskôr do prvého roka (u niektorých detí už po druhom alebo treťom mesiaci) sa jeho režim stabilizuje. Spí raz až dvakrát za deň a v noci trinásť až štrnásť hodín.
Päť pravidiel pri zaobchádzaní s vulgarizmami

1.PREDOVŠETKÁM BUĎTE POKOJNÍ
Ak dieťa použije hrubé slovo, zostaňte pokojní. Čím viac cirkusu okolo toho urobíte, tým viac váhy dané slovo dostane. Krátko, stručne, ale výstižne a s dôrazom dieťaťu vysvetlite, že toto nesmie.
 

Vzťahová výchova 3. časť
2. časť: Ako funguje v praxi? II.
Malé deti by mali spávať v blízkosti rodičov. Pre bábätká je dokonca spánok tesne vedľa mamy najzdravší, pretože je to najlepšia prevencia syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Prečo je to tak, sa presne nevie, ale dokazujú to štatistiky. Matkin mozog totiž počas spánku nie je „vypnutý“, ale citlivo naladený na dieťa. Matka sa zobudí na nepokoj a pomrnkávanie svojho dieťatka, pričom ju predtým ani potom nemusí zo spánku vyrušiť iný, ba i väčší hluk.

Asociácie S. Kovalikovej – Vzdelávanie pre 21. storočie na Slovensku a Společnost pro mozkově kompatibilní vzdělávání vás pozývajú na kurz, ktorý reflektuje výchovné a komunikačné postupy v každodenných situáciách a je určený rodičom, prarodičom, učiteľom, vychovávateľom, vedúcim v mimoškolskej činnosti detí a ďalším záujemcom.

Prečo je dôležité, aby rodičia trávili čas so svojimi deťmi?
Čas rodičov strávený s deťmi je príležitosťou ako budovať a podporovať rodinnú súdržnosť a zázemie. Stretávam sa často s tým, že sa rodičia snažia vynahradiť deťom nedostatok času materiálnymi vecami, ktoré však nezmenšia citové nenaplnenie dieťaťa. Ani samotná kvantita stráveného spoločného času nemusí byť sama o sebe postačujúca. Podstatná je kvalita. Nestačí len  trávenie času vedľa seba, dôležité sú spoločné zážitky, hry a zábava.