dnes má meniny Miloš
zajtra Timotej
23.1. 2021
Bumerang v nohavičkách? Zbavte sa ho raz a navždy!
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Užívanie antibiotík, ochorenie cukrovka, tehotenstvo, hormonálna substitučná liečba, nadmerná konzumácia sladkého alebo stres. Je to len časť z toho, čo môže spôsobiť gynekologické mykózy.

Trápia možno aj vás a vracajú sa ako bumerang. Nepodceňujte ich liečbu a opakovanie aj niekoľkokrát do roka. Bumerangový efekt tak už nemusí byť vaším problémom.

Kde sa vzala, tu sa vzala...

Vaginálna mykóza je dnes jedným z najčastejších problémov ženskej populácie. Známa je tiež aj ako gynekologická mykóza, kvasinková infekcia alebo kandidóza, a je jedným z najčastejších problémov ženskej populácie. Toto ochorenie spôsobuje premnoženie kvasiniek rodu Candida albicans.

Kvasinky sú síce bežnou súčasťou pošvovej mikroflóry, no ak sa naruší prirodzené pH pošvy, začne sa pre ženy svrbivé, pálivé a bolestivé peklo. Môžu sa premnožiť aj pôsobením hormonálnych zmien počas tehotenstva, pri užívaní antikoncepcie, po liečbe antibiotikami a v období menopauzy.

Najväčšie nebezpečenstvo vzniku vaginálnych mykóz je v lete, kedy ochorenie často prepukne prvýkrát. Je to najmä z toho dôvodu, že ženy sa kúpu v chlórovanej vode, trávia čas v teplom a vlhkom prostredí, nosia mokré plavky alebo tesné nohavice, v ktorých sa intímne partie ľahko zaparia.

Vonkajšie genitálie sú vďaka bohatým nervovým zakončeniam citlivé na akékoľvek podráždenie. Prvým prejavom bakteriálneho zápalu alebo mykózy je nepríjemné pálenie a svrbenie v intímnej oblasti. To neskôr pokračuje začervenaním pošvy a vonkajších rodidiel, bielym, tvarohovitým výtokom z pošvy, opuchom rodidiel, pálením a rezaním pri močení, nepríjemným zápachom výtoku a bolestivým pohlavným stykom. Všetky tieto príznaky privádzajú mnohé ženy takmer do šialenstva.

Veľa postihnutých dám vtedy rieši tento problém tzv. „babskými receptami“, ktorými si môžu viac uškodiť ako pomôcť.

Potieranie postihnutých miest bielym jogurtom s probiotickými kultúrami doktori neodporúčajú, radšej by ho mali ženy denne konzumovať ako prevenciu. Hneď, ako sa objavia prvé príznaky, žena by mala navštíviť gynekológa. V prípade, že sa vyskytuje mykóza iba sporadicky, stačí lokálna liečba vo forme vaginálneho výplachu roztokom benzydamín hydrochloridu, ktorý si možno zadovážiť bez predpisu v lekárni. Roztok pôsobí proti zápalu, baktériám, kvasinkám, normalizuje pošvovú mikroflóru a významne znižuje pH pošvy. 

Čo ak sa mykóza vracia?

Mykotické zápaly znepríjemňujú život takmer každej ženy aspoň raz za život. Niektoré sa vyliečia a majú do konca života pokoj, no iným sa vracia ako bumerang a trápi ich s pravidelným odstupom. Kvasinky majú úžasnú schopnosť rozmnožiť sa v priebehu niekoľkých hodín. Ak sa prejavy vracajú, nestačí liečiť iba samotnú mykózu, ale aj problém ich opakovania. Odpoveď je potrebné hľadať predovšetkým v imunite.

Ženy s opakovanými mykózami majú spravidla problémy s „lokálnou imunitou“ vo vaginálnej oblasti. Na liečbu akútnych vaginálnych mykóz sú bežne používané lieky a prostriedky antimykotiká. Liečiť mykózy možno lokálne alebo perorálne. Lokálna liečba (pomocou krémov a vaginálnych čapíkov) pôsobí len na povrchu slizníc a nezasahuje kvasinky lokalizované v hlbších vrstvách tkaniva. Perorálna liečba sa preto považuje za najúčinnejší spôsob ako sa zbaviť nepríjemností. Ak sa však mykózy opakovane vracajú, problém môže byť v oslabenej imunite.

Štandardnú antimykotickú liečbu je preto potrebné podporiť užívaním enzýmového lieku Wobenzym. Enzýmy, ktoré obsahuje, posilňujú lokálnu i celkovú imunitu v organizme, podporujú prienik antimykotík do tkanív a pôsobia proti zápalu. Vďaka týmto účinkom výrazne obmedzujú opakovanie vaginálnych mykóz. Výsledky projektu zameraného na opakované gynekologické mykózy ukázali, že aj po štyroch rokoch od užívania enzýmového lieku Wobenzym po dobu 10 týždňov pretrvával veľmi nízky priemerný počet gynekologických mykóz u pacientok, ktoré predtým trpeli týmto ochorením štyrikrát až deväťkrát do roka.  Zo 62 pacientok zaradených do projektu už  v  prvom roku po zahájení podpornej liečby došlo u všetkých k významnému zlepšeniu. 39 žien, čiže takmer dve tretiny zo všetkých, zostalo celkom bez mykózy. 17 pacientok (27%) malo mykózu len raz. U zvyšných šiestich žien (4 mali mykózu dvakrát a 2 trikrát) klesol počet mykóz počas roka viac ako o polovicu. Tento pozitívny účinok enzýmového lieku Wobenzym pretrvával aj po štyroch rokoch od jeho užívania.

Desatoro proti mykózam

 1. Dbajte na zdravú konzistenciu vášho jedálnička. Nepreháňajte to s cukrami a vyhýbajte sa aj sladkým druhom ovocia.
 2. Vyskúšajte „menej príťažlivé“ bavlnené nohavičky. Tesné oblečenie, úzke nohavice zvyšujú teplotu a vlhkosť a podporujú tak množenie kvasinky rodu Candida.
 3. Ak si zakúpite novú spodnú bielizeň, nikdy ju nenoste bez toho, aby ste ju vopred vyprali.
 4. Po preliečení vaginálnej mykózy si spodnú bielizeň prežehlite. Ak by ste ju prali na nízkych teplotách, kvasinky by ste tým nezničili.
 5. Chráňte prirodzené kyslé prostredie pošvy. Nepoužívajte žiadne prísady do kúpeľa, ani deodoranty a výplachy.
 6. Voňavé intímky a toaletné papiere rôznych farieb radšej v obchodoch obchádzajte. Kyslosť v pošve sa môže výrazne meniť.
 7. Používajte vždy len svoj uterák.
 8. Mokré plavky si po kúpaní ihneď vyzlečte a vymeňte za suché.
 9. Ak ste navštívili saunu alebo solárium, nezabúdajte aj na týchto miestach dodržiavať zvýšenú hygienu.
 10. Ak sa trápite opakovaným alebo častým výskytom ochorenia, navštívte lekára, poraďte sa s ním na liečbe pomocou enzýmového lieku Wobenzym.

  PR