dnes má meniny Júlia Júliana
zajtra Želmíra
22.5. 2022
Estetické problémy po pôrode
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Tehotenstvo označujú mnohé ženy a budúce mamičky za jedno z najkrajších období v živote. Predsa len, očakávanie vytúženého dieťatka je veľkou udalosťou pre pár, aj celú blízku i vzdialenejšiu rodinu. Pre telo je však veľmi náročné, o pôrode nehovoriac. Nečudo, že sa novopečená mamička musí popasovať nielen so zmenami zdravotného stavu, fyzickej kondície, ale aj s rôznymi estetickými problémami, ktoré potrápia hlavne jej psychiku.

Zmeny na tele budúcej mamičky prichádzajú už počas prvých týždňov. Ak si ich nestihne všimnúť okolie, žena ich určite cíti, vidí. Pokožka na brušku sa napína, môže svrbieť a tvoria sa nevzhľadné strie. Kým prvé mesiace sú povestné „rannými nevoľnosťami“,  neskôr zvykne dieťatko mamu „potrápiť“ tými najbláznivejšími chuťami a kombináciami naoko nekombinovateľných jedál. Odborníci však majú v tejto otázke jasno – pokiaľ je strava budúcej matky vyvážená, plod dostáva všetky živiny potrebné na svoj vývoj, prebytočné tehotenské kilogramy sú poslednou vecou, ktorú by ju mali trápiť. Po pôrode sa väčšina z nich ľahko stratí. Časť z nich totiž tvorí len prebytočná voda; telo ju vplyvom hormónov a ostatných potrebných zmien v organizme prirodzene zadržiava, neskôr sa jej zbaví. Potom je tu však aj ten zvyšok – nebudeme si klamať, ide práve o nabratý tuk. Ani v tomto prípade si však netreba lámať hlavu, čo s ním. Ženské telo to má dokonale vymyslené a po pôrode ho premení na kvalitné materské mlieko plné všetkých dôležitých živín pre dieťa. Napriek tomu počas tehotenstva prichádzajú zmeny, ktoré sa tak ľahko odstrániť nedajú...

Zmeny áno, ale...

Určite nám dajú za pravdu všetky mamičky, že počas tehotenstva si to najviac odnesie práve pokožka. Nielen na bruchu je totiž silne namáhaná, naťahuje sa a praská, vytvárajú sa tiež nepekné strie. Na viacerých miestach ochabuje a nie je ani zďaleka taká pružná, ako bola pred tým. Tento nepríjemný efekt je tiež dôsledkom rýchlo nabratých a následne stratených kilogramov po pôrode. Samostatnou kapitolou sú vlasy a nechty. Mnoho žien sa totiž zvykne trápiť s vypadávaním, lámaním a stratou lesku. Nechty nie sú také pevné, lámu sa a štiepia. Psychická pohoda či prirodzený pocit atraktivity ženy môže preto klesať a spôsobovať jej duševnú nerovnováhu a nepokoj. Našťastie, aj s týmito problémami sa dá bojovať.

Kolagén – spoľahlivý priateľ mamičiek

Kolagén je bielkovina nevyhnutná pre ľudské telo, pretože je hlavnou zložkou spojivových tkanív. Aj keď si ho väčšina z nás spája najmä s pohybovým aparátom  (kĺby, šľachy, väzivá), je neoceniteľným pomocníkom práve pre pokožku, vlasy a nechty. Prečo?

Ak má človek v tele dostatok kolagénu, pleť a tkanivá sú dokonale mladé a pružné. Od veku 25 rokov ale postupne telo stráca schopnosť tvoriť kolagén, po 40. roku ho už netvorí takmer vôbec. Nedostatok kolagénu a jeho prirodzený úbytok vekom vedie k zhoršeniu stavu kostí, ktoré sa prejavuje oslabením svalstva, znížením pružnosti šliach a svalov a trenia vo vnútri kĺbov. No nielen to. Okrem funkcie udržiavať pohybový aparát zdravý a silný, a tým i podporovať optimálnu pohyblivosť kĺbov a šliach, má kolagén pre náš organizmus i ďalšie pozitívne účinky. Vedeli ste napríklad, že pomáha hĺbkovo hydratovať pokožku? Vďaka tomu prispieva k zvyšovaniu jej elasticity, vyhladzovaniu vrások a tým aj ku spomaleniu starnutia. Ak svojmu telu dodávate dostatok kolagénu, pomôže vám dokonca zosvetliť pigmentové škvrny či drobné jazvičky na pokožke. Účinným spojencom je aj v boji s celulitídou, popraskanými cievkami a striami. To určite ocenia všetky mamičky, ktoré podobné estetické problémy trápia. Kolagén tiež prispieva k zdravým, silným a lesklým vlasom a nechtom. Ak vás trápia kŕčové žily, ktoré počas tehotenstva často vznikajú, tiež by nemal vo vašej strave chýbať. Svoje skúsenosti s ním majú i športovci, pretože pomáha zvyšovať nárast svalovej hmoty. Výživový doplnok Maxivita Exclusive Kolagén Forte+ ponúka kombináciu aktívnych látok, ktoré spolu s kolagénom a vitamínom C nevyhnutne pomáhajú pri tvorbe kolagénu a tým aj pri štruktúre chrupaviek, väzov, šliach, kože, kostí, ďasien, zubov a krvných ciev. Maxivita Exclusive Kolagén Forte+ ďalej obsahuje aj extrakt z Boswellia serrata, ktorý vďaka obsiahnutým látkam pomáha udržať kĺby v dobrom stave. Odporúčaná spotrebiteľská cena je 6,99 Eur. Maxivita Exclusive Kolagén Forte+ nájdete v obchodných sieťach Tesco, Kaufland, Terno, LIDL, DM drogérie, 101 drogérie, Teta a sieti Fresh.

Viac na www.vitar.skalebo na www.nasevitaminy.sk.  

PR

foto Vlado Nagy