dnes má meniny Viliam
zajtra Vilma
28.5. 2022
Malíček pomáha s mateským mliekom
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Materské mlieko od darkýň totiž súčasťou výživy nedonosených a rizikových detí v nemocniciach a zohráva významnú úlohu pri ich náročnom a krehkom štarte do života. OZ malíček považuje túto oblasť za jednu z kľúčových a preto k dnešnému dňu venovala profesionálne odsávačky 9 neonatologickým oddeleniam v celkovej hodnote takmer 15 tis. eur a pokračovať chce v tejto podpore ďalej.

Materské mlieko je nenahraditeľné. Obsahuje množstvo látok a živín, ktoré sú pre zdravie a vývoj dieťatka jedinečné – je to koktejl namiešaný priamo na mieru. V prípade nedonosených bábätiek sa tento význam znásobuje, keďže mlieko od mamy zabezpečuje, okrem výživy dieťaťa, aj jeho obranyschopnosť, chráni ho pred infekciami, podporuje jeho rast a dozrievanie orgánov, je prevenciou pred rôznymi ochoreniami a taktiež, pomáha vo vývoji jeho mozgu. Ak nie je možné podať dieťaťu mlieko od jeho mamy, neonatológovia pristupujú v prvých dňoch života predčasniatka k podávaniu darcovského mlieka, ktoré musí byť vopred vyšetrené a jeho darkyňa spĺňať prísne kritériá. V tomto smere zohráva veľkú úlohu práve mechanická pomôcka – odsávačka materského mlieka.

Deti, ktoré sa narodili predčasne potrebujú materské mlieko viac, ako ktokoľvek iný. Pritom aj ak je kontakt s mamičkou možný, predčasniatka bývajú často slabé a spavé, kvôli čomu nevládzu sať. Mnohé dokonca ešte ani nemajú vyvinutý sací reflex. V tomto ťažkom boji o mliečko tento stav denno-denne zachraňuje odsávačka materského mlieka. Slovenské nemocnice na svojich oddeleniach mali len zriedka profesionálne odsávačky materského mlieka. Občianske združenie malíček z dôvodu podpory zabezpečenia najlepšej výživy pre dieťa a pomoci pri prechode na prirodzené dojčenie, profesionálne odsávačky materského mlieka neonatologickým pracoviskám počas ostatných troch rokov darovala v počte 9 kusov v celkovej hodnote 14 500€. Zároveň sa tak zabezpečuje aj darcovské mlieko, ak ho má žena nadbytok.

Profesionálne nemocničné odsávačky dokážu odsať mlieko z oboch prsníkov naraz a napodobňujú pritom pitie bábätka. Je to najprirodzenejší a najefektívnejší spôsob získavania materského mlieka, ktorý zároveň zvyšuje jeho objem, keďže získava mlieko z oboch prsníkov súčasne. „Navyše maminky môžu odsávať mlieko v prítomnosti svojho dieťa, ktoré je v inkubátore, čo významne podporuje vyplavovanie hormónov a zvyšuje tvorbu mlieka,“ povedala predsedníčka združenia Malíček Ľubica Kaiserová. Ako dodala, že činnosť OZ sa usiluje o priblíženie k českému modelu, kde je profesionálna odsáčka na každej kzbe matky. “Aby sme sa k tomuto vzoru aspoň priblížili, hľadáme naďalej finančné zdroje na kúpu ďalších takýchto  odsávačiek,” doplnila predsedníčka.

Práve dnešný deň si odborná i laická verejnosť pripomína tento akt darcovstva. V podmienkach slovenských nemocníc sa darcovstvo realizuje rôznymi spôsobmi, prostredníctvom bánk, odsávarní, každé pracovisko má na to vlastný mechanizmus. Jedno však majú spoločné – darovať túto vzácnu tekutinu môže žena, ktorá musí spĺňať prísne podmienky a zároveň, jej mlieko sa dôkladne vyšetrí a následne spracuje, aby vyhovovalo bábätku inej mamy. Vo všeobecnosti sa kŕmenie realizuje tak, aby sa následne umožnil prechod na dojčenie (kŕmenie sondou, suplementorom, po prste a striekačkou, lyžičkou, pohárikom, fľašou).

Darcovstvo materského mlieka je niečo špeciálne. Poskytuje predčasne narodeným alebo deťom so zdravotnými komplikáciami potrebnú výživu, keď ho ich vlastná mama nemá dostatok alebo nemá žiadne mlieko. Dnešok teda ďakujeme všetkým ženám, ktoré s láskou darujú svoje materské mlieko a zabezpečujú, aby deti na celom svete dostali najlepší štart do života a OZ malíček sa snaží byť v tejto oblasti významnou podporou a pomocou.

Mgr. Ľubica Kaiserová,  dipl. d.s.