dnes má meniny Olympia
zajtra Eugénia
17.9. 2019

Clostilbegyt

Št, 03/03/2005 - 02:48 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Dobrý deň, snažíme sa o bábätko, ale nejako sa nám nedarí. Mala som nepravidelný a dosť dlhý cyklus, tak mi doktorka nasadila Duphaston, ktorý by mi mal pomôcť aj ako podpora žltého telieska. Už som brala 2 cykly. Cyklus sa upravil, ale na sone mi zistili, že mám anovulačný cyklus, tak mi doktorka predpísala od 5. dňa cyklu 1x denne Clostilbegyt. V príbalovom letátu som sa dočítala, že pri užívaní týchto liekov musí byť pacientka pod stálou kontrolou gynekológa, aby sa sledovala reakcia ovárií. Mne však doktorka vôbec nekázala prísť a povedala, že mám prísť na sono až o 3 mesiace, ak dovtedy neotehotniem.
Mám začať brať tie tabletky, aj keď nebudem sledovaná? Čo mi hrozí, keď nebudem sledovaná? Ako zistím, či lieky zabrali a dôjde/došlo k ovulácii? Ďakujem

Odpoveď: 

Clostilbegyt je prípravok na indukciu ovulácie. Pri každej liečebne vyvolávanej indukcii by mala byť reakcia vaječníkov sledovaná ultrazvukom. Spomínaný liek však nepatrí k takým, u ktorých je riziko nadmernej stimulácie vaječníkov, a tak sa pri ňom nezvyknú častejšie robievať ultrazvukové kontroly. Záleží to však od lekára, ako sa rozhodne. Podľa môjho názoru môžete začať Clostilbegyt užívať podľa ordinácie Vašej lekárky. To, či dôjde k ovulácii môžete sa dá bez ultrazvuku ťažšie zistiť. Najlepším prejavom ovulácie bude tehotenstvo.
MUDr. Rastislav Sysák

x