dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
Výstava Civilizované bývanie. Jan Vaněk(1891 - 1962)
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

sprievodné podujatia k výstave

14. 12. 2016 o 17.00     Prestretý stôl – Vianoce

Uměleckoprůmyslové museum v Prahe a Jan Vaněk v rokoch 1936 – 1943 úzko spolupracovali na realizácii výstav. Vaněk pre múzeum vypracovával architektonické riešenia. Výstava Vánoce 1937. Prostřený stůl a vánoční dárky (1937) bola prvým pokusom o založenie„pravidelného salónu moderného občianskeho bývania“ . Verejnosti predstavila výzdobu vianočných stolov v škandinávskych a anglosaských krajinách a ponúkla variácie tohto slávnostného stolovania a usporiadania interiérov aj v našom prostredí.

19. 1. 2017 o 17.00       Civilizovaná žena
V roku 1929 bola v Brne usporiadaná Výstava moderní ženy. Pre verejnosť sa stala senzáciou a vtedajšej avantgarde ponúkla skvelú možnosť využiť ženskú  otázku na propagáciu funkcionalistických myšlienok.Pri tejto príležitosti vyšiel zborník o novom bývaní Žena doma, ktorý predstavil nové formy bývania. Nasledovala publikácia Civilizovaná žena, ktorá sa venovala najmä reforme v obliekaní a histórii ženskej módy. Oba tituly boli iniciatívou Jana Vaňka v čase, keď architekt vystúpil s heslom „Moderný človek má bývať v modernom obydlí.“ Hoci sa nám dnes jeho veta môže zdať úsmevná, v 20-tych rokoch 20. storočia „pomáhala mnohým ženám zdvíhať hlavu a rovnať chrbát“.

16. 2. 2017 o 17.00        Jan Vaněk známy – neznámy
Jan Vaněk patril ku generácii umelcov, ktorí stáli pri zrode modernej dizajnérskej činnosti a neskôr celej koncepcie interiérovej tvorby. Do spektra nábytkového dizajnu vniesol nové koncepcie, zámery a programy nielen z pozície umelca, ale aj teoretika, publicistu, pedagóga a podnikateľa. Každá z jeho rolí mala ďalekosiahly význam pre utváranie nových ideí a smerov v tejto oblasti. Pri práci na projekte sa podarilo overiť, doplniť, spresniť aj rozšíriť známe aj zabudnuté skutočnosti z jeho života a diela.

22. 3. 2017 o 17.00      Ako sa robí výstava
Bytová zařízení dle návrhu ředitele Vaňka a spolupracujících umělců vyznačují se ušlechtilou jednoduchostí, jakož i jakostí, že slouží člověku, duši, myšlence“, hlásal slogan Vaňkovej firmy Standard bytové společnosti z roku 1931 - impulz neskoršieho výstavného projektu.  Bolo to skutočne tak, alebo ho máme dnes, s odstupom času, považovať len za formálnu reklamu? Uspokojivú odpoveď pre laickú aj odbornú verejnosti sa okrem výstavy Civilizované bývanie v SNM snažili priniesť aj inštalácie v Brne, Prahe a v Zlíne. Vydajme sa teda dnes na „dlhú cestu“ za poznaním realizácie výstavy od prvých krokov - námetu až po jej uvedenie do sveta prostredníctvom slávnostnej vernisáže.