dnes má meniny Olympia
zajtra Eugénia
17.9. 2019

Byť doma počas celého tehotenstva?

Ut, 02/22/2005 - 23:36 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Dobrý deň, mám 29 rokov a som veľmi rada, že existuje stránka, kde veľmi ochotne a radi poradíte ženám, ktoré sú viac či menej nerozhodné, alebo potrebujú vašu radu.
Pred dvoma rokmi som absolvovala operáciu z dôvodu polycystických vaječníkov. Vzhľadom na to, že sme sa s manželom pokúšali o dieťatko, myslela som si, že toto bude jednou z možností. Nestalo sa.
Na jeseň minulého roka sme sa dostali do Centra asistovanej reprodukcie. Dňa 22.1.2005 som bola na umelom oplodnení (IVF). Už mám po druhých krvných testoch a hodnota HCG stúpa. Onedlho mám ísť na ultrazvuk, takže sa zatiaľ zdá, že je všetko v poriadku, pričom pripomeniem, že sa to "podarilo" na prvý pokus.
Moja otázka je nasledovná. Vzhľadom na to, že pracujem vo veľmi stresujúcom prostredí (som vedúcou pracovníčkou a mám na starosti 110 členný kolektív), je vhodné, aby som nastúpila do práce, alebo by ste skôr odporučili ostať doma. Chcela by som pre svoje dieťatko to najlepšie a nechcem ho ohroziť mojím stresom a samozrejme aj chorobami, ktoré pri mojej práci môžu prísť do úvahy (chrípkové epidémie a pod. ). Možno je to až prehnaná starostlivosť, alebo ustráchanosť, ale v žiadnom prípade nechcem niečo zanedbať.
Momentálne som doma a cítim sa naozaj vynikajúco. Keď príde na mňa únava, ľahnem si a pospím, ak mám na niečo chuť, bez problémov si to dám, čo by pri mojej práci možné nebolo, pretože som sa mnohokrát nemala čas ani naobedovať.
Za vašu reakciu a odpoveď vám úprimne ďakujem.

Odpoveď: 

Nadmerne stresujúce pracovné prostredie nevplýva najlepšie na priebeh tehotnosti. Neohrozuje ju priamo, ale môže spolu s ďalšími nepriaznivými faktormi jej priebeh komplikovať. Druhou stránkou však môže byť to, či nebude pre Vás väčším stresom byť dlhodobo doma, kde je väčšie riziko, že sa príliš zameráte na tehotenstvo, ako v práci. Či Vám práca nebude chýbať na odreagovanie. Pred konečným rozhodnutím si zvážte obidve situácie (aké aktivity by ste vyvíjali doma), prípadne, ak je to možné skúste pouvažovať nad možnosťou preradenia na menej stresujúci úsek v práci.
MUDr. Rastislav Sysák

x