dnes má meniny Kristián
zajtra Vendelín
19.10. 2019

Počet utopených detí do desať rokov sa za posledné tri desaťročia výrazne znížil. K zlepšovaniu situácie prispievajú aj povinné plavecké kurzy na školách. Okrem toho, že sa deti naučia základy plávania, efektívne sa zbavujú strachu z vody, upevňujú si zdravie a získavajú sebaistotu.

NAUČTE SA HODNOTIŤ SVOJU RATOLESŤ

V zdravom pohybovom vývoji dieťaťa nie sú také dôležité míľniky vývoja – teda kedy čo dieťa urobí, ale skôr ako to urobí. Napríklad otočí sa z chrbta na bruško asi v 5. mesiaci. Nie je dôležité, či tento pohyb urobí v 4., 5. alebo 6. mesiaci, ale akým spôsobom. Inými slovami, podstatná je kvalita pohybového vývoja, nie kvantita.
Vývoj dieťaťa má svoje zákonitosti. Najskôr si ovláda hlavičku, postupne celú chrbticu a až potom sa stavia na nohy. Aby vedelo chytiť do ruky hračku, musí mať najskôr do pohybu zapojený ramenný kĺb a aby vedelo dokonale chodiť, musí sa dôkladne vyvinúť bedrový kĺb. Ak chce mať šikovné pršteky a chytať nimi i drobnejšie hračky, musí sa ruka rozvinúť od malíčka až k samostatnému pohybu palca a ukazováka.

Prevažnú časť klientely rehabilitačných ambulancií v školskom a adolescentnom veku tvoria pacienti s poruchou statodynamiky chrbtice, a to hlavne s tzv. chybným držaním tela. V 90-tych rokoch minulého storočia predstavovali 20% školskej populácie, dnes ich počet presahuje jednu tretinu a má stále stúpajúcu tendenciu.

Mnohí rodičia v dobrej snahe naučiť svoje batoľa čo najskôr chodiť, používajú pomôcku, ktorá je akousi ohrádkou na kolieskach a má ľudový názov chodúlik. Dlho sa tradovala jeho užitočnosť, až kým prieskumy nedokázali opak: chodítko nie je prospešné, ale je dokonca nebezpečné. Americká akadémia pediatrov už roku 1999 vyzvala, aby ich zakázali.

Podľa detských lekárov je toto zariadenie príčinou mnohých úrazov. Nie je výnimkou, že sa s ním deti zrútia zo schodov alebo prejdú dverami.

Učenie chôdze chodúľ nijako neurýchľuje, ba naopak: dieťa v ňom zväčša "špičkuje" a pestuje si tak zlé kladenie nôh pri chôdzi, často až vybočovanie do strán. Prieskumy dokázali, že bráni aj iným pohybovým aktivitám malých detí. Nepotvrdilo sa, žeby deti z rodín využívajúcich túto pomôcku chodili skôr ako ostatné. Potvrdilo sa však, že sa neskôr naučia sedieť a liezť.

Vedci tvrdia, že ak rodičia budú mať naďalej tak veľký záujem o chodúlik, mali by výrobcovia zabezpečiť väčšiu bezpečnosť. Pomôcka by mala mať buď brzdiaci mechanizmus, ktorý jej zabráni zísť po schodoch, alebo by mala byť širšia ako obyčajné dvere (91 cm). Trvajú však na tom, že pre deti sú oveľa bezpečnejšie stojany bez koliesok.