dnes má meniny Gertrúda
zajtra Bernard
19.5. 2022

Klimatická kríza je obrovský problém, ktorého následky pociťujeme takmer denne. Európska komisia preto v rámci Zelenej dohody pre Európu predložila ambicióznu stratégiu pre dosiahnutie udržateľnosti a transformatívnych zmien, ktoré sú potrebné v celom hospodárstve a spoločnosti.

Komenského inštitút Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica sa svojimi aktivitami snaží prispieť k zmene vzdelávacieho systému na Slovensku tak, aby reflektoval potreby žiakov aj pedagógov. Nedávno realizoval dotazníkový prieskum medzi študentmi druhého stupňa základných škôl a stredoškolákmi zameraný na ich predstavu o ideálnej škole. Výsledky zverejňuje pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva. Odpovede poslalo 1 310 žiakov a žiačok  z celého Slovenska, z ktorých vyplývajú viaceré zaujímavé skutočnosti.

Nadácia Orange pokračuje v systematickej podpore oblasti duševného zdravia a pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia otvorila nový grantový program Zdravá duša školy. O finančnú podporu svojich projektov sa môžu uchádzať materské, základné a stredné školy, ako aj neziskové organizácie venujúce sa tejto téme.

Tematika ochrany biodiverzity v spojení s klimatickou zmenou je momentálne environmentálnou prioritou na globálnej, ale aj európskej a národnej úrovni. Aby téma neostávala iba teóriou či neuchopiteľnou stratégiou, vzdelávacia platforma Hurá von ponúkla stredným školám v spolupráci s odborníkmi - botanikmi z Francúzska a Slovenska, možnosť priameho zapojenia sa do užitočného zberu dát, ktoré vedie k aktualizácii databázy voľne rastúcej flóry na vybraných územiach Slovenska.

Šach je hra, ktorá vytrénuje vašu myseľ, schopnosti rozhodovania aj strategické myslenie. Nie nadarmo sa nazýva hra kráľov. Šach okrem iného podporuje aj tvorivosť, inteligenciu či kreativitu.

Veľa ľudí sa šachu vyhýba pre jeho pravidlá, tie však vôbec niei sú zložité, ako to na prvý pohľad môže vyzerať.

Tak ako celé Slovensko, aj naše školstvo má za sebou mimoriadne náročný školský rok. Žiačky a žiaci 2. stupňa základných škôl a stredných škôl sa museli 6 mesiacov vzdelávať dištančne, v niektorých okresoch aj dlhšie. Pandémia preverila schopnosti jednotlivých škôl prispôsobiť sa nepredvídaným okolnostiam, ale najmä pripravenosť vzdelávacieho systému rýchlo a účinne reagovať na okamžité zmeny a zložité výzvy. 

Špeciálne vyvinutá ergonomická ceruzka STABILO EASYgraph naučí malých školákov písať ľahko a pohodlne. Vďaka nej nebudú mať deti žiaden problém so správnym úchytom ceruzky, pastelky či pera. Tento rok naviac v trendy pastelových farbách.

Malé, ale aj väčšie ratolesti občas dokážu potrápiť naše kreatívne myslenie s vymýšľaním zábavných aktivít počas toho, ako sme zavretí doma. Ak sa vám studnica nápadov postupne míňa, a vy už musíte začať dobiehať pracovné aktivity, nezúfajte! Prinášame pár tipov, ktoré na deti naozaj zaberajú.

Odborníčka na vzdelávanie a pedagogička Lucia Bacíková radí: Zvážte 4P

Ide o PRODUCT, PROMOTION, PRICE, PLACE (produkt, prezentácia, cena, umiestnenie).

V septembri 2020 zasadlo do školských lavíc po prvý raz takmer 60 tisíc detí a očakáva sa, že podobný počet prvákov bude aj v nadchádzajúcom školskom roku 2021/2022. Už v apríli čaká rodičov zápis budúcich prváčikov. Vzdelávacia inštitúcia PLUS Academia preto v spolupráci s odborníkmi realizuje odborný online seminár v snahe poradiť rodičom pri náročnom rozhodovaní v čase pandémie pri výbere základnej školy.