dnes má meniny Lenka
zajtra Laura
4.6. 2020
V sobotu 10. júna je svetový deň pletenia na verejnosti
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Oslávte ho s Malíček, o.z. v Sade Janka Kráľa.  

Každá druhá sobota patrí už 13 rokov svetovému dňu pletenia na verejnosti. S myšlienkou štrikovať na verejnom priestranstve prišla v roku 2005 Danielle Landes z USA. Cieľom bolo spojiť ľudí, ktorí štrikujú, a vychutnať si spoločné chvíle pri obľúbenom koníčku. Tento deň získava každým rokom na popularite. Kým v roku 2005 sa plietlo na 25 miestach, tak už v roku 2016 sa na verejnosti štrikovalo v 57 krajinách, na 1015 miestach po celom svete (podľa oficiálnej stránky www.wwkipday.com). Najobľúbenejším je tento deň v USA, vo Veľkej Británii či v Kanade, kde sa vlani plietlo na verejnosti na vyše sto miestach. Tento svetový deň sa ale oslavuje aj u nás a nezaostávajú ani susedia z Poľska, Česka a Maďarska.

Pletenie či háčkovanie už nie sú záľubou iba starých mám. Práve naopak, ručné práce ako také zažívajú v posledných rokoch renesanciu a po ihliciach či háčiku siaha čoraz väčšie množstvo nielen mladých mamičiek. Uštrikovaný medvedík či uháčkovaný šperk sú mimoriadne „in“.

Aj občianske združenie Malíček bude 10. júna 2017 oslavovať svetový deň pletenia na verejnosti, v čase od 15.00 do 20.00 v Sade Janka Kráľa v Bratislave, na podujatí EKO MAMA piknik. „Prísť môže ktokoľvek, začiatočník i pokročilý. Vďaka nášmu partnerovi Vlna na predaj budú mať všetci záujemcovia k dispozícii háčik, ihlice a aj vlnu. V pláne máme uháčkovať a uštrikovať štvorce, z ktorých vytvoríme deky pre predčasne narodené deti v inkubátoroch“, priblížila podujatie Ľubica Kaiserová z občianskeho združenia Malíček.

Malíček o.z. sa venuje predčasne narodeným deťom a ich rodinám. Blízko má ale aj k pleteniu či háčkovaniu a to prostredníctvom projektu „mamy mamám“. Každoročne sa na Slovensku narodí približne 55 000 detí. Až desatina z nich je narodených predčasne. Podľa slov Ľubice Kaiserovej je „projekt „mamy mamám“ predovšetkým o prejave spolupatričnosti s mamičkami predčasne narodených detí, ktoré sa v mnohých prípadoch narodia i o tri mesiace skôr a nevážia ani jedno kilo. Navyše často so zdravotnými problémami na celý život. Trvá často aj niekoľko týždňov či dokonca mesiacov, kým sa predčasniatka dostanú po prvýkrát z nemocnice domov.“ Toto obdobie je pre mamičky mimoriadne náročné. Preto v rámci tohto projektu  mamičky predčasniatok, ktoré si podobnou situáciou prešli, ale aj iné sympatizujúce mamičky, ženy či dokonca sestričky a lekárky, vyrábajú malé handmade darčeky. Tie sú odovzdané potom mamičkám predčasniatok v nemocniciach. Jedná sa predovšetkým o štrikované a háčkované čiapočky, ponožky, edukatívne hračky, srdiečka či prikrývky. „Je to pre mamičky ale predovšetkým emocionálna podpora“, dodáva Kaiserová. 

Projekt „mamy mamám“ funguje už päť rokov. V roku 2016 sa občianske združenie Malíček rozhodlo distribuovať balíčky do nemocníc po celom Slovensku. Len v rámci osláv svetového dňa predčasne narodených detí (17. november 2016) sa do nemocníc v Košiciach, v Prešove, v Humennom, v Martine, v Nitre a v Bratislave odovzdalo mamičkám predčasne narodených detí viac ako 130 balíčkov s ručne vyrobenými darčekmi.

Podujatia Malíček, o.z. pri príležitosti svetového dňa pletenia na verejnosti:

4. jún 2017 v čase 14.00-19.00:
Centrum voľného času sv. Jána Pavla II. Prešov

2. hačkovací piknik s RETRO výstavou háčkovaných obrusov

10. jún 2017 v čase 15.00 – 20.00: Bratislava, Sad Janka Kráľa, EKO MAMA piknik

Kurz háčkovania pre začiiatočníkov
Háčkovanie a štrikovanie štvorcov – deky pre predčasniatka

Mgr. Ľubica Kaiserová,  dipl. d.s.