dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
Trpia vaše deti na bolestivé kútiky? Toto je dôvod
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Aktuálne obdobie je doslova rajom pre množstvo baktérií a vírusov, ktoré odvšadiaľ útočia na našu imunitu. Tej dáva poriadne zabrať aj zvýšený stres, s ktorým sa každý deň stretávame pri plnení povinností v práci či v súkromí. A práve oslabená imunita je dôvod, prečo sme náchylnejší na spustenie zápalu v podobe nepríjemných a bolestivých kútikov.

Na úvod niekoľko vecných informácií:
Kútiky sú zápalové ochorenie pier, odborne nazývané chelitis angularis. Niekedy sa vyskytuje v jednom a v niektorých prípadoch v oboch kútikoch pier. 
Častejšie sa s ním stretneme u detí ako u dospelých. Jeho vznik zapríčiňujú baktérie alebo kvasinky, najčastejšie však ide o kombináciu oboch faktorov. Hoci sa tieto mikroorganizmy bežne nachádzajú na našej koži či slizniciach, ťažkosti sa odštartujú až po ich premnožení, alebo ak sa dostanú do otvorenej rany. Vlhké prostredie v ústach navyše podporuje vznik a rozvoj tohto problému.

Nedostatok vitamínov a nesprávna ústna hygiena
Prispieť k vzniku kútikov môže i nedostatok niektorých vitamínov skupiny B, konkrétne B2,5,7,9 a 12. Do určitej miery môže zhoršenie stavu spôsobiť aj nedostatok minerálov ako železo a zinok. Avšak určite by sme nemali podceňovať starostlivosť o chrup a ústa. Aj to je totiž jedna z príčin, ktorá môže prispieť k progresii praskajúcich kútikov. „Nedostatočnou ústnou hygienou možno taktiež prispieť k častejšiemu výskytu kútikov, nakoľko infekcia pochádza z najmä z úst. Občas si ľudia pomýlia kútik s herpesom, čo je však už vírusové ochorenie,”  upozorňuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologickej spoločnosti Natures.

Prejavy
Kútiky vznikajú v podobe začervenania a bolestivých škvŕn na rozhraní sliznice úst a pier. Charakterizuje ich prasklinka, ktorá sa nachádza v strede. Kútiky môžu svrbieť, byť pokryté žlto-hnedastou chrastou, mokvať alebo dokonca začať krvácať. Ide o veľmi nepríjemné prejavy, ktoré vedia negatívne zasiahnuť do každodenného spoločenského fungovania, najmä pri konzumácii jedla a nápojov, nehovoriac o tom, že sú prejavom oveľa vážnejších procesov, ktoré v tele prebiehajú.

Liečba
Základ liečby tvorí nanášanie protikvasinkových a antibakteriálnych mastí, ktoré uľahčujú hojenie. Pred samotným nanesením je dôležité ranku najskôr vydezinfikovať, napríklad borovou vodou. V lekárni vám vhodne poradia, ktoré ďalšie roztoky sú na dezinfekciu vhodné a ktoré naopak nie.

Prírodné prípravky
Ak uprednostňujete skôr prírodné prípravky, vhodný je beta glucan. „Beta glucan môže pomôcť imunite k lepšiemu hojeniu a beta glucanový gél je výborný pri regenerácii poškodených tkanív,” ozrejmuje Adrián Doboly, odborník na imunitu zo spoločnosti Natures. Gél je na rozdiel od iných prípravkov priehľadný, hojenie podporuje diskrétne a po jeho nanesení môžete bez obáv vyraziť do ulíc.

Ďalším veľmi dobrým pomocníkom z vrecúška babských receptov je propolisová tinktúra, hojenie urýchľuje aj čajovníkový olej a aloe. Odporúča sa dokonca aj potieranie rán čerstvým cesnakom, čo však môže byť trochu problém, najmä kvôli zápachu.

Dopĺňať by sa mali aj vitamíny skupiny B, železo a zinok. Či ich budete telu dodávať vo forme stravy, alebo výživových doplnkov, je len na vašom rozhodnutí. Samozrejme, výživná a čerstvá strava je to najlepšie pre telo, no ak potrebný prísun vitamínov nedokážete zabezpečiť týmto spôsobom, potom sú výživové doplnky správnou voľbou.

„Ak by sa kútiky vyskytovali často a ich hojenie trvalo neprimerane dlho, je vhodné navštíviť lekára, nakoľko niekedy bývajú prejavom iných, závažnejších ochorení,” upozorňuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu.

Prevencia
Okrem zásobovania tela potrebnými minerálmi a vitamínmi, aby bolo schopné brániť sa zápalu, je dôležité robiť aj ďalšie preventívne opatrenia. Keďže zdrojom infekcie býva najmä ústna dutina, základným predpokladom zamedzenia vzniku kútikov je správna starostlivosť o ňu. Zuby by sa mali čistiť minimálne 2-krát denne, ideálne zubnou pastou, ktorá neobsahuje sodium-lauryl-sulfát. Zdravú mikroflóru v ústach udržujú napríklad aj probiotiká na cmúľanie. Ako prevenciu možno používať i ochranné balzamy na pery s obsahom zinku. Ak však žiadne zo spomínaných postupov nezaberajú, je potrebná návšteva lekára, ktorý naordinuje liečbu presne podľa potrieb vášho tela.

PR

FOTO © Katarína Balanová