dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022

Starí rodičia

Do petržalského Domova tretieho veku putovalo 760 ks respirátorov 

Humanitárna organizácia MAGNA doručila tisíce FFP2 respirátorov najohrozenejším skupinám obyvateľstva. Dostanú ich seniori a pracovníci domovov sociálnych služieb a ľudia bez domova.  
 

Slovenskí dôchodcovia si tento rok opäť priplácajú nielen za potraviny, lieky, ale aj bývanie. Mesačne ich tieto položky vyjdú na takmer 400 eur. Medziročne ide o takmer 13 eurové navýšenie. Podľa údajov Sociálnej poisťovne je aktuálne priemerný dôchodok na úrovni 486,29 eura.

V obci Horný Bar na Žitnom ostrove vyrastie zariadenie, v ktorom sa profesionálne a na úrovni, s prihliadnutím na zdravotný stav postarajú o starých rodičov či rodičov aj o pacientov s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Ďalšou pridanou hodnotou Agapé Senior Parku bude budovanie komunity.

Hoci si seniori dokážu našetriť popri dôchodku a dôkladne porovnávať aj vývoj cien v obchodoch, patria stále k najrizikovejším skupinám pre nekalé praktiky nebankoviek a pochybných obchodníkov.

Po minuloročnom úspešnom prvom kole projektu DOBRÁ DUŠA vás chceme upozorniť na to, že sa blíži uzávierka podávania prihlášok pre jednotlivcov a inštitúcie do druhého ročníka nazvaného DOBRÁ DUŠA 2013 do 31. decembra 2013.

Projekt DOBRÁ DUŠA sa zameriava na podporu seniorského dobrovoľníctva, pričom jeho cieľom je zviditeľniť prácu dobrovoľníkov – seniorov, ktorí chodia pomáhať iným seniorom najmä do zariadení sociálnych služieb. Chceme dobrovoľníkov  motivovať, nájsť pozitívne príklady a najlepších oceniť  titulom DOBRÁ DUŠA a odmeniť aj finančne.

Vedeli ste, že zdravotní klauni pravidelne navštevujú aj seniorov?
Hovorí zdravotná klaunka Eva Okoličániová, na geriatrii známa pod menom Oľga Havranová.                   
... „Tento je iný ako minule, vyšší. Ale fešák!“ znejú pochvalné hlasy. „Ty si tu bola aj s niekým iným?“ Pýta sa ma dotknuto dotyčný fešák. „Niééé, jasné, že nie,“ a pritom mrkám na osadenstvo, aby moju evidentnú lož podporili. Táto konverzácia sa však neodohráva večer v bare medzi kamarátmi, ale cez deň v jednom z domovov pre seniorov, ktoré navštevujeme.

Môjho klaunského kolegu obdivujú babičky, ktoré už približne 60 rokov nemajú osemnásť. To však neznamená, že pred pekným mladým mužom zavrú oči. Aj keď má klaunský červený nos...

Väčšina seniorov v domovoch sociálnych služieb či na geriatriách ani zďaleka nie sú nudní vetchí dôchodcovia, ktorí už len odrátavajú čas, kým sa to tu pre nich skončí... Majú síce svoje roky, ohromný počet skúseností a veľa odžitého, no až príliš často je im to na nič. Nemajú sa o to s kým podeliť.

Pri príležitosti Svetového dňa seniorov vyhlasuje Fond GSK Jesennú výzvu 2013. Fond GSK podporuje seniorov už tretí rok. Organizácie z celého Slovenska môžu teraz zažiadať o finančný grant z Fondu GSK na projekty, ktoré pomáhajú seniorom žiť kvalitnejšie, aktívnejšie, prinášajú im možnosť sebarealizácie a začlenenia do spoločnosti.

Seniori a aktívne dobrovoľníctvo stáli za vznikom projektu Dobrá duša v roku 2012. Cieľom projektu bolo vyhľadať aktívnych seniorov, ktorí poskytujú druhým seniorom pomoc pri každodenných aktivitách, snažia sa ich zabaviť alebo vyplniť voľný čas. Porota nakoniec vyhodnotila z desiatok tipov a odporúčaní najlepších, ktorí získali titul Dobrá duša 2012.

Kozmetický rad Menalind Professional vyvinula spoločnosť Hartamann-Rico s cieľom vytvoriť funkčný rad produktov zameraných na ošetrovanie pokožky, ktorá je namáhaná či vystavená nepriaznivým vplyvom.

Zloženie je navyše optimalizované tak, aby pomáhalo lepšej regenerácii, takže je táto kozmetika mimoriadne vhodnou voľbou aj pre staršiu pleť, ktorá vekom postupne spomaľuje svoju schopnosť obnovovať sa a premasťovať sa.

Výrobky Menalind Professional obsahujú Nutriskin komplex, špeciálne vyvinutú kombináciu regenerujúcich zložiek pomáhajúcich chrániť a obnovovať činnosť kože.

SÚŤAŽTE a VYHRAJTE balíček kozmetiky Menalind na namáhanú a suchú kožu pre seniorov!

Píšte nám správnu odpoveď na sutaz@mamatata.sk s heslom Menalind,

Otázka:
V akých troch špeciálnych radoch sa predáva kozmetika Menalind Professional?
 

A)     modrý, ružový, žltý

B)      modrý, zelený, žltý

C)      modrý, žltý, červený

Nadácia Orange otvára piaty ročník grantového programu Zelená pre seniorov, v rámci ktorého prerozdelí celkovo 60 000 eur. Hlavným poslaním grantového programu je podporiť zmysluplné aktivity a projekty zamerané na integráciu, sebarealizáciu a zlepšenie kvality života seniorov. Maximálna výška podpory na jeden projekt je 2 000 eur.