dnes má meniny Gašpar
zajtra Ema
29.1. 2020
Ako sa doma schladiť zdravo a efektívne?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Poradíme vám.

1.Optimálne klimatizovanie je základom pre kvalitné bývanie. Aby ste predišli prípadným problémom pri inštalácii klimatizácie či zdravotným problémom, je dôležité zorientovať sa v ponuke. Základom je vybrať si profesionálneho odborníka, ktorý zhodnotí tepelnú záťaž daného priestoru. V tomto prípade zohráva veľkú úlohu najmä  veľkosť miestnosti a okien, ale aj ich orientácia na svetové strany.

2. Dôležité je tiež určiť, ktoré miestnosti budú klimatizované. Potom nasleduje voľba typu vnútornej jednotky, ktoré môžu byť nástenné, kazetové a rôzne iné. „Vnútorné jednotky sú vždy prepojené inštalačným vedením s vonkajšou kondenzačnou jednotkou. Vnútorná a vonkajšia jednotka by mali byť umiestnené tak, aby medzi nimi bola čo najkrajšia vzdialenosť,“ vysvetľuje odborník na klimatizačnú techniku Sinclair Radovan Havlovič zo spoločnosti NEPA.

3. Teplotný rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím by podľa odborníkov nemal prekročiť 5°C až 8°C. Klasické klimatizačné zariadenie vyvoláva nútenú cirkuláciu vzduchu v danom priestore. „Na strane nasávania je vstupný vzduch smerovaný cez filtre, ktoré zachytávajú prachové častice. Je to dôležité najmä v režime chladenia, kde sa na rebrách výparníka vnútornej jednotky kondenzuje voda, ktorá by na seba tieto prachové častice viazala, a tým pádom by sa tvorila živná pôda pre zdraviu škodlivé mikroorganizmy,“ dopĺňa Radovan Havlovič. Klimatizačné jednotky Sinclair napríklad obsahujú aj filtre s vyšším stupňom filtrácie, ktoré dokážu zachytávať aj veľmi jemné častice, ako sú formaldehydy, aerosoly či amoniak. Pri nesprávnom nastavení klimatizácie a nedôslednej údržbe hrozia dokonca ochorenia dýchacích ciest.

4. Klimatizačné jednotky by mali byť vybavené vysoko kvalitným motorom, ktorý je nehlučný a odolný. Životnosť motora je potom omnoho vyššia ako pri iných typoch motorov. Navyše je potrebné dbať na výber klimatizácie, ktorá efektívne odstraňuje vlhkosť vzduchu, a tým udržuje vzduch suchý a príjemný.

5. Vyberte si klimatizáciu, ktorá je šetrná k životnému prostrediu. Odvlhčovače, ktoré nepoužívajú chladivo na báze CFC (obsahujúce tvrdé freóny) prispievajú k ochrane životného prostredia a sú ekologickým riešením ako pre domácnosti, tak aj pre firmy či priemyselné budovy.