dnes má meniny Vladimíra
zajtra Hedviga
16.10. 2021
Najviac na potraviny vynakladajú ľudia z Trenčianskeho kraja
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

4-členná rodina minie vyše 350 eur mesačne

Priemerná štvorčlenná rodina žijúca v Trenčianskom kraji vynakladá na potraviny a nealkoholické nápoje vyše 350 eur mesačne. Ide o najvyššiu sumu zo všetkých krajov na Slovensku. Podľa výpočtov FinGO.sk na základe údajov zo Štatistického úradu SR rástli výdavky na potraviny vo všetkých krajoch za posledných päť rokov v priemere o viac ako 12 eur mesačne na osobu.

Najmenej dávajú mesačne na potraviny a nealkoholické nápoje z celkových výdavkov domácnosti v Prešovskom kraji. „Ide o približne 262 eur mesačne. Súvisí to s tým, že práve Prešovský kraj má jedny z najnižších miezd na Slovensku, výdavky sú tým pádom nižšie. Zároveň takmer 18 percent tamojších obyvateľov je pod hranicou chudoby, ktorá sa pri jednočlennej domácnosti určuje od hranice 406 eur mesačne, pri 4-člennej domácnosti zloženej z dvoch dospelých a dvoch detí do 14 rokov je to úroveň 853 eur. Tieto domácnosti si napríklad nemôžu dovoliť jesť mäso či ryby aspoň každý druhý deň,“  povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk. V rámci celoslovenského priemeru vynakladáme na potraviny mesačne v priemere 79 eur na osobu. Ešte v roku 2015 to bolo 67 eur na osobu mesačne.

Ak sa pozrieme na celkové výdavky slovenských domácnosti, najnákladnejšou položkou je bývanie. V rámci spotrebného koša tvoria výdavky na bývanie, vodu, elektrinu či plyn takmer štvrtinu. Na potraviny a nealkoholické nápoje dávame 18 percent zo všetkých mesačných výdavkov, treťou najnákladnejšou položkou je rekreácia a kultúra (deväť percent). Najmenej stojí mesačne vzdelávanie, a to necelé dve percentá. V rámci celkových výdavkov domácností vedie Bratislavský kraj. V priemere sú tu mesačné výdavky na osobu na úrovni 461 eur, do ktorých sa zarátava okrem nákladov na bývanie, vodu, elektrinu, plyn, potraviny aj doprava či výdavky na zdravotnú starostlivosť.

V porovnaní s krajinami EÚ mali Slováci za rok 2020 jedny z najvyšších nákladov nielen na bývanie, ale aj na potraviny a nealkoholické nápoje. Pri pohľade o niekoľko rokov späť sa však za posledných desať rokov výdavky na bývanie a energie mierne znížili. V prípade krajov naviac rástli výdavky na potraviny v Nitrianskom kraji, v sledovanom období posledných piatich rokoch je to v priemere 15 eur mesačne na osobu.

„S nárastom cien potravín rastie aj suma, ktorú priemerný Slovák minie na zbytočnosti. Mesačne ide o približne 65 eur. Až 40 % z toho, čo nakúpime, vyhodíme, pretože podliehame impulzívnym nákupom a nakupujeme aj to, čo nám netreba. Pritom zabúdame na šetrenie a v prípade nečakaných finančných výdavkov ako je oprava práčky či auta nemáme vytvorenú dostatočnú rezervu. Len v potravinách minieme ročne na výrobky mimo nákupného zoznamu približne 2300 eur. Ide častokrát o potraviny, ktoré nestihneme skonzumovať do konca ich spotreby a vyhadzujeme ich potom zbytočne,“doplnila Buchláková.

V prípade nákupu potravín v rámci regionálneho rozdelenia najviac mäsa nakupujú ľudia v Bratislavskom a Trnavskom kraji, rovnako tak je to aj v prípade ovocia a zeleniny. Menej zdravého si doprajú na východe, Prešovský a Košický kraj majú najmenší podiel nakupovaného ovocia a zeleniny. Súvisí to s tým, že tieto domácnosti si práve tieto položky aj dopestujú doma.

Aké sú možnosti šetrenia?

Spôsoby, ako lepšie fungovať s mesačným rozpočtom domácnosti aj pri nákupe potravín, je hneď niekoľko. V prvom rade je dôležité si spísať, na čo míňate. Mnoho Slovákov podlieha v obchodoch tzv. spontánnym nákupom, kde napríklad v potravinách okrem potrebných položiek skončia v nákupnom košíku aj tie, ktoré nie sú nevyhnutné, ale zlákajú spotrebiteľov reklamou či obalom.

Rovnako tak je dôležité si urobiť poriadok v míňaní na bývanie. Okrem povinných platieb za plyn, elektrinu či vodu, majú mnohé slovenské domácnosti svoje príbytky zaťažené hypotékou.

V prvom rade treba nakupovať plánovane, nie impulzívne. Pri nakupovaní by mal byť samozrejmosťou nákupný zoznam. V obchode sa totiž často sa necháme zlákať výhodnou ponukou na niečo, čo reálne nepotrebujeme, prípadne bez čoho sa vieme bez problémov zaobísť. Alebo kupujeme veci, ktoré použijeme len raz a potom nám doma zbytočne zaberajú miesto.

Často tiež platíme za rozsah služieb, ktorý je nad naše reálne potreby – napríklad káblovka, internet, mobilný paušál ale aj poistenie domácnosti. Ak chcete ušetriť desiatky eur mesačne, pomôže vám s tým finančný maklér, ktorý všetky tieto povinné platby vie prehodnotiť a navrhnúť lacnejšie alternatívy.